Każda osoba lubiąca wino chciałaby, aby w jej domu znalazło się miejsce do przechowywania wina. Trunek ten lubi leżakować w miejscu ciemnym i dość chłodnym, jednak nie każdy ma możliwość przechowywania go w sposób tradycyjny, czyli w podpiwniczeniu. Jak stworzyć winiarnię w domu lub mieszkaniu, jeżeli nie można zrobić jej w piwnicy?
Africa Studio @ shutterstock.com
Jakie miejsce jest najlepsze dla wina?
Wino zachowuje smak i aromat, jeżeli znajduje się w pomieszczeniu o stałej temperaturze. Dla win różowych najlepsza jest temperatura około 9oC, dla win białych – 10-15oC, natomiast dla win czerwonych – 15-18oC. Gdy wybiera się miejsce na winiarnię, ten parametr jest najważniejszym, jaki powinno się wziąć pod uwagę. Jeżeli budynek jest niepodpiwniczony, najlepszym wyborem będzie nieogrzewana spiżarnia, która przylega do ściany zewnętrznej. Równie dobra jest wnęka w korytarzu lub na klatce schodowej.
W jaki sposób ułożyć wino w domowej winiarni?
Wino można układać na wymyślnych uchwytach lub na gotowych półkach nablatowych. Stojaki zwykle są wykonane z drewna i pozwalają układać trunek w pozycji leżącej. Regał lub uchwyty powinny znajdować się z dala od okien i źródeł ciepła. Dodatkowo powinny być stabilnie przymocowane do ściany lub blatu, by nie zagrażały bezpieczeństwu domowników przechodzących obok. Jeżeli posiada się odpowiednią ilość miejsca, w dowolnym pomieszczeniu i miejscu można ustawić winiarkę. Jest to urządzenie przypominające małą, przeszkloną i przyciemnioną lodówkę. Jest ona podzielona na strefy o odmiennych temperaturach, dzięki czemu można przechowywać w niej różne gatunki wina. Winiarka wymaga jednak podłączenia do prądu, co w niektórych pomieszczeniach jest niemożliwe.
Jak przygotować domowe wino?
W domowej winiarni można przechowywać nie tylko wino kupione w sklepie, ale także to, które zrobiło się samodzielnie. Aby zrobić wino, należy posiadać odpowiednią ilość owoców, pożywki, cukru oraz drożdży winiarskich. Przydatny jest również regulator kwasowości – dzięki niemu wino nabiera ładnego koloru i ma bogatszy bukiet. Wszystkie składniki wrzuca się do gąsiora, a następnie zalewa się je gorącą wodą i intensywnie miesza. Gąsior zatyka się korkiem i wsuwa się w niego rurkę fermentacyjną, do której należy nalać niewielką ilość wody. Wino jest gotowe po upływie 2-3 miesięcy. Spuszcza się je z gąsiora za pomocą specjalnej pompki i wlewa prosto do butelek.
Timur Saglambilek @ stocksnap.io
Powiązane artykuły
-
5 pomysłów na wykorzystanie niepotrzebnego pudełka po butach
Wydaje Ci się, że pudełko po butach to przedmiot całkowicie zbędny, nadający się jedynie na wysypisko śmieci? Nic bardziej mylnego, możesz bowiem dać mu drugie życie i wykorzystać je w bardzo praktyczny sposób!
-
Jak skrócić spodnie z zachowaniem oryginalnego szwu?
Kwestia za długich spodni to temat, z którym każdy przynajmniej raz miał do czynienia. Trudno odmówić sobie zakupu jeansów, które świetnie leżą ale mają za długie nogawki. Zwykle w takich sytuacjach zapada decyzja o konieczności ich podwijania lub skrócenia. Sprawdźcie jak w łatwy sposób można skrócić spodnie z zachowaniem oryginalego szwu.
-
Poradnik wideo: Niesamowite świece ozdobne, które w szybki sposób zrobisz sama. Zobacz dokładną instrukcję krok po kroku!
-
Metamorfoza szafki z lat 60!
Lubicie stare meble? Ja uwielbiam! Nie zawsze jednak trafiają do mnie w dobrym stanie. Zastanawiacie się, co zrobić by niedużym kosztem tchnąć nowe życie w starą komódkę? Odnawianie mebli, które popularne były w latach 60. i 70. ubiegłego wieku nie jest proste. Wszystko przez grubą warstwę lakieru, którą należy starannie usunąć. Jednak dla chcącego nic trudnego ;) Zobaczcie jaką metamorfozę przeszła moja komoda!
Kamila
Metamorfoza szafki z lat 60! 2017-01-03 14:35:24 2017-01-03 13:17:42