Pierwsze dziecko może być wielkim wyzwaniem dla każdej kobiety. Młoda matka boi się, że nie potrafi odpowiednio zająć się swoim nowo narodzonym dzieckiem. Wychowanie pierwszego dziecka nie jest łatwym zadaniem i może przynieść wiele trudnych i wymagających poświęcenia obowiązków. To wyzwanie, jakiego musi się podjąć każda młoda matka.
@ shutterstock.com
Noworodek oraz jego potrzeby mogą zaskoczyć młodą matkę, warto więc, by przygotowała się ona do okresu wychowywania swojego pierwszego dziecka. Powinna ona dowiedzieć się czego potrzebuje jej maluch i jak się nim zajmować. Należy wiedzieć, że pierwsze dni dziecka są przepełnione snem.
Noworodek może przespać nawet dwadzieścia godzin dziennie. W początkowych chwilach jego życia nie męczą go żadne kolki. Noworodki mało jedzą i głównie śpią, więc rodzice obawiający się ciągłego płaczu nowo narodzonego dziecka mogą się nieco zdziwić. Dlatego młoda matka powinna wiedzieć, że noworodek potrzebuje dużo snu. Ten czas zarówno dziecko, jak i ona sama spędza czas na odpoczynku.
@ shutterstock.com
Młoda matka powinna też wiedzieć, że małe dziecko ma swoje specyficzne zachowanie i nie powinna się tym niepokoić. W przypadku noworodka nie wszystkie zachowania, które dla nas mogą być znakiem, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego, to właśnie oznaczają. Do takich zachowań należy na przykład częste kichanie. Często młodzi rodzice niepokoją się tym, że ich nowo narodzone dziecko często kicha i biorą to za objaw przeziębienia. A to nic bardziej mylnego. Noworodki często kichają, dzięki czemu udrożniają swoje drogi oddechowe, oczyszczając je w ten sposób z wód i śluzu płodowego, który w nich zalega.
Chrapanie noworodka, to kolejna rzecz, która może niepokoić młode matki. Jeśli małe dziecko pochrapuje podczas snu i nie towarzyszy temu katar nie ma się czego obawiać. Noworodki chrapią, ponieważ mają one małe przewody nosowe, przez które przechodzi powietrze. Pochrapywanie niemowlęcia nie jest, więc niczym niepokojącym.
Dziecko może również reagować w dziwny dla nas niepokojący sposób na każdy ruch, czy hałas. Jest to spowodowane tym, że małe dziecko nie jest jeszcze przyzwyczajone do słyszenia i czucia tylu rzeczy na raz. To jego pierwsze dni na tym świecie i czuje on wiele więcej niż dotychczas. To może u niego powodować odruch, który wygląda tak, jakby dziecko się przestraszyło. To naturalne zachowanie u noworodków i nie należy się nim przejmować. Odruch ten minie już po pierwszych miesiącach jego życia.
Niepokojącym objawem dla młodej matki mogą być powiększone piersi oraz narządy płciowe dziecka. Może się wydawać, że to objaw jakiejś choroby jest jednak naturalne. Jest to spowodowane tym, ze w organizmie dziecka nagromadzone są jeszcze hormony matki podczas jej ciąży. Minie trochę czasu, zanim gospodarka hormonalna dziecka się wyrówna a wtedy narządy płciowe i piersi wrócą do prawidłowych rozmiarów.
Zaskakujące jest to, że noworodki potrzebują przewijania nawet kilka razy na dobę. Mało jedzą, a jednak robią kupę klika razy dziennie. O tym powinny wiedzieć młode matki, by nie być zaskoczone już w pierwszych dniach życia ich maluchów. Młoda matka powinna także wiedzieć, że podczas pierwszych dni życia ich dziecka może ono mieć asymetryczną główkę. Ten jak wiele innych objawów może być niepokojący, jednak nie należy się tym przejmować. Jest to spowodowane tym, że dziecko elastyczne tkanki, które mogą ulec zniekształceniu po wyjściu przez kanał rodny. Z upływem czasu główka dziecka nabierze jednak odpowiedniego kształtu.
Noworodek widzi tylko na czarno i biało. Nie może on też skupić wzroku, dlatego często zdarza mu się zezować na coś, gdy chce skupić wzrok na jakiejś konkretnej osobie, czy przedmiocie. W swoich pierwszych dniach życia dziecko widzi bardzo słabo i nie może wodzić za czymś wzrokiem. Młoda matka powinna zapoznać się z potrzebami i typowymi zachowaniami i jakie może mieć noworodek, co sprawi, że te pierwsze chwile z jej pierwszym dzieckiem nie będą tak stresujące.
@ shutterstock.com
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Krystyna
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55