Każdy z nas miał do czynienia pośrednio, czy też bezpośrednio z zapaleniem spojówek. Na pewno dolegliwość ta nie jest do końca przyjemna. Można powiedzieć, że jest bardzo uporczywa i daje się nam we znaki. Z zapaleniem spojówek dosyć trudno jest normalnie funkcjonować. Mamy tego świadomość. Zacznijmy od objawów zapalenia spojówek, a następnie przejdziemy do leczenia tejże dolegliwości.
Jakie są objawy zapalenia spojówek?
Objawy zapalenia spojówek zależą bezpośrednio od przyczyn, które je wywołują. Najczęściej pojawiają się takie objawy jak grudki, zaczerwienienie, obrzęk, kłucie, łzawienie, swędzenie, pieczenie, czy też wydzielina.
Na pewno żadnego z tych objawów nie powinnyśmy bagatelizować. Gdy tylko wystąpią pierwsze objawy, to możemy od razu użyć kropli do oczu, które w aptekach są dostępne bez okazania recepty. Gdy mniej więcej po dwóch, czy też trzech dniach dolegliwości nie ustąpią, to musimy zapisać do okulisty. Okulista nam pomoże niezmiernie szybko się uporać z naszym problemem.
Lekarz zleca lekarstwa, które są zależne od samego stopnia nasilenia objawów, a także przyczyny stanu zapalnego. Gdy zapalenie spojówek były wywołane bakteriami, to potrzebne będą inne leki niż podczas zapalenia alergicznego. Aby móc ustalić sam rodzaj zapalenia, to lekarzowi wystarczy najczęściej rozmowa z pacjentem, a także oględziny oczy przy pomocy specjalnej lampy szczelinowej. Niekiedy na podstawie wydzielin łez wykonywany jest specjalny medyczny test. Jest to test stabilności łez, czy też test Schirmera.
Zapalenie spojówek i jego leczenie
Jak wygląda zapalenie spojówek? Najczęściej rozpoznamy je po zaczerwienieniu. Na pewno zaczerwienienie powoduje, że oczy wyglądają na bardzo zmęczone i schorowane. Zauważamy także, że mamy problemy z pracą na komputerze, a także oglądaniem telewizji.
Jak wygląda leczenie? Postępowanie farmakologiczne uzależnione jest bezpośrednio od przyczyny wystąpienia schorzenia, jak i od samego stadium choroby. Jeśli chodzi o zapalenie bakteryjne spojówek, włączany najczęściej jest antybiotyk. Ma on formę maści, czy też kropli. Na rynku dostępne są także tabletki. Jeśli mamy zapalenie wirusowe spojówek, to nie są stosowane najczęściej żadne leki, a objawy można powiedzieć, że mijają w sposób samoistny.
Musimy także wiedzieć, że zapalenie spojówek jest chorobą zaraźliwą. Powinniśmy unikać kontaktu ze wszelkimi osobami, które chorują. Osoba chorująca przez pierwsze dwa dni nie powinna wychodzić ani do szkoły, ani do pracy. Wszystko po to, aby móc ograniczyć kontakt z innymi osobami.
Czy leczenie prowadzone przez lekarza można uzupełnić w pewnym stopniu domowymi sposobami? Po pierwsze powinniśmy umyć dokładnie ręce przed każdorazowym zakrapianiem oczu. Oczy przemywać można także naparami ze świetlika, rumianku, a także słabej herbaty. Powinniśmy także stosować ciepłe kompresy na oczy. Wspólnie nie powinniśmy także używać ręczników z całą resztą domowników. Gdy używamy szkieł kontaktowych, to powinniśmy je na czas leczenia odstawić. Przez okres leczenia unikajmy także oglądania telewizji.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26