Kwestia dziedziczności i genetyki bywa dla nas czymś obcym i mało zrozumiałym. Okazuje się jednak, że choroby psychiczne, na które najczęściej chorujemy, są dziedziczne. Genetyka jest nieubłagana w tej kwestii i dostarcza coraz to nowszych dowodów na to, że ryzyko zachorowania na choroby psychiczne jest większe, jeżeli występowały one już wcześniej u najbliższych. Oto kilka najczęściej dziedziczonych chorób.
Schizofrenia
Jedna z poważniejszych chorób psychicznych, charakteryzuje się głównie nieprawidłowym postrzeganiem otaczającej nas rzeczywistości. Zaburzenia mogą mieć charakter mniej lub bardziej nasilony. Osoba cierpiąca na schizofrenię często nie potrafi określić gdzie jest, co robi czy nawet kim jest (zaburzony obraz własnej osoby). Główna przyczyna tej choroby leży właśnie u podłoża genetyki. Naukowcy są zgodni, ta choroba jest dziedziczna a częstotliwość jej dziedziczenia niepokojąco wzrasta.
Depresja
Choroba psychiczna charakteryzująca się głównie stanami lękowymi, ogólnym przygnębieniem, złym samopoczuciem, patrzenie na świat przez pryzmat pesymistycznych przekonań. Jest to groźne schorzenie, które nie leczone może prowadzić nawet do targnięcia się na życie osoby chorej. Odpowiednia profilaktyka i leczenie (niekiedy farmakologiczne) sprzyja normalnemu funkcjonowaniu chorego. Depresję po za dziedzicznością często wywołuje po prostu samotność i odtrącenie ze strony najbliższych.
Autyzm
Zaburzenie częściej występujące u chłopców aniżeli u dziewczynek. Charakteryzuje się głównie neurologicznymi problemami dziecka, nie możnością skupienia uwagi, wybuchami niekontrolowanych zachowań, wycofaniem społecznym, niekiedy agresją. Okazuje się, ze autyzm jest dziedziczny. Udowodniono, że silnie dziedziczy go głównie rodzeństwo. Naukowcy przyglądając się temu schorzeniu, zauważyli, że w rodzinach wielodzietnych w których występują osoby chore na autyzm częstotliwość zachorowania wzrasta nawet o kilka procent. Oznacza to, że w rodzinach gdzie jest więcej niż 2 dzieci, liczba zachorowań wzrasta i nie dotyczy tylko pojedynczej jednostki.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26