Bezrobocie wśród absolwentów niestety jest coraz większe. Wynika to z wielu czynników, jednak mimo wszystko zdecydowana większość osób po studiach znajduje swoją pierwszą pracę więc dlaczego miałbyś do nich nie dołączyć? W końcu tak naprawdę wszystko w tej kwestii zależy od Ciebie i od Twojego nastawienia. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci w znalezieniu pierwszej pracy.
1. Dbaj o swoje pasje
Nie zaniedbuj swoich pasji, które z czasem mogą stać się źródłem Twoich dochodów. Rozwijaj je. Postaraj się zorganizować nawet niewielką imprezę tematyczną związaną z Twoim hobby, skup wokół siebie podobnych ludzi – może z czasem wspólnie coś zrobicie? Załóż bloga, na którym będziesz dzielić się z innymi swoją pasją. Z czasem blog może przekształcić się w sklep internetowy.
2. Wykorzystaj organizacje studenckie
Organizacje studenckie dają Ci szeroki dostęp do różnego rodzaju szkoleń, zdobywania nowych doświadczeń oraz znajomości (również międzynarodowych). Bierz udział w różnych projektach i studenckich wydarzeniach. Organizacje studenckie nie tylko pozwolą Ci na rozwój ale również staną się ważnym punktem w CV – pod warunkiem, że będziesz w nich aktywnie uczestniczyć.
3. Zadbaj o języki obce
Jeszcze w trakcie studiów postaraj się wyjechać za granicę, chociaż na jeden semestr. Taka studencka wymiana pozwoli Ci zdobyć nowe doświadczenia, znajomości, a przede wszystkim poprawisz poziom znajomości języków obcych. Oczywiście w razie chęci i możliwości wyjeżdżaj jak najczęściej.
4. Zadbaj o wizerunek w sieci
Pracodawcy coraz częściej sprawdzają profile potencjalnych kandydatów w mediach społecznościowych. Dlatego odpowiednio wcześniej przejrzyj wszystkie informacje, które znajdziesz na swój temat w sieci i wyrzuć te, które mogłyby w jakikolwiek sposób Ci zaszkodzić m.in. zdjęcia z imprez na facebooku, czy niestosowne wpisy.
5. Czy warto podjąć zatrudnienie za darmo w celu zdobycia doświadczenia?
Oczywiście skorzystanie z praktyk, czy stażu ma sens, jednak tylko wtedy, gdy faktycznie się czegoś nauczyć i zdobędziesz konkretne umiejętności. Dlatego warto poszukać praktyk w większych firmach, w przypadku których zwykle mamy szansę na rozwój i zatrudnienie po odbyciu stażu.
6. Stwórz profesjonalne CV i list
Postaraj się trochę podczas tworzenia swojego CV oraz listu motywacyjnego – mimo, że ten drugi dokument nie jest już tak często wymagany, to jak najbardziej warto go również przesyłać, gdy staramy się o poważne stanowisko w renomowanej firmie. Skorzystaj z cennych rad, aby stworzyć CV, które będzie się wyróżniać i zainteresuje przyszłego pracodawcę.
7. Wyróżnij się na tle innych kandydatów
Pamiętaj, że musisz się wyróżnić wśród innych kandydatów, dlatego mimo braku doświadczenia, postaraj się m.in. znaleźć związek pomiędzy swoją pracą magisterską a przyszłymi obowiązkami zawodowymi. Zaproponuj danej firmie jakieś zmiany oraz wartości, które wniesiesz do pracy. Odpowiedz sobie na pytanie – dlaczego jesteś lepszy od pozostałych kandydatów?
Powiązane artykuły
-
Rozmowa kwalifikacyjna – co powinieneś zrobić tuż „po”?
Dla wielu osób zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już połowa sukcesu. Zwykle możemy odetchnąć, gdy jesteśmy już po tego typu spotkaniu – czy jednak na pewno? Otóż 24h po rozmowie kwalifikacyjnej to czas, aby dokładnie przeanalizować przebieg całego spotkania i zastanowić się nad innymi argumentami, które skłonią potencjalnego pracodawcę do zatrudnienia Ciebie. Dodatkowo, taka szczegółowa analiza spotkania pozwoli Ci poprawić ewentualne błędy, dzięki czemu już na kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych będziesz wypadać znacznie lepiej i pewniej. Poznaj kilka kluczowych rzeczy, które powinieneś zrobić tuż po rozmowie o pracę.
-
Tych błędów musisz unikać podczas rekrutacji do pracy
Jeśli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy, że Twoje doświadczenie oraz posiadane umiejętności zaciekawiły przyszłego pracodawcę. To już jakiś sukces dla Ciebie. Teraz wszystko więc zależy od Twojej postawy i zachowania na rozmowie rekrutacyjnej. Jeśli chcesz dobrze wypaść i nie stracić już na starcie szansy na wymarzoną pracę, powinieneś koniecznie wyeliminować poniższe błędy, które niestety bardzo często są popełniane przez kandydatów podczas rozmowy z ich przyszłym pracodawcą.
-
Najbardziej opłacalne kierunki studiów, po których na pewno znajdziesz pracę
Jeśli jesteś przed wyborem kierunku studiów, to doskonale trafiłeś, ponieważ poniżej prezentujemy kilka najważniejszych kierunków, po których w ciągu najbliższych lat na pewno znajdziesz dobrze płatną pracę. Oczywiście nie powinieneś rezygnować ze swoich pasji pod względem wyboru studiów – wybór zawsze należy do Ciebie. My jednak zwracamy się do tych osób, które niekoniecznie wiedzą jeszcze co chciałyby robić w życiu, a zależy im, aby nie wyrzucać pieniędzy „w błoto” i zainwestować w taki kierunek, który zaprocentuje pod względem zawodowym w przyszłości. Warto tutaj nadmienić, iż obecnie – z perspektywy pracodawców – nie ma już tak dużego znaczenia, czy jesteśmy absolwentami uczelni państwowej, czy też prywatnej – w końcu zdobyta wiedza i umiejętności i tak zostanie zweryfikowana podczas pracy.
-
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą
Praca wykonywana zdalnie cieszy się coraz to większą popularnością. Niestety, jak się okazuje tego typu forma wykonywania obowiązków zawodowych nie jest odpowiednia dla każdego. Spora część osób po prostu nie potrafi przestawić się na taki tryb pracy i przebywając w domu ma problemy ze zmotywowaniem się do skupienia i działania.
Kamila
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą 2016-06-24 16:28:26 2016-05-10 13:16:48