A może wśród świątecznych ciast zagości na Waszym stole ten oto przepis na rollsy o cynamonowo-orzechowym aromacie. Jeśli lubicie ciasta drożdżowe, to ten przepis na pewno przypadnie Wam do gustu, idealny do herbaty i do kawy. Życzę Wam udanych przygotowań świątecznych.

Przygotowanie: 35 min.
Leżakowanie: 2 godz.
Pieczenie: 40 min.
Składniki na 18 rollsów:
● 450 g mąki pszennej T45
● 20 g świeżych drożdży
● 175 g brązowego cukru
● 2 łyżki mielonego cynamonu
● 220 g orzechów laskowych
● 200 g masła
● 2 duże jajka
● 20 cl mleka
● 2 łyżki śmietany kremówki
● sól
Przygotowanie:
Masło pokrój na kawałki i pozostaw w temperaturze pokojowej, aby zmiękło. W misce rozkrusz drożdże. Podgrzej lekko mleko, letnim mlekiem zalej nimi drożdże, wymieszaj dokładnie, odstaw na 10 minut.
Białka oddziel od żółtek.
W misie robota kuchennego wymieszaj 50 g masła z rozpuszczonymi w mleku drożdżami, 50 g cukru brązowego, 2 żółtka i szczyptę soli. Dodaj mąkę i wyrabiaj, aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Przykryj ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia na godzinę w temperturze pokojowej.
W międzyczasie, rozgrzej piekarnik do temperatury 200°C. Orzechy laskowe wyłóż na brytfannie, wstaw na około 10 minut, uprażone orzechy ostudź.
Ostudzone orzechy zmiksuj, po czym wymieszaj je w misce z resztą masła (150 g), 80 g cukru i cynamonem.
Domieszaj lekko roztrzepane białka jajek, dokładnie wymieszaj całość i przelej do rondla. Podgrzewaj na małym ogniu, stale ubijając i nie doprowadzając do wrzenia. Odstaw do ostudzenia.
Kiedy ciasto wystarczająco wyrośnie, rozwałkuj je na oprószonym mąką blacie na prostokąt o wymiarach 45x40 cm. Wyłóż na niego farsz z orzechów laskowych, rozprowdzając go równomiernie na całej powierzchni, a następnie zwiń ciasto w rulon, i pokrój na plastry o grubości około 2 cm. Ułóż je obok siebie w dużej natłuszczonej lub wyłożonej papierem do pieczenia foremce (najlepiej okrągłej). Polej z wierzchu śmietaną i posyp resztą cukru (45g). Pozostaw na około 30 minut do wyrośnięcia w ciepłym miejscu.
Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 °C.
Wstaw ciasto na około 30 minut, aż rollsy się zrumienią.
Podaj na ciepło lub przedstudzone.
Powiązane artykuły
-
Pierniczki dla wymagających (bez zbóż, jajek, laktozy, białego cukru i miodu)
Bywa, że nasze diety są obwarowane licznymi ograniczeniami. Niektóre nakładamy na siebie sami, świadomie eliminując z jadłospisu pewne produkty, inne są wynikiem stanu naszego zdrowia i niemożności spożywania określonych składników. Specjalne potrzeby dietetyczne, zwłaszcza jeśli ujawnią się w późniejszym wieku, mogą być nie lada kłopotem, wymagającym rezygnacji z wielu lubianych potraw czy wypieków. Nie musi jednak oznaczać to „nie jeść wcale”, a może „jeść inaczej” – w tym przypadku „jeść lepiej”, bo też bez szkodliwych i bolesnych konsekwencji dla organizmu.
-
Biała rolada z kremem kasztanowym
Bûche de Noël czyli „bożonarodzeniowe polano” to tradycyjne francuskie ciasto świąteczne. Przypomina ono do złudzenia polską roladę. Dawniej we francuskich domach podpalano w Wigilię ogromną kłodę drewna, której ogień miał symbolizować dobrobyt i zdrowie w Nowym Roku. Wokół kominka zbierali się wszyscy mieszkańcy domu. W zależności od regionu, kłodę skrapiano wodą święconą, winem, mlekiem lub miodem. W XIX wieku na świątecznych francuskich stołach zagościły ciasta nawiązujące do tej tradycji. Dawne bûches kształtem przypominały polano, dzisiejsze przypominają bardziej roladę. Rolady i ich nadzienia mogą mieć przeróżne smaki: czekoladowy, waniliowy, owocowy, kasztanowy, pistacjowy, kokosowy, tiramisu. Mogą być również podawane w postaci deseru lodowego. Ja proponuję Wam dzisiaj świąteczną roladę z delikatnym, przepysznym kremem kasztanowym z dodatkiem mascarpone i bitej śmietany. Kasztany są bowiem nieodłącznym elementem francuskiego świątecznego menu, zarówno w wersji wytrawnej jak i słodkiej. Jednym ze świątecznych przysmaków są marrons glacés, czyli lukrowane kasztany kandyzowane, których użyłam do dekoracji tej bûche (nie są one konieczne do jej przygotowania). A przy okazji życzę wszystkim czytelinkom Kobiecych Porad pogodnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, oraz pięknego Nowego Roku 2020! Niech się spełnią wszystkie Wasze marzenia!
-
Ciasteczka z anyżkiem, cynamonem, imbirem i wanilią
Proste aromatyczne ciasteczka z dodatkiem cynamonu, wanilii, imbiru i anyżku, idealne do kawy lub herbaty, długo się przechowują, więc jeszcze po świętach będziecie mogli je degustować.
-
Sernik z malinową glazurą na pistacjowym spodzie
Na świąteczny stół proponuję Wam sernik na chrupiącym pistacjowym spodzie, uwieńczony malinową glazurą. Jego delikatny i wyrafinowany smak na pewno uwiedzie waszych gości. Do jego przygotowania możecie użyć mrożonych malin. Życzę Wam wszystkim przepięknych i pogodnych Świąt!
Smaki Francji
Sernik z malinową glazurą na pistacjowym spodzie 2019-12-27 09:13:19 2019-12-07 17:17:34