Wady zgryzu to zaburzenia w obrębie jamy ustnej, związane z nieprawidłowym ustawieniem zębów oraz niewłaściwą relacją szczęki i żuchwy, mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych. Jakie są najczęściej występujące wady zgryzu i jak należy je leczyć?
Czym są wady zgryzu?
Wady zgryzu mogą mieć charakter wrodzony oraz nabyty. Wrodzone wady zgryzu powstają w okresie rozwoju niemowlęcia jeszcze w macicy matki i są wynikiem zaburzeń rozwojowych. Wady nabyte występują po urodzeniu i są najczęściej powodowane przez nieprawidłowe ustawienie zębów w okresie ich wyrzynania, złe nawyki, np. długotrwałe ssanie kciuka przez dziecko, a następnie zaburzenia spowodowane utratą zębów czy też ich destrukcją – jeśli nie zostało podjęte we właściwym czasie leczenie ortodontyczne lub protetyczne.
Jak rozpoznać u siebie wady zgryzu?
Objawy wad zgryzu są zazwyczaj łatwo zauważalne. Poza widocznymi deformacjami w układzie zębowym mogą wystąpić również:
- brak symetrii rysów twarzy,
- problemy z pracą stawów skroniowo-żuchwowych, którym towarzyszą objawy bólowe,
- wady wymowy i niewłaściwa artykulacja głosek,
- zgrzytanie zębami,
- obniżone napięcie mięśni warg,
- ścieranie się zębów.
Wady zgryzu diagnozuje się u dzieci w wieku od 7 do 18 lat, a leczenie warto podjąć jak najwcześniej, aby odpowiednio skorygować powstałe nieprawidłowości.
Jakie są rodzaje wad zgryzu?
Do najczęściej występujących wad zgryzu zalicza się:
Zgryz otwarty – powodujący brak styku zębów ze sobą i stworzenie szpary niedogryzowej, co utrudnia żucie i odgryzanie pokarmu. Osoby z tą wadą mają problemy z właściwą artykulacją, szczególnie jeśli chodzi o spółgłoski przedniojęzykowo-zębowe, jak. d, s, t , dz, c, n, ł. Charakterystyczne dla tej wady są również: obniżenie napięcia mięśni warg, wydłużenie dolnego fragmentu twarzy oraz powiększony kąt żuchwy.
Zgryz krzyżowy – w którym zęby dolne zachodzą na zęby górne w niektórych obszarach lub całym łuku zębowym.
Tyłozgryz – najczęściej występująca wada zgryzu, w której charakterystyczne jest cofnięcie dolnego łuku zębowego względem górnego, a zęby przednie się nie stykają. W skrajnych przypadkach tyłozgryzu górne siekacze są nawet pochylone w kierunku górnej wargi, a twarz ulega zniekształceniu w wyniku cofnięcia się żuchwy i opadania kącików ust. Wada ta powoduje również, że niewłaściwie wymawianie są głoski takie jak np. s oraz z.
Zgryz głęboki – powoduje silne zachodzenie górnych zębów na zęby dolne. W wyniku tego twarz staje się niesymetryczna, możliwe jest często uszkodzenie błony śluzowej warg, a zęby ulegają ścieraniu. Tego typu wada zgryzu wymaga jak najszybszej interwencji, ponieważ może powodować poważniejsze problemy, jak choroby przyzębia i dziąseł.
Przodozgryz – w którym dolny łuk zębowy zachodzi na górny, powodując wysunięcie do przodu brody oraz dolnej wargi.
Stłoczenia – kiedy zęby są zbyt duże w stosunku do zębodołów. Często wyrastają pod złym kątem i są poobracane, ponieważ brakuje dla nich miejsca w szczęce.
Zęby odseparowane – z widocznymi szparami między zębami spowodowanymi brakiem miejsca w szczęce oraz żuchwie.
Boczne przemieszczenie żuchwy – powodujące przesunięcie wargi dolnej i bródki w prawą lub lewą stronę. Wada ta może być związana z nieprawidłową pracą mięśni lub wynikać z nieprawidłowej budowy anatomicznej żuchwy.
Wiele wad zgryzu można zniwelować lub znacznie skorygować. Jeżeli więc zauważymy je u dzieci, kiedy wypadną im już zęby mleczne, warto skonsultować z lekarzem konieczność leczenia ortodontycznego.
W jaki sposób leczy się wady zgryzu?
Nieprawidłowy zgryz i krzywe zęby można leczyć poprzez:
- szlifowanie zębów,
- mioterapię, czyli wykonywanie ćwiczeń mięśni mimicznych oraz narządu żucia,
- leczenie z użyciem szpatułki, procy bródkowej lub płytki przedsionkowej,
- usunięcie zębów w razie potrzeby,
- zastosowanie aparatów ortodontycznych, stałych lub ruchomych.
Leczenie wad zgryzu podejmowane u dzieci trwa na ogół ok. roku, natomiast może zająć więcej czasu u osób dorosłych. Warto jednak podjąć ten wysiłek, ponieważ nieleczone wady zgryzu powodują niszczenie zębów dolnych i górnych, a także inne problemy w obrębie jamy ustnej.
Gdzie leczyć wadę zgryzu?
Wadami zgryzu zajmują się specjaliści w warszawskiej klinice stomatologicznej Warsaw Dental Center. Dzięki nim można w znaczący sposób poprawić wygląd twarzy i komfort życia, dbając nie tylko o kwestie estetyczne, ale również zdrowotne.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26