Bywa, że nasze diety są obwarowane licznymi ograniczeniami. Niektóre nakładamy na siebie sami, świadomie eliminując z jadłospisu pewne produkty, inne są wynikiem stanu naszego zdrowia i niemożności spożywania określonych składników. Specjalne potrzeby dietetyczne, zwłaszcza jeśli ujawnią się w późniejszym wieku, mogą być nie lada kłopotem, wymagającym rezygnacji z wielu lubianych potraw czy wypieków. Nie musi jednak oznaczać to „nie jeść wcale”, a może „jeść inaczej” – w tym przypadku „jeść lepiej”, bo też bez szkodliwych i bolesnych konsekwencji dla organizmu.
www.evenbetterfood.com
Poniższy przepis powstał z myślą o bliskiej mi osobie, która z przyczyn zdrowotnych musiała zrezygnować z jedzenia jajek, zbóż i ziemniaków, zdecydowanej większości orzechów, miodu i nabiału. Przy tak długiej liście produktów zakazanych stworzenie zadowalających pierniczków okazało się wyzwaniem – ale też nie zadaniem niewykonalnym. Kilka zamienników, właściwe proporcje, sowita porcja korzennych przypraw i voilà! – pierniczki jak się patrzy. Nie jest to może wypiek najbardziej urodziwy, ale w tym przypadku nie strona wizualna jest najważniejsza. Pierniczki są miękkie w środku, delikatne, ale nie kruszące się nadmiernie, słodkie i jednocześnie cudownie aromatyczne od przypraw. Zadowalają i wymagające podniebienia, i wpisują się w wymagające diety. Słowem – pierniczki dla wymagających ;-)
Składniki na około 15 średnich pierniczków:
- 125 g mąki kasztanowej
- 50 g mąki z tapioki
- 1 łyżka karobu
- 1 łyżka cukru kokosowego
- 40 g oleju kokosowego
- 65 g syropu daktylowego/klonowego
- 60 g gęstego mleka kokosowego (z puszki)
- 1 łyżka octu jabłkowego
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- szczypta soli i przyprawy korzenne: 2-3 łyżeczki cynamonu, 1 łyżeczka imbiru, po 1/2 łyżeczki kardamonu i goździków, po dużej szczypcie mielonej gałki muszkatołowej, anyżu, ziela angielskiego i czarnego pieprzu /rodzaje i ilość przypraw podane orientacyjnie – można pominąć wybrane, jeśli zachodzi taka potrzeba/
Olej rozpuścić, odstawić do przestudzenia, mleko połączyć z octem. W misce umieścić składniki suche: mąki, karob, cukier, sodę, sól i przyprawy – wymieszać (najlepiej przy pomocy trzepaczki).
Do suchych składników dodać olej, syrop i mleko z octem – połączyć mikserem. Początkowo ciasto będzie zbyt luźne, by nadawało się do rozwałkowania – należy miskę z ciastem odstawić na 10 minut do zgęstnienia masy, najlepiej do lodówki.
Po tym czasie ciasto zbić w kulę, przełożyć na stolnicę i delikatnie rozwałkować na grubość około 8-10 mm (jeśli jest taka potrzeba delikatnie podsypać stolnicę mąką z tapioki, niemniej zwykle ciasto przywarte do stolnicy udaje się z łatwością odkleić przy pomocy dużego i szerokiego noża). Z ciasta wykrawać foremkami pierniczki, delikatnie podważać je nożem i przenosić na blachę wyłożoną papierem do pieczenia (ciasto można również rozwałkować i wykrawać bezpośrednio na papierze). Resztki ciasta zagnieść w kulę, ponownie rozwałkować i wykrawać, kontynuować aż do wyczerpania ciasta. Blachę z pierniczkami wstawić do piekarnika nagrzanego do 175oC(T). Piec około 10 minut. /Każdy piekarnik posiada własne właściwości – należy obserwować pierniczki i w razie potrzeby dostosować czas lub temperaturę pieczenia do specyfiki własnego piekarnika./ Upieczone pierniczki pozostawić przez chwilę na blasze, po czym przełożyć na kratkę do całkowitego wystudzenia.
Smacznego!
Powiązane artykuły
-
Brownie z burakiem
Brakuje Wam pomysłu na ciasto? Nadchodzę z pomocą ;) Dziś proponuję brownie z dodatkiem buraka, całkiem zdrowe i legalne. Wyszło słodkie, intensywnie czekoladowe i wilgotne, czyli dokładnie takie jakie porządne ciasto być powinno. Do tego przygotowanie nie zajmie Wam więcej niż 10 minut!
-
Rabarbarowe szaleństwo - sprawdzone przepisy na smaczne potrawy z rabarbarem
Rabarbar to bylina, która jest warzywem. W kuchni zastosowanie znalazły części liści, nazywane ogonkami liściowymi. Im czerwieńszy rabarbar, tym słodszy smak. Zawarte w rabarbarze substancje mają właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i wspomagające układ krążenia. Możemy z niego zrobić różnego rodzaju ciasta, kompot, konfiturę a także dodać do dań wytrawnych. Rabarbar świetnie znosi mrożenie, więc warto zrobić zapasy na zimę.
-
Przepis na kakaową tartę z owocami
Tarta z owocami to świetna propozycja na letni deser. Przepis jest bardzo prosty i jego wykonanie zajmie krótką chwilę. Tarta wychodzi dość cienka ze względu na brak mąki, więc można podwoić proporcje składników.
-
Przepis na bezglutenowy mazurek na lekko
W moim domu nigdy mazurek nie gościł na wielkanocnym stole. Zachęcona pięknymi zdjęciami i pozytywnymi komentarzami na temat tych słodkości postanowiłam spróbować. I powiem Wam, że efekt przerósł moje oczekiwania. Obawy, iż ciasto kruche się rozsypie ( bez miksów! ) nagle prysły, a przedstawiany mazurek znikał w oczach :)
Even Better Food
Przepis na bezglutenowy mazurek na lekko 2017-03-13 08:20:02 2017-03-11 14:56:19