Poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji to coś czego pragnie każdy zdrowo rozwijający się i aktywnie uczestniczący w życiu społecznym człowiek. Czasami jednak, ta potrzeba przynależności czy też inaczej rzecz ujmując, pewnego uzależnienia od kogoś staje się zbyt mocna. Podobnie działa to i w drugą stronę, niektórzy z nas po prostu boją się zaangażować i stworzyć coś stałego, dlaczego tak się dzieje? Otóż takie niechętne angażowanie się w relację między ludzkie to pierwsze objawy fobii bliskości u człowieka dorosłego. U dziecka fobia ta rozwija się zupełnie inaczej i dotyczy zazwyczaj dzieci, które zostały pozbawionej opieki rodzicielskiej a co za tym idzie ich poczucie bliskości i przynależności dosyć mocno zostało zachwiane a bezpieczny świat zburzony. Jak więc rozpoznać fobię bliskości u samego siebie? Odpowiedz znajduje się poniżej.
Wrangler @ shutterstock.com
Lęk przez utratą kogoś bliskiego
Najczęstszą przyczyną fobii bliskości jest lęk przed utratą kogoś bliskiego. Inaczej rzecz ujmując, boimy się, że w momencie gdy się już zaczniemy angażować i budować stałą relację, ta druga osoba po prostu się rozmyśli i zostawi nas samych z setką pytań w głowie na które zapewne nikt już nie odpowie.
Lęk przed stabilizacją
Główną przesłanką, wskazującą na to, że borykamy się z fobią bliskości jest lęk przed stabilizacją. Osoby, które zmagają się z fobią bliskości często dotyka obawa, że jeżeli się ustatkują, to iż życie nie będzie już tak barwne i kolorowe jak za czasów samotnej egzystencji. Dodatkowo, lęk przed zaangażowanie może objawiać się w sposobie wyrażania wyraźnej niechęci w kontaktach damo – męskich.
Powiązane artykuły
-
Historia dojrzewania miłości w kilkunastu ilustracjach. Tak powinna wyglądać
Miłość od pierwszej chwili spotkania do ostatniego oddechu jest czymś niewyrażalnie pięknym. Najczęściej możesz ją zobaczyć w codziennych małych gestach i przy wspólnie spędzonych chwilach. Ilustrator Pascal Campion wie jak ją wyrazić w rysunku, aby niemalże poczuć ja na własnej skórze. Warto doceniać małe rzeczy. Prawdziwa miłość to...
-
Jak pokonać jesienną depresję i cieszyć się życiem?
Jesienią organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości promieni słonecznych, przez co łatwiej jest o złe samopoczucie. Można z nim walczyć i starać się cieszyć każdym jesiennym dniem. Jak nie dać się słocie i kapryśnej pogodzie? Jak znaleźć pozytywne aspekty końca lata?
-
Cześć, to ja, ex-Anorektyczka!
Tak chyba zaczęłabym rozmowę na spotkaniu AA (Anonimowych Anorektyczek). A one poraziłyby mnie swoim spojrzeniem i padłabym trupem u ich stóp…
-
Sprawdzone sposoby na jesienna stagnację i brak energii
Jeśli jesienią doskwiera nam brak energii, możemy sobie z nim poradzić. Aby mieć więcej zapału i motywacji do działania, warto zastosować się do kilku prostych zasad. Dzięki nim nie dopadnie nas jesienna melancholia, a słoty i chłodne wieczory nie staną się przyczyną przeziębienia lub grypy.
Kamila
Sprawdzone sposoby na jesienna stagnację i brak energii 2016-10-17 07:28:12 2016-09-13 13:49:42