Delikatny i łagodny smak serka ricotta sprawia, że może być wykorzystany w wielu przepisach, zarówno na słodko jak i na słono. W pierwszej wersji może zastąpić mascarpone w słynnym tiramisu, bądź też stanowić składnik wielu ciast, jak również farsz pierogów. Pomysłów z wykorzystaniem ricotty na słono też na pewno nie zabraknie. Ja mam dla Was propozycję wytrawnej tarty, w której połączenie ricotty z marchewką i pesto przyrządzonym z jej natki daje ciekawy efekt i oryginalny smak. Na uwagę zasługuje tutaj wykorzystanie natki marchewki, którą najczęściej wyrzucamy. Zapraszam Was zatem do wypróbowania tego przepisu „zero waste”.
smakifrancji.blogspot.com
Czas przygotowania: 40 min.
Czas pieczenia: 55 min.
Składniki na tartę o średnicy 24 cm
Porcja dla 4-6 osób
Składniki na ciasto:*
● 250 g mąki pszennej (najlepiej typu 500 lub 550)*
● 125 g miękkiego masła
● 1 jajko
● Szczypta soli
● ok. 5 cl wody
Składniki na farsz:
● 1 pęczek marchewki bio z natką
● 2 ząbki czosnku
● 30 g migdałów
● 250 g ricotty
● 4 jajka
● 20 cl śmietany kremówki**
● 8 cl oliwy z oliwek
● sól, pieprz
● 2 szczypty pieprzu Cayenne (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Przygotuj ciasto : w dużej misce wymieszaj mąkę i sól. Dodaj miękkie masło pocięte na kawałki, połącz składniki opuszkami palców, aż otrzymasz mieszaninę o konsystencji piasku. Zrób dołek w cieście i dodaj jajko i odrobinę wody.
Szybko ugnieć ciasto, tak, by miało jednolitą konsystencję. Uformuj kulę, owiń ją folią i wstaw do lodówki przynajmniej na 1 godz.
Po upływie tego czasu rozgrzej piekarnik do temperatury 190°C.
Wyjmij ciasto z lodówki, rozwałkuj je na grubość ok. 5 mm. Wyłóż formę do tarty papierem do pieczenia lub natłuść ją i oprósz delikatnie mąką.
Nagrzej piekarnik do temperatury 190°C.
Wyłóż ciastem formę do tarty, starannie dociskając je do brzegów formy, i ścinając nożem ciasto wystające ponad krawędź. Ponakłuwaj ciasto widelcem na całej powierzchni, spód i boki ciasta przykryj dużym kołem wyciętym z papieru do pieczenia tak, aby papier wystawał 1 cm ponad brzeg formy. Na papier wysyp fasolę lub szklane kulki, żeby ciasto nie wyrosło i się nie zniekształciło. Wstaw do nagrzanego piekarnika na około 15 min, aż ciasto nabierze złotego koloru. Wyjmij z piekarnika, ostudź.
Marchewki opłucz, odetnij od nich natkę.
Marchewkę obierz, przetnij wzdłuż na pół lub jeśli są grube, przetnij połówki znowu na pół. Przełóż pokrojoną marchewkę do miski, skrop odrobiną oliwy, posól, popieprz, wymieszaj , po czym wyłóż marchewkę na blachę piekarnika (wyłożoną papierem do pieczenia). Wstaw do nagrzanego piekarnika ( 190°C) na około 25 minut, mieszając od czasu do czasu.
W międzyczasie przygotuj pesto z natki marchewki: zmiksuj posiekaną natkę marchewki, z posiekanym lub przepuszczonym przez praskę czosnkiem, migdałami, solą, pieprzem pieprzem Cayenne, dodając resztę oliwy z oliwek, miksuj aż do uzyskania gładkiej masy o konsystencji purée.
W misce wymieszaj ricottę z jajkami i 4 łyżkami pesto z natki marchewki. Rozsmaruj przygotowaną masę na dnie podpieczonej tarty.
Następnie ułóż ładnie upieczone marchewki i wstaw do nagrzanego piekarnika (190°C) na około 30 minut aż wierzch tarty się przyrumieni.
Podawaj z resztą pesto i zieloną sałatą (roszponką, rukolą, batawią) doprawioną winegretem.
*Możesz użyć gotowego ciasta francuskiego.
** Jeśli wolisz, użyj śmietany sojowej.
źródło inspiracji: francuski magazyn Slowly veggy
Powiązane artykuły
-
Przepis na wegetariański omlet z warzywami
Wegetariański omlet z warzywami, a wśród nich szpinakiem, który bardzo dobrze komponuje się z marchewką, papryką i ziemniakami oraz mozzarellą i ricottą. Omlet w takim wydaniu jest bardzo sycący i może stanowić samodzielne danie, które powinno przypaść do gustu nie tylko wegetarianom
-
Przepis na roladę brokułową
Nie każdy lubi brokuły, ale w tej wersji powinny przypaść Wam do gustu, ta rolada brokułowa jest naprawdę smaczna i łatwa w przygotowaniu. Zachęcam do spróbowania.
-
Przepis na szparagi w tempurze
Zaczął się sezon na szparagi, więc tym razem chciałabym zaproponować Wam jedno z moich ulubionych dań z udziałem szparagów, niezwykle proste i smaczne. W przeciwieństwie do innych ciast naleśnikowych, japońska tempura (która wbrew pozorom nie wywodzi się z Japonii, lecz z Portugalii) jest bardzo delikatna i lekkostrawna, ponieważ dodana do niej lodowata woda sprawia, że tłuszcz nie przedostaje się do środka. Poniższy przepis zaczerpnęłam od mojego ulubionego francuskiego szefa kuchni Cyrila Lignac’a. W podobny sposób możecie przygotować inne warzywa, na przykład cukinie pokrojone w talarki, kalafior, brokuły czy oberżyny, a także owoce morza i ryby. Możecie serwować szparagi same lub z sosem np. z jogurtu i mięty lub z sosem sojowym z dodatkiem imbiru i ziaren sezamu, ja osobiście wolę je same, bez żadnych dodatków. Doskonale nadają się na przystawkę lub przekąskę.
-
Wykwintna sałatka z buraczków z cykorią i orzechami
Tę sałatkę na pewno polubią wszystkie weganie i wegetarianie oraz wszystkie osoby lubiące zdrowe sałatki i oczywiście czerwone buraczki. Jest prosta a zarazem wykwintna, podana z uprażonymi pestkami dyni, orzechami włoskimi oraz delikatnym dipem buraczkowo-pomarańczowym. Możecie ją również podać na wielkanocny stół. Przygotowując ją zainspirowałam się przepisem znanego francuskiego szefa kuchni Régisa Marcona, którego restauracja posiada trzy gwiazdki Michelin.
Smaki Francji
Wykwintna sałatka z buraczków z cykorią i orzechami 2018-03-23 07:20:06 2018-03-22 18:17:37