Wraz z rosnącym wiekiem dziecka warto wprowadzić nowe produkty do jego diety tak, by dziecko przyzwyczajało się do coraz to nowszych smaków, różniących się od smaku mleka matki.
@ 123rf.com
Jakie są najlepsze produkty dla naszego maluszka?
Jednak przy początkach warto do nowych dań dodawać trochę mleka matki, po to, by dziecko rozpoznawało choć trochę sak i nie odtrącało nowych produktów od razu po spróbowaniu. To pozwoli na stopniowe przyzwyczajenie się dziecka do nowych smaków. Na początek dobrymi produktami są warzywa lub owoce, z których będziemy w stanie, zrobić przecier o jednolitej konsystencji.
Najlepiej, by na początek robić dla dzieci dania z jednego produktu. Jednego dnia dać dziecku przecier z dyni a następnego z marchewki. To właśnie do takich przecierów możemy dodać odrobinę mleka, a wtedy nasze dziecko łatwiej przyswoi nowy smak. Jest wiele produktów, z jakich możemy zrobić przecier dla naszego dziecka. Najlepiej do tego nadają się produkty takie jak: marchewka, dynia, czy ziemniaki.
Są to warzywa, które mają delikatną konsystencję oraz smak a przede wszystkim są lekko strawne. Kiedy dziecko ma już pięć miesięcy, możesz mu również podawać soki i przeciery z owoców. Doskonałymi owocami dla dziecka w tym wieku są: gruszki, jabłka, brzoskwinie, banany oraz śliwki i morele. Należy jednak pamiętać, że dzienne zapotrzebowanie dziecka na przeciery, lub soki z owoców wynosi sto pięćdziesiąt mililitrów i jest to sto procent jego zapotrzebowania. W tym czasie można podawać dziecku również kaszki i produkty zbożowe . Należy jednak pamiętać, że do siódmego miesiąca nie możemy podawać dziecku produktów zawierających gluten. Gluten to białko roślinne zawarte w zbożach: pszenicy, jęczmieniu, życie, dlatego znajduje się on w wielu produktach. Może uczulać, więc należy powoli wprowadzać go do diety dziecka. W ten sposób możemy uniknąć późniejszych występowań alergii na gluten lub całkowitej jego nietolerancji.
Mleko krowie dopiero po roku
Po roku dziecko może jeść produkty zawierające mleko krowie. Możemy wtedy przygotowywać malcowi dania z jogurtów mlecznych, twarogu, czy kefiru. Jednak należy pamiętać, by nie wybierać jogurtów z kawałkami owoców. Lepiej samemu pokroić świeże owoce i wrzucić je do jogurtu naturalnego. Nie można też podawać dzieciom produktów mlecznych, które nie ukończyły jeszcze roku, ponieważ może to powodować występowanie u dziecka cukrzycy typu pierwszego. W tym wieku możesz wprowadzić do diety dziecka mięso. Pamiętaj jednak, że musi być ono gotowane, a nie smażone. Możesz zacząć od mięsa kurczaka, indyka, czy królika. Jest to mięso, które po ugotowaniu będzie miękkie, więc dziecko nie będzie miało problemu z przeżuciem go. Ważne jest także, by dziecko nie dostawiało wywarów mięsnych. Ugotuj więc mięso przeznaczone dla malucha w osobnym garnku i podaj drobno pokrojone do przecieru warzywnego. Mięso jest również produktem, które obudzi u dziecka odruch przeżuwania pokarmu, co jest niezwykle ważne w jego rozwoju.
Dziecko, które ma już trzy lata może jeść już masło oraz inne tłuszcze roślinne, czy zwierzęce. Nie można mu jednak podawać margaryny lub innych miksów, które nie mają żadnego związku z masłem. Należy także pamiętać, że wraz z wiekiem dziecka tłuszcze zwierzęce musimy zastąpić tłuszczami roślinnymi, które są zdecydowanie zdrowsze. Dań dziecka najczęściej się nie przyprawia. Powinno się unikać doprawiania ich solą, pieprzem, czy cukrem. Nie można także używać tak zwanych poprawiaczy smaku taki, jak „warzywko.” Dopiero w siódmym miesiącu możemy do diety dziecka wprowadzić przyprawy takie jak majeranek, kminek, czy koperek. W dziewiątym miesiącu możemy dodawać już tymianek, rozmaryn, bazylię i oregano. Są to zioła, które nie tylko dodadzą smaku do potraw dziecka, ale wspomogą trawienie. Ważnym zielem jest pietruszka, która bogata jest w magnez, żelazo i sód, dzięki czemu pomaga w przyswajaniu maluchowi żelaza. Takie stopniowe wzbogacanie diety naszego dziecka zapewni jego prawidłowy rozwój oraz przyzwyczai je do nowych smaków.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Krystyna
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55