Jak świętować, żeby nie dodać sobie niechcianych kilogramów? To pytanie zadaje sobie przed Bożym Narodzeniem wielu ludzi. Pyszne rozmaitości kuchcące nas obłędnym zapachem nie pomagają w zachowaniu umiaru. W końcu to święta, więc teoretycznie można się zapomnieć. Każda akcja ma jednak swoją reakcję.
pixelbliss @ 123rf.com
Konsekwencje nieumiarkowania
Nadmierne jedzenie świątecznych, często ciężkostrawnych potraw, może skutkować nie tylko zbędnymi kilogramami, ale także problemami z trawieniem. Szczególnie, jeżeli pozwolimy sobie również na alkohol. Także duża ilość słodkich przekąsek i deserów szybko uzależni nasz mózg od wysokiego poziomu cukru, a mózg nie da się później łatwo oszukać. Dodatkowo w czasie świąt łatwo rezygnujemy z jakiejkolwiek aktywności fizycznej, co tylko pogłębia problem. Warto więc spróbować ograniczyć jedzenie w trakcie świąt. Podpowiadamy, jak to zrobić.
10 rad jak nie przytyć w święta
-
Nawadniaj organizm – najlepiej niegazowaną wodą. Szklanka wody wypita przed kolacją wigilijną napełni żołądek, więc szybciej poczujemy się najedzeni. Staraj się ograniczyć słodkie napoje oraz soki.
-
Delikatnie zakwaś organizm – wystarczy szklanka wody z sokiem z ćwiartki cytryny wypita rano i wieczorem przez kilka dni przed świętami i w trakcie świąt. Taki napój wspomoże przemianę materii oraz zmniejszy chęć na słodkie przekąski i desery. Kwas może niszczyć szkliwo zębów, więc warto pić wodę z cytryną przez słomkę.
-
W trakcie kolacji wigilijnej pij susz z owoców – w szczególności taki z dodatkiem suszonych śliwek, które wspomagają trawienie i nadają mu naturalną słodycz. Zalecane jest także picie niesłodzonej zielonej lub czerwonej herbaty. W zależności od wybranego rodzaju, pobudza lub relaksuje i dodatkowo poprawia trawienie.
-
Wybierz odpowiedni rodzaj alkoholu i degustuj się nim – najlepiej z niego zrezygnować, ale jeżeli zdecydujemy się go wypić, wybierzmy raczej lampkę czerwonego wina, niż drinka z wódki i słodkiego soku. Wino poprawi przemianę materii i wspomoże trawienie.
-
Wybierz odpowiednie nakrycie – duży talerz zamień na mały, jeżeli pozwala na to grono, w którym przebywasz. Powiększysz w ten sposób optycznie spożywane porcje jedzenia.
-
Wybierz właściwe miejsce przy stole – jeżeli masz taką możliwość, usiądź możliwie jak najdalej od słodkich ciast i przekąsek, za to blisko zdrowych potraw. Ważne jest także towarzystwo, wybierz więc osobę, która skutecznie odwróci Twoją uwagę od nadmiernego jedzenia.
-
Nie siedź tylko przy stole – warto od niego odejść, żeby zrobić sobie przerwę od jedzenia i odwrócić wzrok od stojących na nim pyszności. Dobrze jest w tym czasie przewietrzyć się i dać odpocząć żołądkowi. Leżenie lub spanie bezpośrednio po kolacji nie wyjdzie nam na dobre – po wstaniu będziemy czuć się ciężko.
-
Jedz powoli – wolne jedzenie pozwala rozkoszować się spożywanymi potrawami, a dodatkowo sprawia, że szybciej poczujemy się nasyceni.
-
Zapobiegaj zgadze i wzdęciom – w tym celu ogranicz picie gazowanych napojów, w szczególności tych słodkich i piwa. O ile to możliwe zrezygnuj też z jedzenia wzdymających warzyw, np. grochu czy kapusty. Bezpośrednio po kolacji nie jedz też owoców, bowiem napełniony po brzegi żołądek trawi powoli, a owoce szybko mogą sfermentować i spotęgować gazy.
-
Po świętach nie zmieniaj restrykcyjnie nawyków żywieniowych – lepszy skutek osiągniesz stopniowo zmniejszając porcje jedzenia. Jedz więc częściej, np. 5 razy dziennie, ale mniejsze porcje.
Powiązane artykuły
-
Świąteczne tradycje, czyli skąd się wzięła praktyka wieszania jemioły w domu?
Jest wiele świątecznych tradycji, które staramy się kultywować. Jedne lubimy bardziej, inne mniej, ale wszystkie szanujemy. Do tych bardziej lubianych zaliczyć można namiętny pocałunek pod jemiołą. Chociaż jemioła to pasożyt żyjący na drzewach, my mamy z nią zdecydowanie pozytywne skojarzenia. Świąteczny pocałunek pod jemiołą symbolizuje szczęście na najbliższe lata.
-
Genialne triki, które wprowadzą do Twojego domu świąteczny klimat
Pół wigilii spędzasz w pracy, drugie pół na świątecznych przygotowaniach. Kiedy już ten jeden raz masz wolny dzień okazuje się, że brak Ci bożonarodzeniowej atmosfery. Pogoda za oknem nie sprzyja jej powstaniu, a Ty na samą myśl o uśmiechaniu się na kolacji, chcesz się gdzieś schować. Co zrobić, aby szybko i tanim kosztem przywrócić w domu świąteczny nastrój?
-
Jakie zioła używać w okresie bożonarodzeniowym?
Boże Narodzenie to czas nie tylko gruntownych porządków, ale przede wszystkim przygotowywania świątecznych potraw. W tym czasie cenimy tradycyjne smaki, które osiągamy przez stosowanie ziół. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, że tym samym gotujemy zarówno smacznie, zdrowo i leczniczo.
-
Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Wyniki badania
Ciągłe życie w biegu pod telefonem, stres w pracy, brak czasu dla bliskich – w nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia Polacy chcą odnaleźć chwilę spokoju, nacieszyć się rodziną, wyjątkową atmosferą i prezentami – takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.
Kamila
Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Wyniki badania 2017-12-21 07:15:16 2017-12-14 10:52:29