Jak odnieść sukces w branży edukacyjnej? Czy dobry pomysł wystarczy czy potrzeba czegoś jeszcze? W jaki sposób radzić sobie z porażką i czy warto zaczynać wszystko od początku? Tego dowiedzieć się można z historii biznesowej Karoliny Pol, właścicielki firmy edukacyjnej EduKaPol Szkolenia, związanej z edukacją od 13 lat.
Karolina Pol jest ekspertem edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Od blisko 7 lat prowadzi firmą EduKaPol Szkolenia, która wspiera nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych i pomaga im wprowadzać innowacyjne metody nauczania. Na sali szkoleniowej czuje się jak ryba w wodzie - spędziła ponad 2 000 godzin prowadząc szkolenia stacjonarne, a w kursach on-line jej autorstwa wzięło udział ponad 27 000 uczestników. Sukces, jaki osiągnęła Pani Karolina, potwierdzają liczne wyróżnienia. Czasopismo Business Woman&Life uhonorowało ją nagrodą w kategorii „Lider wdrażania innowacyjnych metod edukacyjnych”. Została również laureatką plebiscytu Złote Orły Edukacji. Wszystko to osiągnęła dzięki ciężkiej pracy i mimo wielu życiowych wyzwań. Historia Pani Karoliny, może być inspiracją dla wielu kobiet.
Lekcja przedsiębiorczości
W 2013 roku Karolina Pol założyła swoją pierwszą firmę. Pol-Edukacja oferowało kursy z wielu przedmiotów dla maturzystów i gimnazjalistów z kilku miast. Niestety z powodu zbyt szerokiej oferty, braków kadrowych oraz źle dobranym działaniom marketingowym, firma została zamknięta w kilka miesięcy po otwarciu. Pierwsza firma Karoliny Pol, nie przyniosła jej ani złotówki przychodu.
– To była dla mnie ważna lekcja. Przez kilka miesięcy po zamknięciu Pol-Edukacji zastanawiałam ,co poszło nie tak. Analizowałam każdą decyzję i każde działanie. Dzięki temu udało mi się zidentyfikować moje błędy i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Mimo wszystko nie myślałam, że kiedykolwiek otworzę własną działalność gospodarczą ponownie. – mówi Karolina Pol.
Moment podjęcia decyzji o tym, by ponownie spróbować swoich sił jako przedsiębiorca, nadszedł cztery lata później – po wielu namowach męża i ogromu słów z jego strony, które powoli podnosiły samoocenę Karoliny jako potencjalnego przedsiębiorcy. To wtedy Karolina Pol założyła firmę EduKaPol Szkolenia, która prowadzi szkolenia dla nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych, w ten sposób wspierając kadrę pedagogiczną w poszerzaniu warsztatu i pokazują jak zastosować w praktyce innowacyjne metody edukacyjne.
Ten czas
– W 2015 roku urodziłam moje pierwsze dziecko. Syn okazał się być bardzo wymagający, dlatego cały wolny czas od obowiązków domowych i zawodowych, poświęcałam na czytanie książek i odkrywanie kolejnych metod wsparcia jego rozwoju. Wtedy również pisałam wiele artykułów naukowych i brałam udział w wielu konferencjach. W pewnym momencie, dotarło do mnie, że jest wielu rodziców, którzy tak jak ja borykają się z problemami wychowawczymi. Wiedziałam też, z własnego doświadczenia jako nauczyciel, że radzenie sobie z uczniami jest też często wyzwaniem dla samych nauczycieli. To sprawiło, że w 2017 roku zdecydowałam się otworzyć firmę EduKaPol Szkolenia – mówi Karolina Pol.
Po założeniu własnej działalności Karolina Pol zaczęła podróżować po całej Polsce przemierzając po kilkanaście tysięcy kilometrów w miesiącu. Tydzień dzieliła na 3 dni wyjazdów i 4 dni, które spędzała z dzieckiem w domu. Po kilku latach intensywnej pracy – na dwa tygodnie przed urodzeniem drugiego syna – wybuchła pandemia uniemożliwiając dalsze prowadzenie stacjonarnych kursów. To wtedy podjęła decyzję o zmianie profilu firmy. Zaczęła budować platformę edukacyjną z kursami on-line oraz sklep internetowy. Pierwsze szkolenia on-line nagrywała już trzy tygodnie po porodzie.
– Pracowałam w tym czasie bardzo intensywnie. Nawet będąc w trzeciej ciąży nie zwolniłam i z porodówki odpisywałam na maile. W dwa tygodnie po porodzie przy współpracy z jednym z wydawnictw edukacyjnych napisałam poradnik dla rodziców na temat metod globalnego czytania. Gdy córka miała półtora miesiąca, zaczęłam z nią jeździć po całej Polsce, ponieważ poza szkoleniami on-line wróciłam do prowadzenia tych stacjonarnych – podkreśla.
Motywacja do działania i konsekwencja
Karolina Pol wielokrotnie już słyszała, że przekazywane przez nią pomysły edukacyjno-wychowawcze zmieniły czyjeś życie. To informacje zwrotne, które otrzymuje od uczestników szkoleń napędzają ją do działania. Największą motywacją są jednak jej dzieci, które codziennie inspirują ją do poszerzania horyzontów. To właśnie miks doświadczenia rodzicielskiego i wiedzy zdobytej w trakcie kilkunastu lat studiów i pracy w edukacji przekazuje uczestnikom swoich szkoleń.
– Jaki jest mój przepis na sukces? Przede wszystkim konsekwencja i wytrwałość. Dodatkowo sytuacji trudnych staram się nie rozpatrywać jako przeszkody, a raczej jako wyzwania. Do każdego podchodzę zadaniowo, skupiając się wyłącznie na rozwiązaniach. Jestem przekonana, że to powód mojego sukcesu – tego, że EduKaPol Szkolenia działa już niemal siedem lat – podsumowuje Karolina Pol.
Powiązane artykuły
-
Rozmowa kwalifikacyjna – co powinieneś zrobić tuż „po”?
Dla wielu osób zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już połowa sukcesu. Zwykle możemy odetchnąć, gdy jesteśmy już po tego typu spotkaniu – czy jednak na pewno? Otóż 24h po rozmowie kwalifikacyjnej to czas, aby dokładnie przeanalizować przebieg całego spotkania i zastanowić się nad innymi argumentami, które skłonią potencjalnego pracodawcę do zatrudnienia Ciebie. Dodatkowo, taka szczegółowa analiza spotkania pozwoli Ci poprawić ewentualne błędy, dzięki czemu już na kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych będziesz wypadać znacznie lepiej i pewniej. Poznaj kilka kluczowych rzeczy, które powinieneś zrobić tuż po rozmowie o pracę.
-
Tych błędów musisz unikać podczas rekrutacji do pracy
Jeśli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy, że Twoje doświadczenie oraz posiadane umiejętności zaciekawiły przyszłego pracodawcę. To już jakiś sukces dla Ciebie. Teraz wszystko więc zależy od Twojej postawy i zachowania na rozmowie rekrutacyjnej. Jeśli chcesz dobrze wypaść i nie stracić już na starcie szansy na wymarzoną pracę, powinieneś koniecznie wyeliminować poniższe błędy, które niestety bardzo często są popełniane przez kandydatów podczas rozmowy z ich przyszłym pracodawcą.
-
Najbardziej opłacalne kierunki studiów, po których na pewno znajdziesz pracę
Jeśli jesteś przed wyborem kierunku studiów, to doskonale trafiłeś, ponieważ poniżej prezentujemy kilka najważniejszych kierunków, po których w ciągu najbliższych lat na pewno znajdziesz dobrze płatną pracę. Oczywiście nie powinieneś rezygnować ze swoich pasji pod względem wyboru studiów – wybór zawsze należy do Ciebie. My jednak zwracamy się do tych osób, które niekoniecznie wiedzą jeszcze co chciałyby robić w życiu, a zależy im, aby nie wyrzucać pieniędzy „w błoto” i zainwestować w taki kierunek, który zaprocentuje pod względem zawodowym w przyszłości. Warto tutaj nadmienić, iż obecnie – z perspektywy pracodawców – nie ma już tak dużego znaczenia, czy jesteśmy absolwentami uczelni państwowej, czy też prywatnej – w końcu zdobyta wiedza i umiejętności i tak zostanie zweryfikowana podczas pracy.
-
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą
Praca wykonywana zdalnie cieszy się coraz to większą popularnością. Niestety, jak się okazuje tego typu forma wykonywania obowiązków zawodowych nie jest odpowiednia dla każdego. Spora część osób po prostu nie potrafi przestawić się na taki tryb pracy i przebywając w domu ma problemy ze zmotywowaniem się do skupienia i działania.
Michał
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą 2016-06-24 16:28:26 2016-05-10 13:16:48