Jakiś czas temu swój szczyt sławy świętowała tzw. Dieta Dukana. Wśród specjalistów miała raczej więcej przeciwników, niż zwolenników, jednak kobiety ją pokochały. Polegała na jedzeniu początkowo tylko mięsa, potem dołączeniu nabiału, i na koniec warzyw. Obecnie niewiele osób już o niej pamięta. Być może warto przypomnieć sobie jej plusy i minusy?
Monika Mlynek @ 123rf.com
Plusy
Zdecydowaną zaletą diety Dukana jest szybki spadek wagi, co motywuje do jej dalszego stosowania. Już po tygodniu od jej stosowania pierwsze kilogramy lecą w dół, w związku z czym jest idealnym rozwiązaniem, aby schudnąć „do ślubu”, „do wakacji” itp. Rzeczy z listy produktów wymienionych na dany tydzień można jeść bez ograniczeń, w związku z czym dieta nie jest tzw. głodówką. Jest też smaczna dla miłośników mięsa – nie zmusza do jedzenie sałatek o każdej porze dnia i nocy, za to składa się ze zdrowo przygotowanych mięs. Dieta jest też łatwa do zastosowania „na mieście”, czy podczas wizyty u przyjaciół – można biesiadować, unikając tylko niektórych produktów.
Minusy
Niestety, nie jest to dieta idealna dla zdrowia. Dietetycy zdecydowanie nie zgadzają się z pomysłem niejedzenia warzyw przez dłuższy czas. Dostarczają one nam najwięcej witamin i mikroelementów, bez których nasz organizm zaczyna po prostu chorować. Przestrzegają również przed efektem jo-jo. Szybki spadek wagi nigdy nie jest dla organizmu czymś naturalnym. Dlatego gdy zdecydujemy się skończyć dietę, nasze ciało zacznie jeszcze bardziej magazynować zapasy, w razie gdyby znów miało być „przegłodzone”. Jeśli więc decydujemy się skończyć Dukana, nie powinniśmy wrócić do podjadania, tylko przejść na prawdziwą, zdrową dietę z dużą ilością warzyw i owoców.
Kolejnym minusem diety Dukana jest to, że posiłki z samego mięsa nudzą nam się po kilku dniach. Tęsknimy za owocami, a smak chleba czy makaronu śni nam się po nocach.
A więc?
Jest to dobra dieta, jeśli planujemy schudnąć 2-3kg do jakiegoś naprawdę ważnego wydarzenia. Jednak nie powinno się jej stosować częściej niż raz w roku, i zawsze pamiętać, że kilogramy wracają ze zdwojoną siłą!
Powiązane artykuły
-
Życie bez kotleta – czy tak się da?
Od dawna trwa spór o to, czy można normalnie funkcjonować bez mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Z jednej strony obserwujemy żywienie konserwatywne oparte o mięso i produkty zwierzęce, z drugiej teoriom tym zaprzeczają sportowcy wegetarianie, weganie i ich rosnąca grupa w społeczeństwie na co dzień. Spór jest dość emocjonalny, a więc warto usunąć z niego zbędne zupełnie emocje i skupić się jedynie na faktach.
-
Czy wiesz, które gatunki ryb warto wprowadzić do swojej codziennej diety?
Niemal wszędzie słyszy się, że powinniśmy jeść często ryby, ponieważ są smaczne i zdrowe. Jednak czy na pewno wszystkie rodzaje ryb są wskazane w naszej diecie? Okazuje się, że nie. Niektóre ryby mają niewielką wartość odżywczą, inne żyjące w brudnych wodach zwierają szkodliwe toksyny, a te hodowane często zawierają antybiotyki. Podpowiadamy jak należy kupować ryby, aby wybrać te najzdrowsze.
-
7 najbardziej niezdrowych napojów, które rujnują Twoje zdrowie
Na rynku dostępnych jest wiele napojów bezalkoholowych i alkoholowych, które rujnują zdrowie. Warto wiedzieć, po które z produktów ze sklepowych półek nie sięgać. Rozsądne wybieranie napojów pozwala zmniejszyć ryzyko nadwagi, cukrzycy, nadciśnienia oraz wielu innych chorób cywilizacyjnych. Jakich napojów unikać?
-
9 najlepszych sposobów na powstrzymanie chęci jedzenia - nr 6 to nasz faworyt!
Uwielbiasz jeść, kochasz wszystko co pięknie pachnie, dobrze smakuje i ładnie wygląda i nie potrafisz powstrzymać się od zjedzenia kolejnej porcji? Niestety twoja waga ciągle rośnie i tak będzie dalej, jeżeli nie opracujesz w głowie planu, który pogodzi ochotę na jedzenie z marzeniem o pięknym ciele. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka trików, które pomogą ci zapanować nad twoim obżarstwem.
Kamila
9 najlepszych sposobów na powstrzymanie chęci jedzenia - nr 6 to nasz faworyt! 2016-11-13 06:54:53 2016-11-08 10:43:47