Wyjazd z dzieckiem w dalszą podróż może być czasami wyzwaniem. Młodsi uczestnicy wycieczki są bardziej podatni na wszelakie choroby oraz kontuzje, dlatego warto zadbać o ich bezpieczeństwo. Jednym z rozwiązań jest wyrobienie karty EKUZ. Czym ona jest? Gdzie należy starać się o jej wydanie?
Karta EKUZ - bezpłatne świadczenia medyczne
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który upoważnia każdego jej właściciela do bezpłatnej opieki zdrowotnej w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu. Co ważne taką kartę możemy wyrobić również naszemu dziecku. Zakres leczenia, które przysługuje jej beneficjentom, jest jednak ograniczony ze względu na rodzaj usługi, ale również kraj, w jakim w danym momencie przebywamy. Prawo do leczenia mamy wtedy, gdy jest ono nieplanowane, a co istotniejsze - niezbędne. Ponadto musi ono być przeprowadzane w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej, a podział kosztów wynika w takich warunkach z zasad obowiązujących pełnoprawnych obywateli tegoż państwa. Warto wiedzieć, że w większości przypadków, to na nas spada konieczność opłacenia akcji ratunkowej lub transportu do ojczystego kraju.
Jak wyrobić kartę EKUZ?
Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne, a sam proces jej wydawania nie odznacza się znaczną złożonością. Mamy do wyboru kilka ścieżek, które pozwolą na sprawne rozpatrzenie wniosku. Wyróżnić tutaj należy metodę:
-
za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP);
-
za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP;
-
pocztą tradycyjną na adres dowolnego oddziału lub delegatury NFZ;
-
osobiście w wybranej placówce NFZ.
W zależności od rozpiętości naszego planu dnia możemy zdecydować się na najbardziej efektywny sposób. Dwie pierwsze metody pozwalają na przejście przez cały proces bez wychodzenia z domu. Wystarczy jedynie wejść na wybraną platformę i wypełnić wniosek odpowiednimi danymi. Jeżeli jednak chcemy uzyskać kartę EKUZ w możliwie najkrótszym czasie, warto znaleźć najbliższy oddział NFZ, gdzie poza sezonem nie spotkamy się z długimi kolejkami, a wydanie dokumentu zajmie maksymalnie kilkanaście minut. Jest to świetny sposób na bezproblemowe wyrobienie tej karty, gdy dziecko wyjeżdża na kolonie lub wycieczkę za granicę i w ferworze przygotowań zapomnieliśmy o wcześniejszym wyrobieniu karty. Warto jednak sprawdzić, jeżeli chcemy wyrobić ekuz w Warszawie, gdzie wyrobić?
Gdzie skorzystamy z karty EKUZ?
Jeżeli wyjeżdżamy z podopiecznymi na wakacje, dobrze jest zorientować się, czy państwo, do którego się kierujemy, podlega Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Na liście takich krajów znajdziemy członków UE oraz EFTA. Oprócz tego zarówno nasze dziecko, jak i my dostaniemy niezbędną pomoc w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Ponadto jest ona ważna także na francuskich, portugalskich czy hiszpańskich terytoriach zamorskich. Jeżeli chcemy wybrać się w podróż z młodszymi członkami, warto dowiedzieć się więcej o karcie EKUZ poprzez stronę: https://ekuz.com.pl/ekuz-dla-dziecka/.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26