Rosół to podstawowe i najbardziej popularne danie w wielu polskich domach. Domowy rosół jest nie tylko smaczniejszy, ale i znacznie zdrowszy niż tzw. rosół z kostki, gdyż nie zawiera konserwantów, sztucznych barwników, nadmiaru soli. Rosół jest podstawą większości zup, na jego bazie można przyrządzać sosy, gotować w nim ryż i kasze, czy pulpety. Dla wielu, którzy dopiero zaczynają swoją kulinarną podróż, rosół może wydawać się bardzo skomplikowanym daniem, ale już po pierwszej próbie przekonamy się, że to nic trudnego.
yelenayemchuk @ 123rf.com
ROSÓŁ Z PORCJI ROSOŁOWYCH
Składniki:
- 1 porcja rosołowa z drobiu
- 2 marchewki
- kawałek selera
- 1 pietruszka
- kilka gałązek pietruszki
- kawałek pora
- mała, opieczona nad palnikiem cebulka
- łyżeczka jarzynki lub kostka drobiowa
Sposób przygotowania:
1. Mięso zalewamy zimną wodą, lekko solimy i podgrzewamy. Tuż przed zagotowaniem trzeba szumówką lub dużą łyżką zdjąć ścinające się białko, które zbiera się na powierzchni wody (tzw. szumowiny).To ważne, bo jeśli woda zagotuje się z szumowinami, rosół nie będzie klarowny.
2. Po zagotowaniu dodajemy do garnka obraną i opłukaną włoszczyznę oraz opieczoną cebulę.
3. Potem zmniejszamy gaz, tak aby woda leciutko się gotowała, gotuj przynajmniej1,5 – 2 godziny.
4. Gdy rosół jest gotowy, wyjmij warzywa z wyjątkiem marchewki, a mięso pokrój na kawałki – możesz je podać w rosole lub zrobić z niego pulpeciki dla dziecka albo farsz na pierogi.
5. Rosół podawaj z makaronem, lanym ciastem lub ziemniakami. Posyp natką.
Zamiast porcji kulinarnych możemy użyć 2 udka, a także dodać ok 20 dag wołowiny z kością, skrzydełko z kaczki lub indyka.
Smak rosołu będzie bardziej interesujący, jeżeli do wywaru dodamy 1 goździk lub kilka ziaren kopru włoskiego.
Jeżeli lubimy, do gotowania dodajmy gałązkę lubczyku, który doda wspaniałego aromatu.
Żeby rosół miał piękny, żółty kolor wystarczy do gotowania dodać szczyptę kurkumy.
Powiązane artykuły
-
Rozgrzewająca zupa cebulowa
Szukasz czegoś, co rogrzeje Cię w zimne dni? Poznaj przepis na rozgrzewającą zupę cebulową, której wykonanie jest niezmiernie proste. Smacznie i zdrowo!
-
Zupa dyniowa na bulionie z cebulą, czosnkiem i parówką
Dynia, królowa jesieni. Chyba każdy z nas, nie raz, napotkał to sympatyczne warzywo na swojej drodze. Dostojne, pomarańczowe, nadające się do dekoracji jak i do konsumpci. Niestety wciąż wiele z nas ma dylemat jak prawidłowo - czyt. smacznie - powinno się taką dynię przyrządzić. Jedni preferuję dynię na słodko - w formie puree - inni wytrawnie. Ja należę zdecydowanie do tego drugiego grona. Dlatego dziś zapraszam na prosty i pyszny przepis na zupę dyniową na bulionie z cebulą, czosnkiem i parówką.
-
Zupa szczawiowa - jak ją przyrządzić?
Zupa szczawiowa świetnie sprawdza się w roli pierwszego dania, gdyż wyostrza apetyt. Szczaw jest źródłem witaminy C , która wzmacnia naszą odporność, a dzięki flawonoidom działa przeciwstarzeniowo. Jeśli należysz do grona osób, które nigdy nie kosztowały zupy szczawiowej, czym prędzej powinieneś to zmienić.
-
Prowansalska zupa z pesto czyli "la soupe au pistou"
Tym razem zapraszam Was do spróbowania słonecznej, przepysznej soupe au pistou czyli zupy z pesto, z której słynie Prowansja, choć wywodzi się ona z Genui. Przyznam, że nie jadam zbyt często zup, ale tę pokochałam od razu. Można ją jeść o każdej porze roku, choć najlepiej smakuje latem i wczesną jesienią, ponieważ przyrządza się ją ze świeżych warzyw: białej i zielonej fasolki, cukinii, pomidorów i ziemniaków, i podaje z pesto przygotowanego ze świeżej bazylii, czosnku, parmezanu i oliwy z oliwek. Pistou oznacza w prowansalskim dialekcie tłuczek od moździerza, w którym przygotowuje się pesto.
Kamila
Prowansalska zupa z pesto czyli "la soupe au pistou" 2017-08-24 11:48:49 2017-08-21 22:54:50