Zapalenie jamy ustnej i dziąseł to wyjątkowo przykra dolegliwość dla małego dziecka. Buzia malucha piecze, swędzi, a śluzówka często pobolewa. Jeśli do tego dodamy zaczerwienione i krwawiące dziąsła, mamy gotowy przepis na domowy dramat. Skąd biorą się choroby w obrębie jamy ustnej? Jak leczyć zapalenie jamy ustnej i zapalenie dziąseł u dziecka?
Zapalenie jamy ustnej i dziąseł u dzieci – przyczyny choroby
Kiedy małe dziecko zaczyna raczkować, ciężko jest uchronić cokolwiek przed jego ciekawskimi rączkami. Maluchy poznają świat przede wszystkim poprzez dotyk, a wargi i język są pod tym względem bardzo wrażliwe. Dlatego każdy napotkany przedmiot może trafić do buzi dziecka. Niestety wszystkie rzeczy oraz zwierzęta domowe mogą mieć na sobie różnego rodzaju chorobotwórcze drobnoustroje. Starsze pociechy nie są już tak skłonne do wkładania do buzi każdego przedmiotu, ale z kolei w ferworze zabawy zapominają o myciu rąk. Każdy z nas pamięta, z jaką radością wiązało się wspólne jedzenie słodyczy z kolegami z podwórka. Łatwo wtedy zapomnieć o tym, że wcześniej bawiliśmy się w piaskownicy. Kontakt z brudnymi przedmiotami to główna przyczyna tego, że dzieci tak często cierpią na zapalenia jamy ustnej.
Problemy z jamą ustną mogą być wywołane przez wirusy, grzyby lub bakterie. Zmiany w okolicach ust to często również objaw alergii. Sprawdźmy więc, czy nasza pociecha nie jest na coś uczulona. Objawy chorób jamy ustnej mogą uwidaczniać się pod postacią aft, owrzodzeń, nadżerek, opryszczki, pleśniawek lub innych zmian. Niepokojącym sygnałem są również czerwone dziąsła u dzieci. Jeżeli zauważymy takie zmiany w ustach malucha, jest to znak, że dopadła go któraś z chorób jamy ustnej. Najlepiej w takim przypadku wybrać się do lekarza i pokazać zmiany. Wizyta jest szczególnie wskazana, gdy maluch ma lekką gorączkę, nie chce jeść, niespokojnie śpi oraz uskarża się na ból gardła lub jamy ustnej.
Jak leczyć zapalenia jamy ustnej i dziąseł u dziecka?
Na już istniejące zmiany najlepiej zastosować leki polecane przez naszego pediatrę. Wiele zmian w jamie ustnej znika samoistnie, zanim zdążymy je w ogóle zauważyć. Lekarz również może nie zalecić konkretnego leku (antybiotyku czy przeciwwirusowego), tylko po obejrzeniu zmiany polecić nam miejscowe leki przeciwbólowe, jak np. żel stomatologiczny Sachol. Aby dziecko łatwiej przeszło przez zapalenie jamy ustnej, najlepiej podczas leczenia stosować dietę półpłynną, która nie podrażni obolałej śluzówki. Jeśli dziecko jest na tyle duże, że potrafi już bez problemu płukać usta, można zastosować płukanki do ust. Specjalne przeciwzapalne płyny do płukania jamy ustnej znajdziemy w aptece. Pamiętajmy tylko, by upewnić się, że może je stosować nasze dziecko. Możemy również wspomóc się ziołami, takimi jak szałwia, rumianek lub łopian lekarski.
Jeżeli zauważymy, że podczas mycia zębów piana w buzi malucha zabarwia się na różowo lub czerwono, to znaczy, że dziecko cierpi z powodu stanu zapalnego. Krwawienie dziąseł u dzieci najlepiej skonsultować ze stomatologiem. Przy okazji dentysta obejrzy też zęby malucha i sprawdzi, czy w żadnym nie rozwija się próchnica. Aby w przyszłości wyeliminować problemy krwawiących dziąseł, zadbajmy o higienę jamy ustnej u dziecka. Regularne i dokładne mycie zębów powinno wejść w nawyk maluchowi. Pamiętajmy też, by po każdym myciu sprawdzać, czy zęby są dokładnie umyte. Dzieci w wieku 5-6 lat mogą już same myć zęby, młodszym pociechom podczas mycia powinni asystować rodzice.
- Chmielik M. Choroby jamy ustnej https://podyplomie.pl/wiedza/pediatria/1425,choroby-jamy-ustnej Data dostępu: 25.04.2018
- Adamowicz-Klepalska B. Zapobieganie chorobom jamy ustnej u niemowląt i małych dzieci https://pediatria.mp.pl/pielegnacja/67491,zapobieganie-chorobom-jamy-ustnej-u-niemowlat-i-malych-dzieci Data dostępu: 25.04.2018
- Adamowicz-Klepalska B. Higiena jamy ustnej małego dziecka https://pediatria.mp.pl/pielegnacja/52395,higiena-jamy-ustnej-malego-dziecka Data dostępu: 25.04.2018
- Tomaszewska I. Małe dziecko u dentysty https://stomatologia.mp.pl/stomatologia-dziecieca-i-ortodoncja/138738,male-dziecko-u-dentysty Data dostępu: 25.04.2018
Powiązane artykuły
-
Jak dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka?
Ząbkowanie to taki postrach młodych rodziców. Wiadomo, że kiedyś się to wydarzy, ale nie wiadomo ile będzie nas to kosztowało i ile będziemy musieli poświęcić, żeby (prawie) bezboleśnie przejść z dzieckiem przez ten trudny czas. No właśnie i tu się pojawia pytanie: Czy musi być trudno? Może można po prostu jakoś obejść te wszystkie dolegliwości? I jak ze wszystkim co dotyczy dzieci, odpowiedź brzmi: TO ZALEŻY (od dziecka, genów i okoliczności)! Prawdą jest, że od kiedy zostałam mamą, a nawet jeszcze zanim nią zostałam, bardzo często ktoś „bardziej doświadczony” kierował do mnie słowa: „Lepiej się wyśpij na zapas, bo jak dziecku będą szły zęby, to będą nieprzespane noce”, albo słyszałam różne ostrzeżenia, że to ząbkowanie to jest takie straszne – bobas marudny, cały czas płacze, jeść nie chce, spać nie chce i w ogóle nie wiadomo co z nim robić. Wtedy takie teksty potrafiły mnie zmrozić. A teraz? A teraz się nie boję! I tak nie śpię i te wszystkie „objawy” mam w pakiecie z bobasem, który jeszcze nie ma ani jednego ząbka!
-
Jak dbać o zęby dziecka?
Zdrowe i silne zęby u malucha wspierają również jego zdrowie ogólne. Jeśli lekceważymy tę kwestię, to od najmłodszych lat narażamy dziecko na tzw. próchnicę butelkową oraz wady zgryzu. O jakich zasadach warto pamiętać, by uniknąć problemów z zębami?
-
Mama wie lepiej: Misja jesienny spacer z dzieckiem - Jak to dobrze zorganizować, żeby nie odchorować?
Jesienny spacer z maluszkiem? A co w tym trudnego?! Ubieramy się i wychodzimy… pozornie brzmi banalnie, ale wcale nie jest to taka oczywista sprawa, a wizja jesiennego spaceru z maluchem często wzbudza niepokój w rodzicach. Czego się obawiają? Najczęściej niskich temperatur, zmiennej pogody i czyhających wirusów.
-
Zdrowe zęby dziecka - co powinno jeść w szkole?
Od tego, co przygotujesz swojemu dziecku na drugie śniadanie zależy, czy sięgnie w przyszłości po szkodliwe dla zębów „śmieciowe jedzenie”. Z kolei dobrze skomponowany szkolny posiłek wzmocni zęby i dziąsła twojego dziecka. Dentysta Aleks Charniuk, z kliniki Stankowscy & Białach w Poznaniu podpowiada, co „na ząb” można przygotować dziecku do szkoły.
Kamila
Zdrowe zęby dziecka - co powinno jeść w szkole? 2017-12-20 07:05:59 2017-12-14 10:25:51