Czas ciąży jest dla kobiety absolutnie wyjątkowy. Wiele z nich ze względu na swój stan zdrowia nie jest w stanie wówczas pracować, są jednak i takie, które niemalże do rozwiązania wykonują swoje zawodowe obowiązki. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż tym okresie kobiecie przysługuje szereg praw oraz przywilejów!
morrowlight @ shutterstock.com
Pracodawca nie może wymagać od ciężarnej, by ta pracowała po godzinach lub też w nocy. Ponadto nie może jej delegować poza stałe miejsce pracy czy zatrudniać jej w przerywanym wymiarze czasu bez jej zgody. To jednak jeszcze nie wszystko. Jeżeli spodziewasz się dziecka i pracujesz w nocnym wymiarze godzin, wiedz o tym, że Twój pracodawca musi dołożyć wszelkich starań, byś pracowała w dzień. Kiedy natomiast nie jest to możliwe lub też okazałoby się bezcelowym, musi on zwolnić Cię z obowiązku pracy nocą. Jeżeli zostaniesz przeniesiona na stanowisko wiążące się z niższym wynagrodzeniem, otrzymasz dodatek wyrównawczy.
Przyszła mama nie może pracować też w pozycji stojącej dłużej niż trzy godziny, w ciągu doby nie wolno też jej wykonywać obowiązków zawodowych dłużej niż ustawowe 8 godzin. Poza tym Jeśli chodzi o podnoszenie przez nią ciężkich przedmiotów, ich waga nie może przekraczać 3 kilogramów. Kobieta w ciąży, kiedy nie może poza pracą wyjść na badania lekarskie, ma prawo zrobić to w ciągu godzin pracy i przysługuje jej za ten czas pełne wynagrodzenie. Prócz tego po każdej godzinie pracy przy komputerze przysługuje jej kwadrans odpoczynku. Ciężarna nie może pracować w warunkach bardzo uciążliwych, jej pracodawca musi zapewnić jej odpowiednie warunki wykonywania obowiązków zawodowych.
A jak wygląda kwestia praw kobiet ciężarnych w zależności od ich umów o pracę? W przypadku umowy o dzieło lub też umowy zlecenia nie ma ona tak naprawdę żadnych przywilejów. Mamy bowiem z nimi do czynienia jedynie w przypadku umowy o pracę. Wedle założeń kodeksu pracy pracodawca nie może zwolnić kobiety ciężarnej (wyjątkiem jest sytuacja, w której zgłasza on upadłość firmy albo jej likwidację lub w przypadku, gdy jest zmuszony zwolnić ją dyscyplinarnie.
Powiązane artykuły
-
7 rzeczy, które musisz poznać, zanim zostaniesz mamą
Zupełnie się tego nie spodziewałaś, a Twój ginekolog uświadamia Cię, że musisz przygotować się na narodziny dziecka? Jeśli spotkała Cię taka sytuacja, musisz być przygotowana na wiele zmian w swoim życiu. O czym musisz wiedzieć, zanim sama doskonale zrozumiesz sens macierzyństwa?
-
Życie przed i po ciąży. 5 rzeczy, które zmienią się raz na zawsze!
Urodzenie dziecka to wspaniałe przeżycie, o którym marzy wiele dziewczynek już w czasie dzieciństwa. Miłość rodzicielska to niesamowite uczucie, dające mnóstwo satysfakcji i szczęścia. Po ciąży wiele rzeczy zmienia się bezpowrotnie.
-
6 rzeczy, z których musisz zrezygnować decydując się na dziecko
Czy wiesz, że decyzja o dziecku niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji i mocno wpłynie na zmianę oraz na jakość Twojego życia? Dowiedz się, jakie są rzeczy, z których musisz zrezygnować, jeżeli decydujesz się na zostanie mamą.
-
Strach przed kolejną ciążą - jak się go pozbyć?
Masz już dziecko lub dzieci i nie masz w najbliższym czasie planów powiększania rodziny? Część kobiet będących w takiej sytuacji odczuwa głęboki lęk przed kolejną ciążą. Jak się go pozbyć i móc cieszyć się życiem?
Justyna
Strach przed kolejną ciążą - jak się go pozbyć? 2017-06-20 07:30:50 2017-05-24 10:21:04