Kaszel mokry, zwany też produktywnym, jest częstym objawem infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci, wywoływanych przez zakażenie wirusowe lub bakteryjne. Pojawić się może w przebiegu przeziębienia lub anginy, ale też w ostrych i przewlekłych chorobach płuc lub oskrzeli. Mokry kaszel u dziecka przebiega z odkrztuszaniem wydzieliny z dróg oddechowych, która zwykle jest lepka i gęsta, przez co jej usuwanie jest trudne. Warto więc zastosować odpowiednie leczenie, które ułatwi usuwanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Co robić, gdy pojawia się kaszel mokry? Jak wspomóc leczenie mokrego kaszlu u dziecka domowymi sposobami? Kiedy zgłosić się do lekarza? Odpowiadamy!
Kaszel mokry u dziecka – co to za objaw i skąd się bierze?
Kaszel ostry jest najczęściej objawem wirusowego zakażenia górnych dróg oddechowych, rzadziej zakażenia bakteryjnego. Towarzyszyć mu mogą objawy takie jak ból gardła, gorączka czy katar. Gdy jest mokry, przebiega z odkrztuszaniem śluzu (plwociny, flegmy), którego cechy mogą ułatwić rozpoznanie. Przykładowo wydzielina ropna może oznaczać zakażenie zatok przynosowych, zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Są różne przyczyny kaszlu mokrego, wywołują go nie tylko infekcje. Kaszel przewlekły może powodować spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Przyczyną może być astma, refluks żołądkowo-przełykowy lub zapalenie zatok przynosowych [1,2].
Jak leczyć mokry kaszel u dziecka?
Podstawową metodą leczenia mokrego kaszlu jest podawanie syropów na kaszel. Ważne jest jednak, aby prawidłowo odróżnić kaszel produktywny od suchego. Na suchy podaje się bowiem preparaty przeciwkaszlowe, które są niewskazane przy kaszlu mokrym.
Przy kaszlu mokrym maluchowi podawać można leki nasilające odkrztuszanie (wykrztuśne) oraz rozrzedzające wydzielinę (mukolityczne). Aby ułatwić odkrztuszanie i złagodzić kaszel, można zastosować Deflegmin Junior. Wskazany lek na kaszel zalecany jest w ostrych i przewlekłych chorobach płuc oraz oskrzeli. Lek można podawać przed wizytą lekarska. Jeśli jednak w ciągu 4-5 dni nie nastąpi poprawa, warto skonsultować się z lekarzem [3].
Domowe sposoby na mokry kaszel u dziecka
Przedstawiamy sprawdzone sposoby na mokry kaszel u dziecka.
1. Robienie inhalacji solą fizjologiczną [4].
Inhalacje z soli fizjologicznej można robić nawet 2-3 razy dziennie przy pomocy specjalnego inhalatora lub zwykłej miski z wodą. Mogą łagodzić podrażnienie krtani.
2. Stosowanie olejków eterycznych [4].
Wystarczy dodać kilka kropel wybranego olejku eterycznego do kąpieli lub przygotować z nim inhalacje. Można też wcierać wazelinę z dodatkiem olejków eterycznych w klatkę piersiową.
3. Dbanie o odpowiednie nawodnienie [4].
W przebiegu kaszlu mokrego należy podawać zwiększoną ilość płynów. Wspomoże to odkrztuszanie zalegającej wydzieliny i jej usuwanie z dróg oddechowych.
4. Częste usuwanie wydzieliny z nosa i dbanie o jego drożność [4].
To prosta czynność, którą trzeba przeprowadzać regularnie, aby szybciej uporać się z mokrym kaszlem. Zapewnienie drożności nosa zapewni możliwość oddychania drogą fizjologiczną i ograniczy spływanie wydzieliny do dróg oddechowych, co prowokuje do kaszlu. Można stosować roztwory chlorku sodowego lub hipertoniczne (krople, spray), a następnie przy pomocy aspiratora usuwać rozrzedzoną wydzielinę.
5. Stosowanie nawilżaczy powietrza [4].
Ważnym elementem leczenia jest odpowiednie nawilżanie błon śluzowych układu oddechowego, dzięki zastosowaniu nawilżaczy powietrza w pomieszczeniu.
6. Podawanie miodu przed snem [4].
Podanie dziecku miodu na 30 minut przed snem może pomóc złagodzić kaszel nocny. Miód jest bezpieczny i wykazuje działanie przeciwbakteryjne.
7. Oklepywanie pleców dziecka przed snem.
Oklepywanie pleców ułatwia pozbycie się uporczywego kaszlu, poprzez wspomaganie odruchu kaszlowego.
8. Unikanie czynników drażniących [4].
Choć wydaje się to oczywiste, warto przypomnieć, że narażenie na czynniki drażniące może nasilać kaszel. W związku z tym trzeba przede wszystkim zadbać o to, by dziecko nie było narażane na wdychanie dymu papierosowego czy pyłów.
Takie postępowanie w połączeniu ze stosowaniem leków na kaszel powinno pomóc zmniejszyć gęstość i lepkość wydzieliny oraz ułatwić jej odkrztuszanie. Przy samodzielnie prowadzonym leczeniu stale należy kontrolować stan dziecka. Jeśli infekcja dróg oddechowych nie odpuszcza, a objawy towarzyszące są nasilone, wskazana jest konsultacja z lekarzem.
Na zlecenie marki Deflegmin
Bibliografia:
- Wiercińska M., Kaszel: kaszel mokry i suchy, sposoby na kaszel, kiedy zgłosić się do lekarza?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel (dostęp: 2023.03.01.)).1,234
- Szczeklik W., Jankowski M., Jassem E. i in., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.16 (dostęp: 2023.03.01.)).
- ChPL Deflegmin Junior (dostęp: 2023.03.01.).
- Doniec Z., Mastalerz-Migas A., Krenke K. i in., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ, 4/2016.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26