Święta Bożego Narodzenia kojarzą się przede wszystkim z rodzinną atmosferą i kultywowaniem tradycji. Co zrobić, jeżeli z różnych przyczyn nasze święta nie mogą tak wyglądać? Jak bez tradycyjnego wigilijnego stołu uczynić ten czas równie radosnym? Jest wiele możliwości, z których warto skorzystać.
Cathy Yeulet @ 123rf.com
Świąteczne obcowanie z przyrodą
Dobrą alternatywą jest spędzenie świąt poza domem. Biura podróży oferują w tym czasie wiele wycieczek w promocyjnych cenach. Możemy więc liczyć na wyjazd do egzotycznego kraju, na który do tej pory nie mogliśmy sobie pozwolić. Spędzenie kilku dni na słonecznej plaży z pewnością będzie miłą odmianą od grudniowych mrozów. Dla tych, którzy je lubią, też znajdzie się coś właściwego. Zima to sezon narciarski. Wyjazd połączony z białym szaleństwem na nartach i wieczornym odpoczynkiem z grzanym winem przy kominku, z pewnością spełnią nasze oczekiwania.
Tylko od nas zależy wybór miejsca podróży. Czasami warto zdecydować się na mniej uczęszczane przez turystów miejsce, aby móc nacieszyć się spokojem i kojącymi właściwościami natury.
Samotne święta?
Nawet, jeśli nie mamy z kim spędzić świąt i nie zdecydujemy się na wyjazd, świąteczny czas nie musi upłynąć samotnie. Wiele instytucji państwowych – społecznych i kulturalnych oraz kościelnych organizuje świąteczne spotkania dla osób samotnych. Dobrą alternatywą jest praca wolontariusza na takich spotkaniach, np. w domach dziecka, ośrodkach opieki, hospicjach. Być może w takiej działalności odnajdziemy swoje drugie ja. O możliwość spędzenia wspólnych świąt warto zapytać sąsiadów i znajomych. Najważniejsze jest, aby nie wstydzić się samotności!
Idealny czas na dobre uczynki
Dla tych, którzy szukają alternatywy dla świątecznego obżarstwa przy rodzinnym stole, idealnie sprawdzi się oferta pracy dorywczej. Wiele rodzin poszukuje osób, które odpłatnie będą pełnić rolę Świętego Mikołaja lub Śnieżynki. Otrzymujemy wtedy pewnego rodzaju 2 w 1 – sprawimy komuś radość i zarobimy dodatkowe pieniądze. A może otrzymamy też zaproszenie od goszczącej Mikołaja rodziny na świąteczną kutię?
Czasami wystarczy zwykły drobny gest. Może telefon do dawno nie widzianej znajomej lub brata, z którym pozostajemy w konflikcie, albo odwiedziny chorego członka rodziny? Warto zrobić coś dobrego dla siebie i innych.
Powiązane artykuły
-
Świąteczne tradycje, czyli skąd się wzięła praktyka wieszania jemioły w domu?
Jest wiele świątecznych tradycji, które staramy się kultywować. Jedne lubimy bardziej, inne mniej, ale wszystkie szanujemy. Do tych bardziej lubianych zaliczyć można namiętny pocałunek pod jemiołą. Chociaż jemioła to pasożyt żyjący na drzewach, my mamy z nią zdecydowanie pozytywne skojarzenia. Świąteczny pocałunek pod jemiołą symbolizuje szczęście na najbliższe lata.
-
Genialne triki, które wprowadzą do Twojego domu świąteczny klimat
Pół wigilii spędzasz w pracy, drugie pół na świątecznych przygotowaniach. Kiedy już ten jeden raz masz wolny dzień okazuje się, że brak Ci bożonarodzeniowej atmosfery. Pogoda za oknem nie sprzyja jej powstaniu, a Ty na samą myśl o uśmiechaniu się na kolacji, chcesz się gdzieś schować. Co zrobić, aby szybko i tanim kosztem przywrócić w domu świąteczny nastrój?
-
Jakie zioła używać w okresie bożonarodzeniowym?
Boże Narodzenie to czas nie tylko gruntownych porządków, ale przede wszystkim przygotowywania świątecznych potraw. W tym czasie cenimy tradycyjne smaki, które osiągamy przez stosowanie ziół. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, że tym samym gotujemy zarówno smacznie, zdrowo i leczniczo.
-
Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Wyniki badania
Ciągłe życie w biegu pod telefonem, stres w pracy, brak czasu dla bliskich – w nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia Polacy chcą odnaleźć chwilę spokoju, nacieszyć się rodziną, wyjątkową atmosferą i prezentami – takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.
Kamila
Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Wyniki badania 2017-12-21 07:15:16 2017-12-14 10:52:29