Bóle brzucha czy poważne problemy z trawieniem mogą mieć wiele przyczyn jednak tą, która występuje najczęściej, jest zaburzenie pracy trzustki, przechodzące w poważny stan zapalny lub inne stany chorobowe, ograniczające prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Trzustka to niezwykle istotny organ, produkujący enzymy trawienne, odpowiedzialne za trawienie węglowodanów, białka i tłuszczu. Z tego też powodu leczenie trzustki jest wymagające, zarówno pod względem stosowanej diety jak i farmakoterapii oraz suplementacji. Jakie suplementy na trzustkę i wątrobę sprawdzą się najlepiej? Jak skutecznie dbać o ten ważny dla człowieka organ?
Dlaczego dbałość o trzustkę jest taka ważna?
Trzustka to bardzo ważny organ, odpowiedzialny między innymi za wydzielanie hormonów, które regulują stężenie glukozy we krwi. Dodatkowo jeżeli pracuje bez utrudnień, produkuje około 1,5 l soku trzustkowego, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeżeli trzustka choćby w najmniejszym stopniu nie domaga, a jej praca daleka jest od prawidłowej, wówczas może pojawić się mnóstwo problemów na tle zdrowotnym, nierzadko mających poważne skutki.
W wyniku problemów z trzustką następuje zaburzenie wytwarzania insuliny (która nawet jeżeli się pojawia, nie spełnia swojej funkcji we właściwy sposób), a to już prosta droga nie tylko do cukrzycy, ale również udarów mózgu, choroby nerek, czy uszkodzenia zmysłu wzroku. Bardzo ryzykowną sytuacją dla organizmu jest ta, gdy pojawia się stan zapalny trzustki. To bardzo groźna sytuacja nie tylko dla zdrowia i kondycji organizmu.W niebezpieczeństwie jest wówczas również ludzkie życie.
Ze względu na istotną rolę, jaką trzustka pełni w ciele człowieka, należy właściwie dbać o ten narząd. Dotyczy to nie tylko wartościowej diety i regularnych badań. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą również wysokiej jakości suplementy na trzustkę.
Jak rozpoznać objawy choroby trzustki?
Objawów sygnalizujących stany chorobowe, nadawanych przez organizm nigdy nie należy lekceważyć niezależnie od tego, jakiego organu ludzkiego ciała dotyczą. Wątroba i trzustka są bardzo ważne dla każdego człowieka, dzięki nim organizm funkcjonuje prawidłowo, a także neutralizowane są w nim szkodliwe substancje mogące zaszkodzić prawidłowemu przebiegowi procesów metabolicznych.
Po czym można rozpoznać, że trzustka nie funkcjonuje prawidłowo? Niepokojące powinny być następujące objawy:
- silny ból w nadbrzuszu promieniujący aż do pleców, którego intensywność nasila się po posiłku;
- częste wzdęcia;
- twardy i napięty brzuch;
- nawracająca biegunka;
- żółtaczka;
- pokrzywka skórna;
- częste nudności i wymioty;
- otyłość lub wręcz przeciwnie - nadmierna utrata wagi;
- cukrzyca lub podwyższony poziom glukozy we krwi;
- częste gorączki i czerwona twarz;
- duże pragnienie.
Warto zaznaczyć, że nie wszystkie objawy wymienione powyżej zawsze będą występowały jednocześnie. To, które z nich wstąpią, zależy wyłącznie od typu choroby. Jeżeli jednak pojawią się niepokojące sygnały świadczące o tym, że trzustka może nie funkcjonować prawidłowo, koniecznie jak najszybciej z tym problemem należy udać się do specjalisty.
Dieta wspomagająca pracę trzustki
Choć suplementy diety na trzustkę potrafią skutecznie ochronić ją przed wieloma uszkodzeniami, warto również pamiętać o istocie stosowania specjalnej diety, która odciąży trzustkę. Zmagając się z problemami związanymi z tym organem, warto pamiętać przede wszystkim o tym, by posiłki nie były serwowane w dużych ilościach. Porcje powinny być małe, za to spożywane znacznie częściej. Dieta powinna obejmować pokarmy podawane wyłącznie obróbkom takim jak gotowanie (w tym na parze), pieczenie (w folii, pergaminie, rękawie) oraz duszenie. Smażenie, pieczenie na tłuszczu i podgrzewanie przy problemach z funkcjonowaniem trzustki są całkowicie zakazane.
Co zatem jeść, aby zwiększyć szansę na to, że trzustka będzie funkcjonowała prawidłowo przez długi czas? Posiłki należy oprzeć przede wszystkim na:
- chudych rybach i niskotłuszczowym mięsie,
- chudych twarogach,
- olejach roślinnych,
- odtłuszczonym mleku,
- pszennym pieczywie i pieczywie typu graham,
- płatkach owsianych,
- ryżach i makaronach,
- kiełkach soi i soczewicy,
- owocach (koniecznie pozbawionych skórek) i warzywach (zawierających jak najwięcej karotenu).
Dieta wspomagająca pracę trzustki musi być również bogata w płyny.
Jakie suplementy diety wybrać, aby usprawnić pracę trzustki?
Skutecznie działające suplementy diety wspomagające prawidłowe funkcjonowanie trzustki powinny zawierać przede wszystkim enzymy wspomagające trawienie pokarmów, czyli proteazę, amylazę, lipazę i pankreatynę. Są one odporne na działanie kwasu żołądkowego, dzięki czemu bez problemu nie tylko dotrą do jelita, ale również się w nie wchłoną. Suplementy z takim składem będą niezawodne przede wszystkim przy stwierdzonej niewydolności trzustki, skutkującej wydzielaniem zbyt małej ilości enzymów trawiennych.
Jeżeli konieczna jest regeneracja trzustki, niezawodne będą suplementy zawierające wyciąg z kurkumy, zwiększający wydzielanie płynów żołądkowych. Dodatkowo kurkuma jest silnie działającym antyoksydantem, pomagającym chronić komórki organizmów przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników.
W przypadku trzustki ważne jest stosowanie środków zawierających pankreatynę. Warto jednak wiedzieć, że nigdy nie występują one w postaci tabletek - ich formą podania zawsze jest kapsułka. Należy przyjmować ją po posiłku lub tuż po nim. Preparaty zawierające pankreatynę mogą być stosowane wyłącznie po konsultacji ze specjalistą.
Wspomaganie trzustki a używki
Alkohol to jedna z najczęstszych przyczyn powodujących nieprawidłowe funkcjonowanie trzustki. Z tego też powodu, gdy wystąpią jakiekolwiek trudności w funkcjonowaniu tego narządu, należy nie tylko odstawić alkohol, który niszczy strukturę trzustki. To ważne, warto bowiem wiedzieć, że alkohol, szczególnie w nadmiernych ilościach nieuchronnie prowadzi do powstania nieodwracalnych zmian w trzustce. Istotne znaczenie ma również rezygnacja z papierosów.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26