Uporczywe kolki u niemowlaka to nie tylko nieprzespane noce dla mamy i taty, ale także męcząca dolegliwość dla maluszka. Trudno patrzeć na bóle trapiące nasze dziecko i każdy rodzic chciałby znaleźć jak najszybszy sposób na złagodzenie objawów. Nie zawsze jest to możliwe od razu, ale na kolkę istnieje wiele skutecznych sposobów i z całą pewnością warto je poznać.
Czym jest kolka?
Kolka to dolegliwości występujące u dzieci, zwykle między 3 tygodniem a 5 miesiącem życia. Objawia się częstymi napadami nieukojonego płaczu, nasilającego się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Nie każdy płacz związany jest jednak z kolką. Nie wiesz, jak rozpoznać objawy kolki u niemowlaka? Zajrzyj na enfamil.pli dowiedz się więcej na temat tej przypadłości.
Za przyczynę kolki uważa się dużą ilość gazów w jelitach maluszka, niedojrzałość jego przewodu pokarmowego, a także połykanie powietrza podczas karmienia
Czy karmienie może powodować kolkę?
Karmienie, zarówno piersią, jak i mlekiem modyfikowanym może wiązać się z połykaniem nadmiernej ilości powietrza przez naszego malucha. Stąd wiele położnych uczy świeżo upieczonych rodziców, by po karmieniu ułożyć dziecko na swoim ramieniu w pozycji prawie pionowej, zamiast od razu odkładać do łóżeczka. Umożliwi to niemowlakowi „odbicie”, czyli pozbycie nadmiaru gazów.
Choć obecne poglądy na dietę mamy karmiącej, dopuszczają niemal wszystkie produkty, warto uważać na pokarmy potencjalnie wzdymające, na przykład warzywa strączkowe (groch, fasola) i unikać ostrych przypraw oraz napojów gazowanych. Nie ma jednak produktów uniwersalnych, które należy wyeliminować z diety- każda mama musi sprawdzić samodzielnie, jakie produkty nie szkodzą, a jakie mogą być podejrzane o wywołanie kolki.
U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, czasem okazuje się konieczna zmiana preparatu – warto spytać swojego pediatrę o mleko dedykowane dzieciom z problemem bolącego brzuszka.
Ciepło to recepta na mały brzuszek
Znanym domowym sposobem na zmniejszenie objawów kolki u niemowlaka jest ciepła kąpiel lub zastosowanie ciepłych ( ale nigdy gorących!) okładów na okolice brzuszka. Należy przy tym uważać, by ciepły kompres lub termofor był tylko o kilka stopni wyższy od temperatury ciała oraz obejmował tylko okolice brzuszka. Podczas stosowania ciepłego okładu obserwujmy maluszka- łatwo możemy się zorientować, czy taka pomoc sprawia mu ulgę, czy jest wręcz przeciwnie.
Z drugiej strony- z ciepłem nie można przesadzić. Czasem powodem nieukojonego płaczu bywa przegrzanie maluszka. Optymalna temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa niemowlę ubrane w śpioszki, powinna wynosić 20–21°C.
Masaż brzuszka
Ponieważ kolka to najczęściej nagromadzenie gazów w obrębie jelit, które podrażniają jego ściany i sprawiają ból maluchowi, u niektórych dzieci sprawdzi się łagodny masaż brzuszka. Taki masaż należy wykonywać delikatnie, samymi opuszkami palców, w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Przed rozpoczęciem masowania dobrze ogrzać nasze palce- zimny dotyk nie jest przyjemny nawet dla osoby dorosłej, a co dopiero u naszego malucha. Masowanie brzuszka może ułatwić przesuwanie się gazów w jelicie, a bliskość mamy lub taty w czasie masażu dodatkowo ukoi maluszka.
Spokój i bliskość
W wielu przypadkach najskuteczniejszym lekarstwem jest sama obecność mamy lub taty i ich ciepły, spokojny głos. Maluszek doskonale wyczuwa nasz nastrój, napięcie nerwowe i niepokój, który często mu się udziela. Przytulenie, kołysanie czy kontakt skóra do skóry, to lekarstwa, które nic nie kosztują, a są często wybawieniem od dręczących dolegliwości. Jeśli kolka bardzo stresuje nas samych, pamiętajmy- występowanie kolki u maluszka jest zupełnie normalne, nie ma wpływu na jego rozwój i nie pozostawia żadnych trwałych następstw zdrowotnych
Nic nie pomaga- co robić?
Jeśli kolka nie reaguje na domowe sposoby, warto zasięgnąć porady lekarza lub położnej. Na rynku istnieje wiele preparatów, które zmniejszają ilość zbędnych gazów, poprzez usuwanie pęcherzyków powietrza- mogą one być podawane już u najmłodszych dzieci, ale zawsze warto wcześniej skonsultować objawy maluszka, by wykluczyć inne możliwe przyczyny nieukojonego płaczu.
Powiązane artykuły
-
Jak dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka?
Ząbkowanie to taki postrach młodych rodziców. Wiadomo, że kiedyś się to wydarzy, ale nie wiadomo ile będzie nas to kosztowało i ile będziemy musieli poświęcić, żeby (prawie) bezboleśnie przejść z dzieckiem przez ten trudny czas. No właśnie i tu się pojawia pytanie: Czy musi być trudno? Może można po prostu jakoś obejść te wszystkie dolegliwości? I jak ze wszystkim co dotyczy dzieci, odpowiedź brzmi: TO ZALEŻY (od dziecka, genów i okoliczności)! Prawdą jest, że od kiedy zostałam mamą, a nawet jeszcze zanim nią zostałam, bardzo często ktoś „bardziej doświadczony” kierował do mnie słowa: „Lepiej się wyśpij na zapas, bo jak dziecku będą szły zęby, to będą nieprzespane noce”, albo słyszałam różne ostrzeżenia, że to ząbkowanie to jest takie straszne – bobas marudny, cały czas płacze, jeść nie chce, spać nie chce i w ogóle nie wiadomo co z nim robić. Wtedy takie teksty potrafiły mnie zmrozić. A teraz? A teraz się nie boję! I tak nie śpię i te wszystkie „objawy” mam w pakiecie z bobasem, który jeszcze nie ma ani jednego ząbka!
-
Jak dbać o zęby dziecka?
Zdrowe i silne zęby u malucha wspierają również jego zdrowie ogólne. Jeśli lekceważymy tę kwestię, to od najmłodszych lat narażamy dziecko na tzw. próchnicę butelkową oraz wady zgryzu. O jakich zasadach warto pamiętać, by uniknąć problemów z zębami?
-
Mama wie lepiej: Misja jesienny spacer z dzieckiem - Jak to dobrze zorganizować, żeby nie odchorować?
Jesienny spacer z maluszkiem? A co w tym trudnego?! Ubieramy się i wychodzimy… pozornie brzmi banalnie, ale wcale nie jest to taka oczywista sprawa, a wizja jesiennego spaceru z maluchem często wzbudza niepokój w rodzicach. Czego się obawiają? Najczęściej niskich temperatur, zmiennej pogody i czyhających wirusów.
-
Zdrowe zęby dziecka - co powinno jeść w szkole?
Od tego, co przygotujesz swojemu dziecku na drugie śniadanie zależy, czy sięgnie w przyszłości po szkodliwe dla zębów „śmieciowe jedzenie”. Z kolei dobrze skomponowany szkolny posiłek wzmocni zęby i dziąsła twojego dziecka. Dentysta Aleks Charniuk, z kliniki Stankowscy & Białach w Poznaniu podpowiada, co „na ząb” można przygotować dziecku do szkoły.
Kamila
Zdrowe zęby dziecka - co powinno jeść w szkole? 2017-12-20 07:05:59 2017-12-14 10:25:51