Artykułów z zasadami zdrowego odżywiania znajdziesz w internecie pełno. Co z tego jeśli nie potrafimy się potem do nich stosować? Postanowiłem przygotować 10 prostych zasad, które pozwolą uregulować codzienna dietę. Można je wydrukować i powiesić w widocznym miejscu, najlepiej na lodówce bądź szafce z przekąskami.
1. Nie będziesz umęczać się złymi nawykami
Zmiana sposobu odżywiania może być męcząca, szczególnie na początku Twojej drogi ku lepszej sylwetce. Wiele osób rozpoczynających dietę w panice liczy kalorie przed kolejnymi posiłkami, co jeszcze bardziej utrudnia przestawienie się na nowe nawyki. Lepiej poświęć czas spędzony na liczenie kalorii na ogólną edukację dotyczącą zdrowego odżywiania się, na dłuższą metę na pewno wyjdzie Ci to na dobre.
2. Nie będziesz jadał na mieście nadaremno
Trudne zadanie dla osób pracujących w biurze i mających w zwyczaju jeść jedzenie na wynos. Rada ta dotyczy również jedzenia w restauracjach, gdzie posiłki są zazwyczaj znacznie większe niż w domowych warunkach. Ponadto nie masz wpływu na to, co tak naprawdę znajduje się w zamawianym jedzeniu.
3. Pamiętaj, abyś posiłki święcił
Celebruj jedzenie, skupiaj się na nim. Nie oglądaj podczas posiłków telewizji ani nie rozpraszaj się w żaden sposób. Świadome jedzenie posiłków zmniejsza szansę na chęć po sięgnięcie po przekąski niedługo po jedzeniu.
4. Czcij swoje małe przysmaki
Każdy z nas ma swoje złe nawyki żywieniowe. Niektórzy uwielbiają lody, inni słone przekąski. Nie jest to tragedia i nie musisz od razu pozbywać się takiego nawyku, ogranicz jedynie częstotliwość sięgania po to „złe jedzenie” oraz wielkość porcji.
5. Nie jedz fast-foodów
Cóż, tu chyba nie trzeba wielu słów wyjaśnienia. Większość fast-foodów to wysoko przetworzone jedzenie pełne zbędnych tłuszczów nasyconych, soli, olbrzymiej ilości cukru oraz konserwantów i sztucznych barwników. Jeśli lubisz burgery, zrób je sama albo przerzuć się na jedzenie spoza dużych sieci. Obecnie na rynku jak grzyby po deszczu pojawiły się małe burgerownie.
6. Nie pij słodkich napojów
Jak wyżej, jest to jedna z najgorszych rzeczy mogących znaleźć się w diecie. Pół litra słodkich napojów dziennie to równowartość ponad 20 łyżeczek cukru. Jeśli nie potrafisz pozbyć się słodkich napojów ze swojej diety, spróbuj przerzucić się na wersje bez cukru.
7. Nie ulegaj reklamom
Nie patrz na reklamy. Obecnie modne stało się promowanie w nich zdrowego stylu życia. Jednak w wielu przypadkach składniki zawarte w reklamowanych produktach wcale nie są dla Ciebie dobre. Po raz kolejny to powiem: przede wszystkim edukuj się. Czytaj etykiety kupowanych produktów, wtedy najlepiej dostosujesz swoją dietę.
8. Nie korzystaj z wysoce przetworzonych produktów w Twojej kuchni
Produkty wysoko przetworzone są bogate w puste kalorie, bez żadnych wartościowych składników odżywczych. Często ich skład opiera się na substancjach, które stopniowo Cię od siebie uzależnią. Znajdują się w nich również sztuczne słodziki, konserwanty oraz barwniki.
9. Nie pożądaj złego jedzenia pod wpływem głodu
Nie pozwól by głód skłaniaj Cię ku złemu jedzeniu. Gdy wychodzisz z domu, zrób sobie pyszną i zdrową kanapkę na drogę. Dzięki temu gdy poczujesz głód, będziesz mogła szybko go zaspokoić.
10. Ani żadnej rzeczy, która kaloryczna jest
Masz jakiś słaby punkt? Choć wyżej pisałem, że ścisłe liczenie kalorii nie ma sensu, tym razem zrób wyjątek. Policz dokładnie ile Twoja słabostka dostarcza Ci pustych kalorii. Następnie przelicz ile to będzie kalorii na tydzień, na miesiąc, na rok. Z pozoru mała niezdrowa przekąska zamienia się w długim okresie na tragiczny stoper Twoich możliwości w dziedzinie odchudzania.
Powiązane artykuły
-
Życie bez kotleta – czy tak się da?
Od dawna trwa spór o to, czy można normalnie funkcjonować bez mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Z jednej strony obserwujemy żywienie konserwatywne oparte o mięso i produkty zwierzęce, z drugiej teoriom tym zaprzeczają sportowcy wegetarianie, weganie i ich rosnąca grupa w społeczeństwie na co dzień. Spór jest dość emocjonalny, a więc warto usunąć z niego zbędne zupełnie emocje i skupić się jedynie na faktach.
-
Czy wiesz, które gatunki ryb warto wprowadzić do swojej codziennej diety?
Niemal wszędzie słyszy się, że powinniśmy jeść często ryby, ponieważ są smaczne i zdrowe. Jednak czy na pewno wszystkie rodzaje ryb są wskazane w naszej diecie? Okazuje się, że nie. Niektóre ryby mają niewielką wartość odżywczą, inne żyjące w brudnych wodach zwierają szkodliwe toksyny, a te hodowane często zawierają antybiotyki. Podpowiadamy jak należy kupować ryby, aby wybrać te najzdrowsze.
-
7 najbardziej niezdrowych napojów, które rujnują Twoje zdrowie
Na rynku dostępnych jest wiele napojów bezalkoholowych i alkoholowych, które rujnują zdrowie. Warto wiedzieć, po które z produktów ze sklepowych półek nie sięgać. Rozsądne wybieranie napojów pozwala zmniejszyć ryzyko nadwagi, cukrzycy, nadciśnienia oraz wielu innych chorób cywilizacyjnych. Jakich napojów unikać?
-
9 najlepszych sposobów na powstrzymanie chęci jedzenia - nr 6 to nasz faworyt!
Uwielbiasz jeść, kochasz wszystko co pięknie pachnie, dobrze smakuje i ładnie wygląda i nie potrafisz powstrzymać się od zjedzenia kolejnej porcji? Niestety twoja waga ciągle rośnie i tak będzie dalej, jeżeli nie opracujesz w głowie planu, który pogodzi ochotę na jedzenie z marzeniem o pięknym ciele. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka trików, które pomogą ci zapanować nad twoim obżarstwem.
Przemysław
9 najlepszych sposobów na powstrzymanie chęci jedzenia - nr 6 to nasz faworyt! 2016-11-13 06:54:53 2016-11-08 10:43:47