Łyżeczkowanie macicy – a więc tak zwana abrazja jamy macicy – to zabieg, któremu poddaje się codziennie wiele kobiet na całym świecie. Mówi się, że łyżeczkowanie macicy może uchronić spor liczbę kobiet przed utratą zdrowia, a nawet przed śmiercią! Kiedy się go wykonuje? Na czym polega? O tym wszystkim w naszym dzisiejszym artykule!
Abrazja jamy macicy należy do zabiegów, którymi zajmuje się ginekologia estetyczna oraz chirurgiczna. Można w skrócie powiedzieć, że polega ona na celowym złuszczaniu i wydobywaniu elementów błony śluzowej. Łyżeczkowanie wykonuje się w zasadzie tylko w dwóch celach: albo leczniczych (i wtedy usuwa się cała błonę), albo skierowanych wyłącznie na badania stanu macicy (i wtedy wystarczy jakaś część jej błony śluzowej).
Niezależnie od tego, w jakim celu poddajemy się abrazji jamy macicy, musimy wiedzieć, że zabieg w obu przypadkach wygląda tak samo. Trwa on około 10-15 minut i wykonywany jest w znieczuleniu. Lekarz wkłada do macicy specjalną łyżeczkę (urządzenie złuszczające) i za jej pomocą złuszcza błonę śluzową, wyciągając ją lub jej elementy. Co ważne – po tym zabiegu często pojawiają się krwawienia z dróg rodnych – są one jednak przejściowe i po kilku dniach miną. Kobietom po zabiegu mogą również doskwierać kilkudniowe bóle.
Jakie są wskazania?
Wskazań do wykonania abrazji jamy macicy może być wiele. Do najważniejszych należą natomiast: spore i nieuregulowane krwawienia z pochwy, nieciekawe wyniki badań USG endometrium, kanału szyjki macicy lub po prostu jamy macicy, a także krwawienie z dróg rodnych już po przejściu menopauzy. Łyżeczkowanie wykonujemy jednak również w celach diagnostycznych – na przykład chcąc pobrać materiał do zbadania płodności.
Gdzie najlepiej wykonać tego typu zabieg?
Jeśli zauważasz u siebie którekolwiek ze wskazań do wykonania tego zabiegu, pamiętaj by starannie wybrać miejsce wykonania abrazji jamy macicy. Musi to być klinika, która cieszy się uznaniem i jest zaufana. Najlepiej jest znaleźć bardzo dobrego ginekologa w Warszawie, który pokieruje całą naszą drogą i przeprowadzi szereg badań, a następnie podejmie się wykonania łyżeczkowania. To ważne, aby lekarz ten był doświadczony i posługiwał się nowoczesnymi metodami leczenia.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26