Czasami rodzice bagatelizują pewne objawy, które tak naprawdę mogą okazać się niebezpieczne dla życia i zdrowia dziecka. Każdą wątpliwość dotyczącą sposobu zachowania się czy dziwnych niczym nie uzasadnionych dolegliwości, powinno się konsultować z lekarzem. Pamiętajmy, że małe dziecko nie jest w stanie powiedzieć nam co je boli i dlaczego, to my musimy poprzez obserwację zauważyć, że coś jest nie tak i należy udać się do specjalisty.
Ruslan Olinchuk @ 123rf.com
Majaczenie
Majaczenie można oznaczać, że dziecko traci kontakt z rzeczywistością. Przyczyn majaczenia może być wiele, nie należy go jednak bagatelizować, ponieważ może okazać się ono naprawdę tragiczne w skutkach. Majaczenie może oznaczać, że u dziecka rozwija się zespół zaburzeń świadomości, może mieć ono swoje źródło także w ciężkich infekcjach połączonych z wysoką gorączką, wszelkich zatruciach, niewydolnościach a także może być przyczyną choroby o nazwie mocznica.
Ulewanie
Z pozoru jest to odruch zdrowy i potrzebny. Kiedy jednak należy zacząć się martwić i udać na konsultację do specjalisty? Jeżeli dziecko ulewa małe ilości pokarmu, to zazwyczaj jest to zwykły objaw fizjologiczny, którym nie trzeba się przejmować. Jednak w momencie gdy dziecko ulewa duże ilości pokarmu a skutkiem tego jest brak przybierania na wadze niemowlaka to wtedy koniecznie należy udać się do lekarza, może być to objaw poważnej choroby jaką jest zespół Sandifera.
Siniaki
Chodzi głównie o siniaki, które powstają bez konkretnej przyczyny. Jeżeli dziecko uderzy się, to logiczne jest, że powstaje zmiana w postaci siniaka, która dosyć szybko powinna się wchłonąć. Jeżeli natomiast zaobserwujemy u dziecka siniaki w dosyć dziwnych miejscach np. na stopach czy ramionach lub będą one bardzo rozległe, bolące czy też zaczną powstawać w skutek zwykłego dotknięcia dziecka pilnie należy skonsultować ten problem ze specjalistą, może to oznaczać, że dziecko jest chore.
Dziwna agresja
Dziecko bywa agresywne samo z siebie, uderza swoje zabawki, bije nawet siebie, zabiera innym dzieciom różne przedmioty a potem je psuje i niszczy – nie wolno tłumaczyć tego tylko złym zachowaniem, może być to objaw choroby psychicznej - psychopatii.
Powiązane artykuły
-
Jak dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka?
Ząbkowanie to taki postrach młodych rodziców. Wiadomo, że kiedyś się to wydarzy, ale nie wiadomo ile będzie nas to kosztowało i ile będziemy musieli poświęcić, żeby (prawie) bezboleśnie przejść z dzieckiem przez ten trudny czas. No właśnie i tu się pojawia pytanie: Czy musi być trudno? Może można po prostu jakoś obejść te wszystkie dolegliwości? I jak ze wszystkim co dotyczy dzieci, odpowiedź brzmi: TO ZALEŻY (od dziecka, genów i okoliczności)! Prawdą jest, że od kiedy zostałam mamą, a nawet jeszcze zanim nią zostałam, bardzo często ktoś „bardziej doświadczony” kierował do mnie słowa: „Lepiej się wyśpij na zapas, bo jak dziecku będą szły zęby, to będą nieprzespane noce”, albo słyszałam różne ostrzeżenia, że to ząbkowanie to jest takie straszne – bobas marudny, cały czas płacze, jeść nie chce, spać nie chce i w ogóle nie wiadomo co z nim robić. Wtedy takie teksty potrafiły mnie zmrozić. A teraz? A teraz się nie boję! I tak nie śpię i te wszystkie „objawy” mam w pakiecie z bobasem, który jeszcze nie ma ani jednego ząbka!
-
Jak dbać o zęby dziecka?
Zdrowe i silne zęby u malucha wspierają również jego zdrowie ogólne. Jeśli lekceważymy tę kwestię, to od najmłodszych lat narażamy dziecko na tzw. próchnicę butelkową oraz wady zgryzu. O jakich zasadach warto pamiętać, by uniknąć problemów z zębami?
-
Mama wie lepiej: Misja jesienny spacer z dzieckiem - Jak to dobrze zorganizować, żeby nie odchorować?
Jesienny spacer z maluszkiem? A co w tym trudnego?! Ubieramy się i wychodzimy… pozornie brzmi banalnie, ale wcale nie jest to taka oczywista sprawa, a wizja jesiennego spaceru z maluchem często wzbudza niepokój w rodzicach. Czego się obawiają? Najczęściej niskich temperatur, zmiennej pogody i czyhających wirusów.
-
Zdrowe zęby dziecka - co powinno jeść w szkole?
Od tego, co przygotujesz swojemu dziecku na drugie śniadanie zależy, czy sięgnie w przyszłości po szkodliwe dla zębów „śmieciowe jedzenie”. Z kolei dobrze skomponowany szkolny posiłek wzmocni zęby i dziąsła twojego dziecka. Dentysta Aleks Charniuk, z kliniki Stankowscy & Białach w Poznaniu podpowiada, co „na ząb” można przygotować dziecku do szkoły.
Kamila
Zdrowe zęby dziecka - co powinno jeść w szkole? 2017-12-20 07:05:59 2017-12-14 10:25:51