Okres jesienno-zimowy cechuje się brakiem wielu świeżych warzyw i owoców. W sklepach można kupić jedynie owoce importowane, które często są zrywane jeszcze niedojrzałe. Takie owoce zawierają mniej witamin niż owoce, które dojrzewają w słońcu i są zbierane w odpowiednim momencie. Nie trzeba jednak martwić się tym faktem, gdyż zarówno zimą, jak i jesienią można sięgnąć po mrożonki.
Idealna forma przechowywania
Mrożenie jest jedną z najlepszych metod przechowywania. Świeże owoce są zamrażane tuż po zbiorach, dzięki czemu nie ulegają procesom psucia. Do przygotowania mrożonek nadają się jedynie całe owoce, pozbawione jakichkolwiek oznak gnicia czy uszkodzenia. Marchew, seler, kapustę, cebulę można przechowywać nie zamrażając nawet przez kilka miesięcy, podczas gdy koperek czy maliny zepsują się już po kilku dniach.
Jak przebiega mrożenie?
Mrożonki powstają w wyniku szybkiego procesu chroniącego warzywa i owoce przed utratą wartości odżywczych. Zbiory są oblewane lodowatym strumieniem powietrza w celu obniżenia temperatury produktu. Dzięki takiemu zabiegowi naturalne procesy metaboliczne i rozwój bakterii są 3 razy wolniejsze. Bardzo szybkie obniżanie temperatury warzyw i owoców chroni je przed przemrożeniem, powodującym zmianę struktury produktu.
Mrożonki w kuchni
Mrożonki mają wiele zalet. Zimą i jesienią dostarczają niezbędnych składników odżywczych, urozmaicają potrawy, a także ułatwiają gotowanie. Dostępne w sklepach mrożonki, czyli zupy, warzywa na patelnię, makarony z warzywami czy mieszanki do potraw chińskich lub meksykańskich, pozwalają przygotować smaczny i aromatyczny posiłek nawet w pół godziny.
Aby mrożonki nie szkodziły
By jedzenie mrożonek wychodziło na zdrowie, powinno się dbać o ich prawidłowe przechowywanie. Mrożonki przypominające bryłę powinno się omijać, gdyż nie nadają się już do spożycia. Jest to znak, że produkt był źle przechowywany i uległ rozmrożeniu. Wyjątek stanowią warzywa rozdrobione, jak na przykład szpinak, które w prawidłowej postaci są zbrylone. Ponadto mrożonki należy wrzucać do wrzątku, a po rozmrożeniu powinno się je w całości wykorzystać. Ponowne mrożenie grozi namnożeniem się szkodliwych dla zdrowia bakterii.
Powiązane artykuły
-
Skuteczne sposoby na rozwiązanie problemów z ręcznikami
Ręczniki są bardzo ważnym akcesorium łazienkowym, wykorzystywanym każdego dnia po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy. Co zrobić, aby korzystanie z ręcznika zawsze było wygodne i komfortowe? Oto nasze porady, które pomogą Ci w zachowaniu ładu i porządku.
-
Sprawdzone sposoby, które pomogą Ci wygrać z komarami
Każdego lata napotykamy na ten sam problem: komary. Jak tylko zrobi się troszkę cieplej, z każdego zbiornika wodnego wykluwają się larwy, które uprzykrzają nam życie. Nie da się ich całkowicie wyeliminować, ale można znacznie ograniczyć ich ilość w naszej okolicy. Przedstawiamy kilka sprawdzonych i bardzo prostych sposobów na walkę z tymi małymi potworkami.
-
Pomysły na preparaty domowej roboty, które uchronią Cię przed komarami I insektami
W sklepach są różnego rodzaju preparaty na komary, kleszcze i inne insekty, których wolelibyśmy unikać. Preparaty te nie zawsze są skuteczne, a często sporo kosztują. Przedstawiamy kilka ciekawych porad, które mogą się przydać w walce z tymi krwiożerczymi potworami.
-
Sprytne zastosowanie szczoteczki do zębów. Znakomite!
Mogłoby się wydawać, że ma ona tylko jedno, standardowe zastosowanie. Nic bardziej mylnego! Szczoteczkę do zębów wykorzystasz na szereg różnych sposobów. Sprawdź je koniecznie!
Kamila
Sprytne zastosowanie szczoteczki do zębów. Znakomite! 2016-12-19 08:07:17 2016-10-27 11:28:14