Każdego dnia w Polsce diagnozę nowotworu otrzymuje około 500 osób. Według najnowszego raportu Krajowego Rejestru Nowotworów* w 2022 roku zdiagnozowano 181,3 tys. nowych przypadków nowotworów złośliwych, a 96 tys. pacjentów zmarło z ich powodu. Te alarmujące dane pokazują, jak ogromnym wyzwaniem jest onkologia i jak istotne jest zapewnienie pacjentom skutecznego leczenia oraz dostępu do nowoczesnych terapii.

Pexels/Thirdman
Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej konsekwentnie działa na rzecz poprawy jakości opieki onkologicznej. Jej prezes, Anna Kupiecka, jest jednym z najważniejszych głosów pacjentów w Polsce. Aktywnie uczestniczy w konferencjach i debatach dotyczących ochrony zdrowia, wpływając na decyzje systemowe w obszarze leczenia nowotworów. Potwierdzeniem znaczenia tych działań jest ponowne wyróżnienie jej na Liście Stu Pulsu Medycyny– zestawieniu najbardziej wpływowych osób w ochronie zdrowia.
Najważniejsze nadchodzące wydarzenia z udziałem Fundacji OnkoCafe
X Kongres Wyzwań Zdrowotnych | 13-14 marca 2025, Katowice
Jedno z kluczowych wydarzeń poświęconych systemowi ochrony zdrowia. Anna Kupiecka weźmie udział w panelu „Od lekarza pierwszego kontaktu do szpitala – jak wygląda opieka nad pacjentem onkologicznym”. Dyskusja będzie dotyczyć m.in. innowacji w leczeniu nowotworów, wyzwań pacjentów oraz potrzeby lepszej koordynacji terapii. Przedstawiciele organizacji pacjenckich podkreślą, jak ważna jest ich rola w kształtowaniu systemu opieki onkologicznej.
Wizjonerzy Reformatorzy Zdrowia 2025 | 20 marca 2025, Warszawa
Fundacja OnkoCafe objęła patronatem konferencję i galę „Wizjonerzy Reformatorzy Zdrowia 2025”. Wydarzenie skupi się na nowoczesnych rozwiązaniach w profilaktyce, diagnostyce i terapii nowotworów. Patronat obejmuje również specjalne wydanie „Wprost o Zdrowiu”, które trafi do kluczowych decydentów odpowiedzialnych za kształtowanie polityki zdrowotnej.
Działania Fundacji OnkoCafe od początku 2025 roku
Priorytety w Ochronie Zdrowia 2025
Jako patron honorowy konferencji Fundacja OnkoCafe zwróciła uwagę na jakość leczenia nowotworów ginekologicznych i hematologicznych. Anna Kupiecka podkreśla konieczność stosowania nowoczesnych metod terapii oraz znaczenie edukacji pacjentów.
Światowy Dzień Walki z Rakiem – 4 lutego
Podczas konferencji w Narodowym Instytucie Onkologii Anna Kupiecka wzięła udział w panelu „Jak diagnozować szybciej i leczyć skuteczniej?”. Minister zdrowia zapowiedziała wprowadzenie nowych badań profilaktycznych, co Fundacja oceniła jako krok w dobrym kierunku.
Apel do Premiera RP
Fundacja OnkoCafe znalazła się w gronie 44 organizacji pacjenckich, które wystosowały apel do rządu o podjęcie pilnych działań na rzecz poprawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Wskazano na problemy związane z wydłużającymi się kolejkami, ograniczeniami w dostępie do badań diagnostycznych oraz zagrożeniem zmniejszenia dostępności programów lekowych.
Lepsze życie pacjentów onkologicznych zależy od naszego wsparcia
Coraz więcej osób żyjących z chorobą nowotworową lub po jej przebyciu wymaga wsparcia systemu ochrony zdrowia. W 2022 roku w Polsce żyło 1,35 mln osób, u których nowotwór zdiagnozowano w latach 2000-2022. Najwięcej osób żyjących po diagnozie nowotworu to pacjenci z rakiem piersi, prostaty, jelita grubego i pęcherza moczowego. To pozytywny sygnał, ale również wyzwanie związane z długoterminową opieką onkologiczną. Rosnąca liczba pacjentów onkologicznych wymaga systemowych zmian w dostępie do leczenia, rehabilitacji i wsparcia psychologicznego.
Można pomóc im już dziś! Przekazując 1,5% podatku Fundacji OnkoCafe, wspierasz starania o lepszy system ochrony zdrowia i dostęp do nowoczesnych terapii.
Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej, KRS 0000504682
Każda darowizna ma znaczenie! Dziękujemy za każde wsparcie!
Dane za: Krajowy Rejestr Nowotworów, „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2022 roku”
Powiązane artykuły
-
Dieta idealna, czyli jak jedzenie wpływa na proces starzenia i pojawianie się chorób
Psychiatra z Kalifornii W.M Bortz powiedział: "Żyjemy zbyt krótko i umieramy zbyt długo. Fizyczną dojrzałość osiągamy w wieku 25 lat, dojrzałość emocjonalną w wieku 35 lat, dojrzałość intelektualną w wieku 45 lat. Dojrzałość duchowa przychodzi jeszcze później. Jest tragiczne, iż właśnie wtedy, gdy jesteśmy w szczycie formy mentalno-duchowej, większość z nas zabija postępująca degradacja ciała".
-
Jak dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka?
Ząbkowanie to taki postrach młodych rodziców. Wiadomo, że kiedyś się to wydarzy, ale nie wiadomo ile będzie nas to kosztowało i ile będziemy musieli poświęcić, żeby (prawie) bezboleśnie przejść z dzieckiem przez ten trudny czas. No właśnie i tu się pojawia pytanie: Czy musi być trudno? Może można po prostu jakoś obejść te wszystkie dolegliwości? I jak ze wszystkim co dotyczy dzieci, odpowiedź brzmi: TO ZALEŻY (od dziecka, genów i okoliczności)! Prawdą jest, że od kiedy zostałam mamą, a nawet jeszcze zanim nią zostałam, bardzo często ktoś „bardziej doświadczony” kierował do mnie słowa: „Lepiej się wyśpij na zapas, bo jak dziecku będą szły zęby, to będą nieprzespane noce”, albo słyszałam różne ostrzeżenia, że to ząbkowanie to jest takie straszne – bobas marudny, cały czas płacze, jeść nie chce, spać nie chce i w ogóle nie wiadomo co z nim robić. Wtedy takie teksty potrafiły mnie zmrozić. A teraz? A teraz się nie boję! I tak nie śpię i te wszystkie „objawy” mam w pakiecie z bobasem, który jeszcze nie ma ani jednego ząbka!
-
Zaburzenia odżywiania - moja historia
Życie jest absolutnie nieprzewidywalne i potrafi mocno zaskoczyć. Przekonałam się o tym niejednokrotnie. Zastanawialiście się kiedyś jaką mają historię osoby mijane na ulicy? A może nawet nasi bliscy znajomi, o których być może wcale wszystkiego nie wiemy? Czy doświadczycie tego wszystkiego co doświadczyliście? Moja odpowiedź to zdecydowanie NIE. Nie sądziłam, że dziś będę w takiej sytuacji, w jakiej się znajduję, że moje życie tak się potoczy, że będę miała za sobą właśnie takie przeżycia, a już na pewno, że będę się zmagać z zaburzeniami odżywiania...
-
9 ciekawostek o kasztanach, które musisz wiedzieć
Kasztany i ich właściwości zdrowotne są powszechnie znane, ale rzadko odpowiednio wykorzystywane i doceniane. Kasztany noszone w kieszeni dodają energii i mobilizują do działania a do ich kolejnych właściwości należy rozrzedzanie krwi, działanie przeciwzapalne i wiele więcej!
Face it!
9 ciekawostek o kasztanach, które musisz wiedzieć 2017-04-25 07:18:55 2017-04-24 00:28:02