Wśród książek , dużą popularnością cieszą się biografie, napisane lepiej lub gorzej. Na półkach księgarskich jest ich tak wiele aż trudno zdecydować się , którą wybrać. Najczęściej jednak decydujemy się wybrać historię osoby, którą podziwiamy i lubimy.
Ja najczęściej wybieram autobiografię. I tak wybrałam "Wyśpiewam Wam Wszystko" Urszuli Dudziak, jazzowej wokalistki, którą słucham z przyjemnością i podziwiam za jej talent.
Ta autobiografia jest wyjątkowa. Czyta się jednym tchem. Pełna humoru i śmiesznych anegdot. Czytelnicza uczta. To tak jak siąść przy kawie z najlepszą przyjaciółką i słuchać jej ciekawych opowieści o jej życiu, jej sukcesach i porażkach, o ciekawych miejscach, o miłości , żalu ,życiowych rozczarowaniach , o macierzyństwie i wszystkim innym co składa się na nasze życie.
http://handmadeboni.blogspot.com/2020/04/wyspiewam-wam-wszystko-urszula-dudziak.html
Każdy rozdział książki to tytuł piosenki, która była i jest ważna w życiu Autorki, z którą wiążą się jej wspomnienia. A wspomnienia spisuje w oparciu o osobiste pamiętniki , które prowadzi od dzieciństwa . Dzisiaj też wszystko notuje.
W autobiografii nie ma chronologii wydarzeń ale to w niczym nie przeszkadza. Lekki styl pisania i wszech obecny humor zachęca do śledzenia wspomnień w takt dawniejszych i dzisiejszych piosenek.
Trudno, na prawdę trudno odłożyć tę książkę do jutra.
Książka ma wiele fotografii z rodzinnych zbiorów a niektóre jej strony ozdabiają rysunki Autorki .
Wszystkie zdjęcia opatrzone są , najczęściej zabawnym, komentarzem Pani Urszuli .
Oto niektóre z nich :
"Strzelam z procy. Dodaję sobie mocy.A potrzebuję,bo w szkole mam same dwóje." (1960)
"Z sufitu zwisa nitka, a ja pluję do sitka" 1961 debiut w piwnicy Pod Hybrydami w Warszawie
"Tutaj,tutaj jest kamera, wystaw ryja do pikczera"
"Kocham to zdjęcie. Ma w sobie magię!Natchnienie na Manhattanie." (z Osiecką)
Historia polskiego i amerykańskiego jazzu przeplata się tu z bardzo prywatnymi i szczerymi wyznaniami. Poznajemy wzloty i upadki jej długoletniego związku z Michałem Urbaniakiem. Słyszymy opowieść o graniu do kotleta ( nawet nie przypuszczałam,że tak było) , o ciężkiej pracy, determinacji by osiągnąć czołowe miejsce w światowym świecie muzycznym.
Przeżywamy wspólnie z Panią Urszulą jej szaloną i trudną miłość z Jerzym Kosińskim. Poznajemy jej przyjaciół jak Agnieszkę Osiecką, Krzysztofa Komedę czy Elżbietę Czyżewską. Czytamy o wielkich światowego jazzu jak Miles Davis czy Herbie Hencock. Trudno nawet wszystkich tu wymienić.
Ta książka to opowieść poruszająca i pełna emocji, portret wielkiej artystki - solistki i kompozytora oraz zwykłej kobiety - córki, siostry, matki, żony, kochanki. Kobiety zmagającej się też z ciężkimi przeżyciami - choroba nowotworowa - ale nigdy nie tracącej pogody ducha. Poznajemy kobietę jakiej chyba jednak nie znamy, zakochaną w życiu i w ludziach , przepełnioną miłością i nadzieją, niezwykle energiczną i spontaniczną i wysyłającą do nas pozytywne wibracje.
Wspaniała Artystka, wspaniała kobieta - Urszula Dudziak.
Jej optymizmem można się zarazić. Jak sama twierdzi, życie zaczyna się po sześćdziesiątce i wierzę w te słowa. A sama sprawdzę za rok:-)
Mam nadzieję, że Urszula Dudziak nie wyśpiewała nam wszystkiego i wkrótce powstanie następna opowieść o jej życiu i będzie znów ucztą dla nas, czytelników.
Książka w półmiękkiej oprawie ze skrzydełkami, 285 stron, wydawnictwo Kayax Production&Publishing.
Powiązane artykuły
-
Co się skrywa w cieniu cokołów?
Zdarzyło mi się czytać wcześniejsze pamiętniki tłumaczy obsługujących wielkie postacie historyczne i konferencje międzynarodowe. Nazwisk nie podaję celowo, by nie zaciemniać niepotrzebnie obrazu i nie sprowadzać dyskusji na manowce. Reklama “W cieniu cokołów” to trzeci tom wspomnień dziennikarza, autora i tłumacza, fachowca we wszystkim czego się imał, musiał imać, chciał imać. Aleksander Janowski pisze w nim o latach osiemdziesiątych, trudnych politycznie i zbyt odległych, żebym mógł osobiście się do nich ustosunkować. Autor zajmująco opisał swoje koleje losu, bogate doświadczenia oficjalnego tłumacza na najwyższym szczeblu państwowym.
-
Poszukiwacz marzeń. Z kamerą na wojnie w Brazylii
Brazylijskie favele, nazywane dzielnicami nędzy, to najbardziej niebezpieczne miejsca na świecie, w których cyklicznie toczy się wojna.
-
Mocne reklamy i kampanie 2020, które chwycą Cię za serce!
Rok 2020 dobiega końca! Przez ten rok dużo się wydarzyło u każdego z osobna jak i na świecie, w telewizji i internecie. Dużo reklam czy kampani społecznych również przewinęło się przez wszelkie media. W ciągu roku natknęłam się na kilkadziesiąt filmików, ale dla Was wybrałam te najbardziej ujmujące, chwytające za serce i dające do myślenia.
-
Czy warto podjąć terapię na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym?
Czy warto podjąć terapię na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym? Czy terapeutki zawsze mają rację? Czy gadulstwo to dobra cecha? Czy da się wytrzymać z samymi kobietami w jednym pomieszczeniu przez dwanaście tygodni? Tego czytelnik dowie się w trakcie zajmującej lektury.
Bożena
Czy warto podjąć terapię na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym? 2017-01-25 15:05:23 2017-01-25 13:27:46