Czyszczenie podłóg drewnianych, wykładzin i płytek podłogowych czy wykładzin lub dywanów przypomina walkę z wiatrakami. Choćbyś nie wiem, co robiła, to tempo, w jakim brudzi się podłoga kuchenna, przedpokój, łazienka i pokoje przyprawia o dreszcze. Może nasze podpowiedzi pomogą ci szybciej ogarnąć brud i zabezpieczyć podłogi przed nanoszeniem nowego.
Podłogi drewniane to marzenie wielu osób Drewno na podłodze jak nic sprawia, że dom jest przytulny i ciepły. . Jednak ten rodzaj podłóg wymaga pracy i regularnej pielęgnacji. Trzeba je myć, konserwować i naprawiać ubytki, Zadbana, będzie pięknie wyglądać przez lata.
Podłogę drewniane pielęgnuje się nieco inaczej niż panele z laminatu czy płytki podłogowe. Każdy rodzaj podłogi wymaga innych środków do mycia i pielęgnacji, ale stosując się do naszych podpowiedzi, możesz cieszyć się zadbaną podłogą przez długie lata. Zanim zastosujesz środek do mycia określonego rodzaju podłóg, dokładnie przeczytaj instrukcję i stosuj się do niej. Podłodze może zaszkodzić zarówno zbytnie rozcieńczenie środka jak zbytnie jego skoncentrowanie. A to może spowodować, że podłoga, zamiast stanowić ozdobę, będzie tylko szpeciła.
Podłogi lakierowane
Podłogi z drewna, wykończone lakierem są bardzo popularne, jako, że lakier tworzy na podłodze mocną i twardą osłonę, chroniącą podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi i czasem. Lakier powoduje też, że podłoga jest bardzo odporna na zabrudzenia, nie straszne jej są rozlana kawa czy zupa. Największym wrogiem podłóg, zarówno drewnianych, jak i laminowanych jest piasek, który rysuje powierzchnię podłogi. Piasek trzeba na bieżąco usuwać, zamiatać lub odkurzać miękką szczotką. Przy wejściach ułożyć maty i wycieraczki, które będą zbierały brud. Drewniana podłoga nie lubi jednak zbytniej wilgoci, dlatego do mycia nie należy stosować mopa, a wilgotnej ściereczki, która nasączona środkiem do mycia drewna, powinna spełnić swoje zadanie. Uniwersalne środki czystości nie są dobrym rozwiązaniem w tym przypadku. Podłogę lakierowaną codziennie należy odkurzyć i lekko przemyć. Raz w miesiącu podłogę drewnianą należy zapastować. Specjalna pasta pozwoli wzmocnić warstwę lakieru, pogłębić kolor parkietu i nabłyszczyć powierzchnię. Raz na 5 do 10 lat podłogę z drewna trzeba wycyklinować, zwłaszcza wówczas, gdy podłoga wygląda już na starą i zniszczoną. Po cyklinowaniu należy lakierować podłogę na nowo.
Nietypowe zabrudzenia podłogi drewnianej
Podłogę drewnianą, zabrudzoną na przykład asfaltem czy smołą można doczyścić masłem, rozlany sok, mleko, śmietanę, piwo czy wino można umyć wodą z płynem do mycia naczyń. Benzyna ekstarkcyjna sprawdzi się przy doczyszczaniu plam po czekoladzie, tłuszczach, olejach, paście do butów oraz smugach z obcasa. Krew można z powodzeniem zmyć zimną wodą, a ślady po atramencie lub ołówku spirytusem.
Podłogi olejowane
Podłogi drewniane olejowane wymagają szczególnej pielęgnacji. Powierzchnia olejowana jest mniej trwała i bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne od powierzchni lakierowanej. Jest jednak mniej śliska i jej wygląd przypomina naturalne drewno. Jej zaletą jest również możliwość miejscowej naprawy uszkodzonego miejsca, bez konieczności zdejmowania powłoki z całej powierzchni podłogi.
Podłogi olejowane, podobnie, jak podłogi lakierowane, trzeba zabezpieczyć przed działaniem piasku i wody. Codziennie należy podłogi olejowane odkurzyć i przetrzeć wilgotną szmatką. Należy unikać mopów ociekających wodą. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się suche metody sprzątania, a co pół roku warto zabezpieczyć podłogę olejowaną specjalnym środkiem zabezpieczającym, co chroni podłogę przez dłuższy czas. Pod nogi mebli warto podłożyć grubszy filc, który nie pozwoli, aby przesuwane czy odstawiane meble rysowały podłogi. Pamiętaj, że podłogę olejowaną myje się tylko zimną wodą i środkami delikatnie natłuszczającymi. Raz w miesiącu podłogę olejowaną należy umyć specjalny mydłem i natłuścić. Olejować drewno trzeba dwa razy w roku, a powierzchnię olejowaną wyłącza się z używania na około 12 godzin.
Zadbane podłogi to wizytówka domu. Drewno wymaga pielęgnacji, ale jego ponadczasowe piękno może cieszyć latami, pod warunkiem, że o nie zadbasz odpowiednio.
Autor artykułu: Artykuł został przygotowany przez firmę DAWserwis z Krakowa oferującą sprzątanie biur i mieszkań. |
Powiązane artykuły
-
Co Twoje ulubione rośliny mówią o Tobie?
Rośliny doniczkowe są bardzo lubiane przez większość osób. Nie tylko pozwalają zachować zieleń w domu przez cały rok, ale są również wyrazem naszej osobowości. Jeśli nie wiesz co twoje rośliny doniczkowe mówią o tobie, jesteś w dobrym miejscu. Dowiesz się teraz tego, co odzwierciedlają twoje ulubione rośliny w doniczkach.
-
8 błędów, które sprawiają, że sprzątanie ciągnie się w nieskończoność
Sprzątanie nie należy do przyjemności w naszym życiu. Jednak konieczności jego regularnego przeprowadzania nikt nie neguje. Jeśli chcesz, aby sprzątanie domu lub mieszkania było jak najmniej uciążliwe i pracochłonne, nie powinnaś popełniać niżej opisanych błędów.
-
4 triki, które sprawią, że Twoja kuchnia będzie wyglądała na bardziej luksusową
Ze wszystkich pomieszczeń w domu, to kuchnia jest najczęściej tym, które chcemy uczynić ekskluzywnie wyglądającym. To, jak kuchnia będzie wyglądała, często decyduje o tym, jak będziemy się w niej czuć oraz jak będzie przebiegało gotowanie w niej potraw. Dziś przedstawimy wam kilka ciekawych udogodnień, które znakomicie sprawdzają się w każdej kuchni, niezależnie od jej wielkości.
-
Najlepszy pomysł na pozbycie się plam z kawy z każdej powierzchni
Plamy z kawy od zawsze należały do najtrudniejszych w usunięciu i najłatwiejszych do uzyskania. Plamy powstałe w skutek rozlanej kawy potrafią przyprawić o prawdziwy ból głowy, dlatego warto zaznajomić się z kilkoma prostymi wskazówkami, których stosowanie pozwoli szybko rozprawić się z problemem.
Kamila
Najlepszy pomysł na pozbycie się plam z kawy z każdej powierzchni 2016-04-28 17:22:24 2016-04-29 08:49:55