56 proc. Polaków zna co najmniej jeden język obcy - najczęściej jest to angielski.[1] Zamiłowanie do uczenia się języków w sposób naturalny wzrasta po wakacjach. Wielu rodziców, uczniów i studentów staje teraz przed dylematem wyboru metody nauczania i szkoły językowej. Na co zwracać uwagę? Który kurs wybrać? Eksperci Cambridge English - jednostki Uniwersytetu Cambridge, odpowiedzialnej za certyfikację językową - opracowali kilka porad.
Cambridge English
Po pierwsze: cel
Zanim wybierzemy odpowiednią metodę nauczania, na początku powinniśmy zastanowić się do czego potrzebna jest nam lub naszemu dziecku znajomość języka obcego. Czy chodzi o dostanie się na dobrą uczelnię, porozumiewanie się z obcojęzycznymi znajomymi, oglądanie filmów w oryginale? A może chcielibyśmy tylko poprawić znajomość gramatyki? Każda z dostępnych alternatywnych metod nauczania języka obcego skupia się na wybranych sprawnościach językowych, obiecując przy tym szybszą naukę. Jeśli jednak chcemy osiągnąć i potwierdzić pewien poziom biegłości językowej we wszystkich obszarach kompetencji językowych - mówienia, czytania, pisania i rozumienia ze słuchu - właściwym wyborem będzie tradycyjny kurs językowy. Z kolei kurs przygotowujący do znanego certyfikatu językowego, np. Cambridge English: First (FCE), z pewnością poprawi skuteczność i efektywność nauki.
Dobra szkoła językowa, czyli jaka?
O tym, która szkoła językowa jest dobra a która zła, decydują przede wszystkim zatrudnieni w niej lektorzy. Dobrego lektora charakteryzuje kierunkowe wykształcenie wyższe (dyplom anglistyki, lingwistyki lub nauczycielskiego kolegium języków obcych) i kilkuletnie doświadczenie w nauczaniu. W przypadku native speakerów warto zwrócić uwagę czy posiadają dyplom CELTA – międzynarodową kwalifikację Cambridge English dla nauczycieli. Szkoły językowe powinny udostępniać na stronach internetowych informacje o kwalifikacjach lektorów. Jednak najlepszą rekomendacją są oczywiście osiągnięcia samych uczniów – potwierdzeniem renomy dobrych szkół językowych są wysokie statystyki zdawalności takich egzaminów, jak Cambridge English: First (FCE) i Advanced (CAE). Cechą niemierzalną jest natomiast osobowość lektora, która często stanowi decydujący czynnik przy wyborze szkoły. Dlatego przed ostateczną decyzją warto wziąć udział w bezpłatnej lekcji próbnej.
Duża „sieciówka” czy mała szkoła językowa?
Każdy z tych wariantów ma swoją specyfikę i należy się zastanowić, który nam bardziej odpowiada. Szkoły, będące częścią większej sieci, nauczają dzieci i nastolatków wyłącznie w oparciu o dobrze przygotowane autorskie metody i programy nauczania. „Na minus” należy zaliczyć fakt, że materiały odświeżane są tu co kilka lat i czasem mogą tracić na aktualności i atrakcyjności. Szkoły językowe, niezwiązane z dużymi sieciami, pracują w oparciu o najnowsze podręczniki dużych wydawnictw językowych, a lektorzy mają więcej swobody w dobieraniu dodatkowych materiałów. W obu przypadkach jest duża szansa, że dziecko dobrze nauczy się języka. Co ciekawe, coraz więcej rodziców - aby mieć pewność jakości nauczania - wybiera szkoły językowe, oferujące na koniec roku szkolnego zewnętrzny test Cambridge English: Young Learners.
Bez pracy nie ma kołaczy
Powyższy nadtytuł, którego angielska wersja to: „No pain, no gain”, przypomina o jeszcze jednej, prostej prawdzie: bez względu na to, jaką szkołę wybierzemy, i tak najwięcej zależy od naszego zaangażowania w naukę. Zatem: let’s start!
[1] TNS „Znajomość języków obcych”, czerwiec 2015
Powiązane artykuły
-
Urlop wychowawczy 2020 - poradnik dla rodziców
Ustawa nowelizująca Kodeks pracy tj. ustawa z dnia 24 lipca 2015 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych ustaw dokonała radykalnych zmian w przepisach dotyczących urlopu wychowawczego. Głównym celem urlopu wychowawczego jest sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Największym minusem regulacji kodeksowych jest to, że prawo do urlopu przysługuje wyłącznie osobom pozostającym w stosunku pracy, a więc jest ściśle uprawnieniem pracowniczym.
-
Komu przysługuje prawo do urlopu rodzicielskiego? - Informacje 2020 r.
Prawo do urlopu rodzicielskiego przysługuje obojgu rodzicom, którzy skorzystali z urlopu macierzyńskiego lub zasiłku macierzyńskiego. Możliwość skorzystania z urlopu rodzicielskiego przysługuje również wtedy, kiedy matka lub ojciec dziecka nieposiadający statusu pracownika pobierali zasiłek macierzyński odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego.
-
Urlop macierzyński w 2020 roku - WAŻNE INFORMACJE
Od 2 stycznia 2020 roku w związku z wejściem w życie nowelizacji kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 24 lipca 2015 roku - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1268) uległ zmianie zakres podmiotowy osób uprawnionych do urlopu macierzyńskiego. Od tej daty niektóre uprawnienia rodzicielskie oraz urlop macierzyński przysługuje również osobom nieposiadającym statusu pracownika.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
Alicja
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom 2017-03-01 07:51:30 2017-02-28 14:46:09