Haluksy to potoczna nazwa zniekształcenia w postaci palucha koślawego, które dotyka w większości przypadków kobiety. Okazuje się, iż haluksy mogą być schorzeniem dziedzicznym, wtedy dolegliwość ta ujawnia się już u bardzo młodych dziewcząt.
Katarzyna Białasiewicz @ 123rf.com
Skąd się biorą haluksy?
Powszechnie przyjęło się, że haluksy wynikają z noszenia nieodpowiedniego obuwia m.in. butów na wysokim obcasie i z wąskimi noskami. Jednak tak do końca nie jest to prawdą, iż za pojawienie się tego typu dolegliwości odpowiadają jedynie czynniki środowiskowe. Jak już wspomniano wyżej, w niektórych przypadkach mamy do czynienia z genetycznymi predyspozycjami do koślawości palucha. Z kolei fakt, iż choroba ta częściej pojawia się u kobiet wynika z tego, że panie mają znacznie słabszy aparat więzadłowy stopy, który jest bardziej podatny na odkształcenia.
Jakie są objawy haluksów?
- pojawia się dosyć bolesne wybrzuszenie w okolicy pierwszej kości śródstopia,
- największy palec ulega podwinięciu pod pozostałe palce,
- problemy z zakładaniem obuwia,
- pogłębiające się problemy z chodzeniem,
- odciski powstające po stronie podeszwowej,
- czasem pojawiają się także stany zapalne w obrębie kaletek stawu dotkniętego zniekształceniem.
Jak zapobiegać powstawaniu koślawego palucha?
- dobieranie odpowiedniego obuwia (wygodne i o szerokiej podeszwie),
- unikanie długotrwałej pracy, odpoczynku w pozycji stojącej,
- utrzymywanie prawidłowej wagi ciała.
Leczenie haluksów
Leczenie jest zależne od stopnia zaawansowania dolegliwości. W początkowych stadiach wystarczy założenie opaski lub umieszczenie pomiędzy palcami specjalnych klinów, aby utrzymać palec w odpowiedniej pozycji. Natomiast przy znacznym nasileniu koślawości konieczne jest już leczenie operacyjne.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Wioletta
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26