Wiele kobiet ogromnie stresuje się czekającą je wizytą u ginekologa. Nie ma dla nich znaczenia, czy jest to pierwsza, czy już kolejna wizyta u tego specjalisty. Każda kobieta ma szansę towarzyszący wizycie stres zmniejszyć. Musi jedynie pamiętać, aby do wizyty wcześniej się przygotować.
Przygotuj się na dokładny wywiad
Każda wizyta u ginekologa rozpoczyna się od dokładnego wywiadu. Przed czekającą wizytą u ginekologa kobieta powinna przypomnieć sobie dwie daty: pierwszej i ostatniej miesiączki. Kobiety, które wcześniej miały wykonywane badania diagnostyczne lub przebyły leczenie ginekologiczne powinny zabrać ze sobą wyniki ostatnio wykonywanych badań lub wypis ze szpitala. Przeprowadzając wywiad z pacjentką lekarz może zadać także wiele innych pytań. Najwięcej z nich będzie dotyczyło miesiączki. Możemy spodziewać się pytań o to, czy są one obfite, czy może skąpe, ale także o długość cyklu.
Co założyć na wizytę u ginekologa?
Ubranie powinno być przede wszystkim wygodne. Pamiętajmy, że nie w każdym gabinecie ginekologicznym otrzymamy specjalną narzutkę, aby się osłonić wędrując z łazienki czy kącika osłoniętego parawanem do fotela ginekologicznego. Najlepszy strój to spódnica. Dzięki niej nie będziemy poruszać się jedynie w samej bieliźnie.
Na kilka dni przed wizytą
Kobiety, które stosują globulki dopochwowe na kilka dni przed datą wizyty powinny je odstawić. Te, które stosują irygację pochwy powinny z tego zabiegu zrezygnować. W trakcie wizyty może okazać się konieczne zbadanie czystości pochwy. Jej wynik może zostać zniekształcony w wyniku stosowania dopochwowych globulek i wykonywania irygacji. Zaleca się również powstrzymanie się od współżycia na dwie doby przed planowaną wizytą u ginekologa.
Przed samą wizytą
W dniu wizyty należy wziąć prysznic. W jego trakcie panie powinny zrezygnować ze stosowania żeli, płynów oraz pudrów przeznaczonych do higieny intymnej. Cennych informacji dostarczy lekarzowi zapach wydzieliny z pochwy. Kosmetyki ten zapach zafałszują. Przed wejściem do gabinetu należy skorzystać z łazienki, aby dokładnie opróżnić pęcherz.
Badania diagnostyczne
Wizyta u ginekologa może wiązać się z wykonaniem badań diagnostycznych. Do niektórych z nich należy się specjalnie przygotować. Panie, które mają mieć wykonaną cytologię przed badaniem powinny zakończyć leczenie globulkami dopochwowymi. Aby wyniki cytologii były wiarygodne, dzień przed badaniem nie powinny robić irygacji pochwy oraz powstrzymać się od współżycia. Na cytologię nie umawiamy się podczas miesiączki. Czasem wynik cytologii nie jest jednoznaczny. W takim przypadku lekarz może zlecić wykonanie kolposkopii. Na badanie to kobieta powinna zgłosić się przed lub po miesiączce. Kolposkopia to badanie, które polega na wprowadzeniu do pochwy wziernika. Jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym. Może być wykonane nawet u kobiet, które są w ciąży. W przypadku skierowania na USG przezpochwowego przed wejściem do gabinetu konieczne jest dokładne opróżnienie pęcherza. Jeżeli USG przezpochwowe będzie wykonywane przed założeniem wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej na badanie należy się zgłosić w trakcie okresu. Innym wskazaniem do wykonania USG przezpochwowego w trakcie okresu jest podejrzenie endometriozy. Na wizytę w trakcie okresu powinny umówić się także te kobiety, które chcą usunąć wkładkę antykoncepcyjną.
Wizyta u ginekologa jest dla wielu kobiet sytuacją mocno stresującą. Nie musimy się nią jednak stresować, ani też odczuwać zażenowania. Warto się do wizyty u ginekologa jednak przygotować, dzięki temu stres na pewno będzie mniejszy.
Artykuł napisany we współpracy ze specjalistami z warszawskiej przychodni ginekologicznej Medica2000.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26