Ból nadgarstka może mieć różną przyczynę, charakter i stopień nasilenia, zwykle jednak utrudnia wykonywanie codziennych czynności i normalne funkcjonowanie. Choćby właśnie z tego względu nie powinno się go lekceważyć, ale przede wszystkim na przyczynę problemów z nadgarstkiem, która może być poważna i wymagać wdrożenia specjalistycznego leczenia. Poznaj możliwe przyczyny występowania dolegliwości bólowych w obrębie nadgarstka. Sprawdź, jak pozbyć się bólu domowymi sposobami. Dowiedz się też, kiedy należy udać się do lekarza i rozpocząć specjalistyczne leczenie bólu nadgarstka.
Uraz, zapalenie stawów, zwyrodnienie, zespół cieśni nadgarstka i inne schorzenia – najczęstsze przyczyny bólu nadgarstka
Możliwe przyczyny bólu w okolicy nadgarstka to m.in.1:
- przeciążenie – do przeciążenia nadgarstka mogą doprowadzić powtarzalne ruchy dłonią, np. pisanie na klawiaturze, podnoszenie ciężkich przedmiotów czy gra na instrumencie;
- urazy mechaniczne (stłuczenie, złamanie, zwichnięcie, skręcenie nadgarstka) – w zależności od rodzaju urazu może wystąpić stan zapalny, ból i obrzęk. Dłoń może drętwieć i może być nią ciężko zginać;
- choroba zwyrodnieniowa – charakterystyczny jest ból i sztywność, który oprócz nadgarstka dotyczy najczęściej stawów międzypaliczkowych oraz stawu podstawy kciuka;
- zapalne choroby stawów takie jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) – w przypadku RZS zwykle zajęte są symetrycznie stawy nadgarstkowe, z kolei ŁZS cechuje się występowaniem obrzęku i bólu wynikającego z zapalenia stawów, pochewek ścięgnistych i tkanek okołostawowych;
- zespół cieśni nadgarstka – objawy wywołuje ucisk nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale nadgarstka. Pojawia się uczucie cierpnięcia, mrowienia i piekący ból kciuka, palca wskazującego, pośrodkowego i połowy palca serdecznego;
- choroba de Quervaina – spowodowana jest zapaleniem ścięgien kciuka. Ból lokalizuje się w obrębie podstawy kciuka i bocznej strony nadgarstka, nasila się podczas ruchów.
Prawidłową diagnozę można postawić dopiero po wykonaniu odpowiednich badań.
Jak uśmierzyć ból nadgarstka? Domowe sposoby leczenia
Jak uśmierzyć ból nadgarstka? Bez względu na rozpoznanie, zmniejszyć ból nadgarstka powinny takie metody jak2:
- Oszczędzanie kończyny górnej. Jeśli pojawia się ból, który dodatkowo narasta podczas zginania ręki, zaciskania dłoni w pięść czy wykonywania codziennych czynności, warto unikać nadmiernego obciążania całej ręki.
- Unieruchomienie. W sklepach z zaopatrzeniem ortopedycznym kupić można specjalne opaski odciążające, które pomogą uchronić nadgarstek przed pogłębieniem się zmian w jego obrębie.
- Stosowanie zimnych lub ciepłych okładów. W tym przypadku należy kierować się tym, które okłady przynoszą lepsze rezultaty.
- Przyjmowanie leków. W razie silnego bólu nadgarstka sięgnąć można po dostępne bez recepty leki przeciwzapalne i przeciwbólowe do stosowania doustnego lub miejscowego.
- Stosowanie umiarkowanego ucisku na opuchliznę. Ucisk uzyskać można np. przy pomocy bandaża. Odpowiedni ucisk może złagodzić ewentualny obrzęk.
- Robienie ćwiczeń. Fizjoterapia pod okiem rehabilitanta zalecana jest tak naprawdę każdemu, jednak dopiero wtedy, gdy silny ból ustąpi.
Pamiętajmy jednak, że o tym, jak będzie wyglądać leczenie w przypadku konkretnej przypadłości, zadecyduje lekarz. Bez względu jednak na źródło problemów w pierwszej kolejności wdraża się postępowanie zachowawcze, a leczenie operacyjne to ostateczność.
Ból w nadgarstku – kiedy warto zasięgnąć porady lekarza?
Do odbycia wizyty u lekarza powinien przede wszystkim skłonić długotrwały ból, który nie ustępuje w ciągu kilku dniu pomimo zastosowania leczenia zachowawczego lub wręcz się nasila. Niepokojącymi objawami wymagającymi konsultacji są także zaburzenia czucia (np. mrowienie lub pieczenie) oraz osłabienie ręki. Lekarz ortopeda powinien zobaczyć nadgarstek również wtedy, gdy występuje przewlekły obrzęk, zaczerwienienie lub ocieplenie stawów oraz dokuczliwa sztywność stawów po przebudzeniu czy upośledzenie ruchomości stawu. Nie zapominajmy o diagnostyce po doznanym urazie, gdy mamy podejrzenie skręcenia, zwichnięcia czy złamania.
Przygotowane w ramach płatnej promocji marki Diky
Bibliografia:
- Guła Z., Korkosz M., Bóle ręki i nadgarstka: przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/68165,bol-reki-i-nadgarstka (dostęp: 2023.02.22.)).
- Łęgosz P., Sarzyńska S., Małdyk P., Podstawowe zasady postępowania w leczeniu zachowawczym urazów związanych z rekreacyjnym uprawianiem sportu, Z praktyki ortopedy, NR 15, 2019.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26