Odparzenie u niemowlaka zlokalizowanie w okolicach przylegania pieluszki mogą wywołać stan zapalny skóry, który zwany jest pieluszkowym zapalenie skóry. To bardzo często występująca dermatoza dotykająca niemowlaki pomiędzy 7. a 12. miesiącem życia. Co sprzyja rozwijaniu się tej dolegliwości, jakie są jej objawy i jak ją leczyć?
Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry
Czynniki, które sprzyjają wytworzeniu się pieluszkowego zapalenia skóry można podzielić na infekcyjne, mechaniczne lub alergiczne. Nadmierna wilgoć w pieluszce i mechaniczne uszkodzenie naskórka zaburzają funkcjonowanie skóry jako bariery ochronnej. W rezultacie może dojść do przenikania mikroorganizmów, substancji alergizujących czy podrażniających do głębiej położonych warstw skóry. Przewlekłe pocieranie przez pieluszkę skóry także wywołuje mechaniczne uszkodzenia w okolicach wypukłości jak wewnętrzna część ud, pośladki, okolice pasa i wypukłych fragmentów narządów płciowych.
Brak odpowiedniej higieny skóry u maluszka jest kolejnym czynnikiem mechanicznym wywołującym odparzenia. Zbyt rzadkie zmienianie pieluszki, skutkujące tym, że skóra malca ma styczność przez kilka godzin z kałem czy moczem, to jedne z częstszych czynników warunkujących występowanie odparzenia i stanu zapalnego.
Po długotrwałej antybiotykoterapii może dojść do rozwoju pieluszkowego zapalenia skóry poprzez pojawienie się drożdżaków. Ostre biegunki i zasadowe pH moczu, którego kontakt ze skórą w okolicach pieluszki stymuluje rozwój zapalenia skóry, to kolejne czynniki wywołujące tę dermatozę. Odparzenia mogą pojawić się też w wyniku uczulenia na alergenu z pieluszki albo z kremów stosowanych na pupę malucha. Ta dermatoza lubi upały, bo wtedy skóra dziecka pod pieluszką jest ciągle wilgotna.
Objawy stanu zapalnego
Pieluszkowe zapalenie skóry objawia się początkowo zaczerwienieniem i rumieniem, dochodzi też do łuszczenia się naskórka. W kolejnej fazie pojawia się obrzęk, a także pęcherzyki, grudki i nadżerki. Niemowlę odczuwa dyskomfort, bo wraz z objawami rumieniowymi pojawia się świąd. Jeśli nadżerki są pokryte żółtym strupem, mamy dodatkowo do czynienia z bakteryjnym zapaleniem skóry.
Pierwsze kroki po zauważenie objawów
Gdy zauważymy odparzenie, nie lekceważmy go. Po kilku godzinach lub dniach może on zamienić się w rumień, a objawy nasilić. Koniecznie trzeba wtedy zwiększyć uwagę na higienę okolic pupy niemowlaka – zmieniać często pieluszki, w miarę możliwości zostawiać maluszka bez pieluszki, by skóra mogła oddychać, przemywać go dwa razy dziennie przegotowana woda bez środków myjących, które mogą wywołać dodatkowe pieczenie. Przed założeniem pieluszki, zaaplikować należy krem na odparzenia, na przykład Sudocrem. Zastosowanie takiego kremu pomoże odtworzyć barierę ochronna skóry niemowlaka, odżywi ją i zabezpieczy przed dalszymi zakażeniami. Po więcej informacji o Sudocremie, ulotkę produktu i przydatne fakty na temat pielęgnacji skory niemowlaka – wejdź na http://sudocrempolska.pl. Zdarza się, że mimo wzmożonej pielęgnacji, objawy się nasilają, niemowlak jest niespokojny, płaczliwy, ma temperaturę. To znak, że doszło do ostrego pieluszkowego zapalenia skóry i niezbędna jest interwencja lekarska
Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry
Pediatra zdiagnozuje dermatozę poprzez obserwacje objawów zewnętrznych, ale może też zlecić badanie mikologiczne, jeśli podejrzewa drożdżycę albo testy płatkowe naskórka, jeśli chce wykluczyć alergię kontaktową jako przyczynę. Te dodatkowe badania mają na celu ustalenie, co wywołało chorobę. Dzięki temu lekarz może przepisać odpowiednie leczenie. Poza zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji, stosuje się leczenie miejscowe przeciwzapalne. Na zmiany skórne aplikuje się preparaty sterydowe. Sprawdzają się one przy alergii i ostrej formie zapalenia skóry. Lekarz przepisuje też czasem inhibitory kalcyneuryny zamiast sterydów, bo nie powodują one skutków ubocznych. W ciężkich przypadkach dermatozy, przepisane mogą być także leki o działaniu ogólnym, na przykład antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki uszczelniające naczynia oraz leki przeciwhistaminowe.
Profilaktyka dermatozy
Aby zapobiegać występowaniu odparzenia, pieluszkowego zapalenia skóry czy nawrotom tych dolegliwości, trzeba przestrzegać ściśle zasad higieny u niemowlaka. Pieluszki zmieniać regularnie, co 2-3 godziny. Od razu po stolcu należy niezwłocznie wymienić pieluszkę. Przed założeniem nowej pieluchy, konieczne jest przetarcie pupy wilgotną chusteczką lub wacikiem. Skórę należy dobrze osuszyć i nałożyć krem na odparzenia. Ostrożnie z zasypkami do pupy – mogą one w nadmiarze stworzyć wilgotny film na skórze, który ją podrażni. Codziennie lub co dwa dni należy wykąpać malucha i jeśli ma problem z suchą skórą, to nasmarować go balsamem lub oliwką.
Pieluszkowe zapalenie skóry szybko można całkowicie wyleczyć, o ile wcześniej zauważy się objawy i zastosuje odpowiednie leczenie.
Źródła:
- https://pediatria.mp.pl/choroby/skora/61801,pieluszkowe-zapalenie-skory
- http://www.mjakmama24.pl/niemowle/pielegnacja-niemowlaka/jak-sobie-radzic-z-odparzeniami-i-pieluszkowym-zapaleniem-skory-u-niemowlat,555_69.html
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26