Hydroksykwasy do eksfoliacji w wielu przypadłościach skórnych mają zbawienne działanie. Zabiegi z ich wykorzystaniem odmładzają skórę, nawilżają, usuwają zanieczyszczenia i pozwalają na pozbycie się wielu schorzeń. Jakie rodzaje kwasów wyróżnia się, jak działają i jakie efekty można osiągnąć?
Rodzaje kwasów
W kosmetyce wyróżnia się kilka grup kwasów hydroksylowych. Pierwszą grupą są kwasy AHA, do których zalicza się kwas glikolowy, jabłkowy, mlekowy, szikimowy i migdałowy. Kwasy te są rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu wnikają w głąb skóry. Zależnie od wysokości stężenia, mogą mieć działanie nawilżające, oczyszczające lub złuszczające. Polecane są osobom borykającym się ze zmianami trądzikowymi, ale także ze skórą mocno zniszczoną opalaniem lub paleniem papierosów.
Osobnym typem jest kwas salicylowy (BHA). Silnie oczyszcza pory i reguluje pracę sebum. Wykazuje także mocne właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu sprawdza się w przypadku cer trądzikowych, z wypryskami i mocno zanieczyszczonych. Kwas ten nie wysusza i nie podrażnia skóry.
Kwasy LHA mają podobne działanie do kwasu salicylowego - oczyszczają i zwężają pory skóry, redukują wypryski, a jednocześnie są mniej drażniące. Łagodniejsze działanie powoduje ich większa masa molowa. Wnikają w naskórek wolniej, dzięki czemu nie podrażniają skóry, a jednocześnie działają dłużej i głębiej.
Ostatnim rodzajem dostępnym w kosmetologii są kwasy PHA. Dzięki nim można uzyskać podobne efekty, co w przypadku kwasów AHA, bez podrażnienia, pieczenia czy zaczerwienienia skóry. Do kwasów PHA zalicza się glukonolakton, glukoheptanolakton i kwas laktobionowy. Substancje te polecane są w szczególności dla osób z cerą wrażliwą, egzemą, łuszczycą czy trądzikiem różowatym. Nawilżają, oczyszczają, a także wzmacniają naczynia krwionośne.
Działanie
Działanie i efekty jakie można uzyskać zależą od stężenia kwasu i/lub jego pH. W przypadku kwasów AHA zalecane stężenie wynosi od 5 do 20% - jeśli chodzi o stosowanie w warunkach domowych. Zabiegi z wykorzystaniem wyższych stężeń powinny być przeprowadzane w gabinecie kosmetycznym. Słabsze stężenia mają działanie nawilżające. Wraz z jego wzrostem, zwiększa się także działanie drażniące, ale również złuszczające i odnawiające skórę.
Moc działania kwasu salicylowego zależy od jego stężenia oraz pH, które powinno wynosić 3-4. Naturalne pH nie hamuje działania kwasu salicylowego, ale osłabia je.
Efekty stosowania kwasów
Kwasy kosmetyczne stosowane na twarz i ciało działają na kilka sposobów:
- usuwają martwy, zrogowaciały naskórek, regulując odnowę komórkową; odbudowana zostaje wierzchnia warstwa skóry, poprawia się struktura, nawilżenie oraz koloryt,
- usuwają zmiany pigmentacyjne różnego pochodzenia,
- redukują blizny potrądzikowe,
- odblokowują pory i usuwają zanieczyszczenia; wykazują działanie antybakteryjne i wspomagają leczenie trądziku,
- kwasowe peelingi przygotowują skórę do innych zabiegów kosmetycznych; dzięki nim skóra absorbuje więcej składników odżywczych, dostarczanych w kosmetykach,
- wysokie stężenia kwasów sprawiają, że skóra zaczyna produkować kwas hialuronowy, kolagen i elastynę; to powoduje nie tylko wzrost nawilżenia skóry, ale także zmniejsza zmarszczki, przywraca elastyczność i jędrność.
Zasady stosowania
Stosując kwasy, należy dobrać odpowiedni z nich do rodzaju cery i jej problemów. Przed nałożeniem warto wykonwać próbę uczuleniową, ponieważ każda cera reaguje indywidualnie. Może pojawić się podrażnienie, a nawet wypryski, dlatego też należy obserwować skórę i reagować. Podczas stosowania kwasów należy zrezygnować z używania innych drażniących kosmetyków, zawierających np. alkohol.
Przeciwskazania
Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania kwasów:
- uszkodzenia skóry,
- stany zapalne,
- egzema, trądzik różowaty (z wyjątkiem kwasów PHA),
- opryszczka,
- grzybica,
- zakażenia wirusowe i bakteryjne,
- nadwrażliwość albo alergia na kwasy.
Kwasy są świetnym sposobem na regenerację i pozbycie się wielu schorzeń skórnych. Należy jednak używać ich z rozwagą i zachowaniem szczególnej ostrożności, aby nie pogorszyć stanu cery.
Powiązane artykuły
-
Co postarza naszą skórę i jak zatrzymać proces starzenia? Tego musisz unikać
Wydaje Ci się, że poprawnie dbasz o swoją skórę twarzy każdego dnia, bo używasz odpowiednich kosmetyków? Niekoniecznie to wystarczy, aby całkowicie zatrzymać proces starzenia się naszej skóry. Często zupełnie nieświadomie działamy negatywnie na nasz organizm. Co zatem postarza naszą twarz i jak temu zaradzić?
-
Kosmetyczne i żywieniowe przykazania, które rozwiążą Twoje problemy z cerą
Idealny i promienisty wygląd cery, to marzenie każdej kobiety. Niestety nie wszystkie mają tyle szczęścia, by móc cieszyć się pięknym wyglądem cery. Wpływa na to wiele czynników. Aby wyglądała ona naprawdę zdrowo, należy przestrzegać wielu kosmetycznych i żywieniowych przykazań. Oto rozwiązania na Twoje problemy z cerą.
-
Fakty, które musisz poznać, aby opóźnić proces starzenia się skóry
Bogactwo kosmetyków daje nam naprawdę wspaniałe możliwości pielęgnacyjne naszego ciała i włosów. Z ich pomocą możemy nieco opóźnić proces starzenia i zachować młody i zdrowy wygląd na dłużej. Niekiedy jednak zdarza nam się popełniać błędy pielęgnacyjne, które mogą skutkować złym stanem naszej skóry, organizmu i kondycją włosów. Czego lepiej unikać?
-
10 trików na piękną twarz i zdrowe ciało
Każda z nas chciałaby jak najdłużej utrzymać swoje ciało w jak najlepszej kondycji. Jednak z czasem musimy w to wkładać dużo więcej wysiłku.. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych zabiegów/metod, dzięki którym możemy na dłużej zatrzymać młody wygląd.
Kamila
10 trików na piękną twarz i zdrowe ciało 2016-11-05 07:44:49 2016-10-28 08:59:39