Nie mogąc doczekać się Wielkanocy, przygotowałam pierwszą słodką propozycję na najbliższe Święta. Karpatka to u mnie odświętne ciasto, które podaję na różne okazje. Jednak w wersji cytrynowej doskonale pasuje do budzącej się już Wiosny. Blaty ciasta parzonego przełożyłam bardzo mocno cytrynowym kremem budyniowym. Dla mnie to strzał w dziesiątkę. Klasyczna karpatka nabiera nowoczesnego i ciekawego smaku, co na pewno docenią wszyscy Świąteczni goście.
Karpatka mocno cytrynowa
Lista zakupów:
Na ciasto:
- 125 g masła
- 1 szklanka wody
- 1 szklanka mąki
- 4 duże jajka
Na krem:
- 2 szklanki mleka
- ½ szklanki soku z cytryny
- otarta skórka z 3 cytryn
- 2 łyżki mąki pszennej
- 3 łyżki skrobi ziemniaczanej
- 4 jajka
- 1 szklanka cukru
- 370 g masła
Przygotowanie:
- Żeby zrobić ciasto parzone, masło trzeba zagotować z wodą. Następnie wsypać mąkę, energicznie mieszać rózgą. Odstawić z ognia, gdy ciasto jest szkliste i ładnie odchodzi od ścianek garnka (po minucie, dwóch). Ostudzić. Do chłodnego wbijać po kolei jajka i miksować po każdym. Gdy ciasto jest jednolite i dość lepiące, podzielić je na 2 części. Blaszkę o wymiarach 26 x 36 cm wysmarować masłem i oprószyć mąką. Wyłożyć połowę ciasta i dokładnie rozsmarować szpatułką. Sprawa nie jest prosta, ponieważ ciasto jest bardzo lepiące. Piec w temperaturze 200°C około 25 minut. Ostudzić.
- Tak samo przygotować drugi blat.
- Następnie zrobić budyń cytrynowy. W rondelku zagotować jedną szklankę mleka z cukrem. Do drugiej części mleka dodać obie mąki, jajka i skórkę otartą z cytryny. Wszystko zmiksować na gładką masę. Gdy mleko w rondelku się zagotuje, wlać do niego zmiksowaną masę, ciągle mieszając. Budyń gotować na bardzo małym ogniu, stale mieszać. Gdy masa zgęstnieje, pogotować jeszcze chwilę i zdjąć z palnika. Przykryć folią spożywczą , tak aby dotykała powierzchni i wystudzić. Lepiej nie wstawiać do lodówki, ponieważ zbyt zimny budyń sprawi, że krem się zwarzy.
- Miękkie masło ubić na puszystą masę. Mi to zajęło jakieś 5 minut. Teraz najtrudniejsze. Po jednej łyżeczce (dosłownie) dodawać do niego budyń, cały czas miksując. Na koniec wlać sok z cytryny, również niezbyt szybko. Cały czas miksować aż do połączenia. Nie bójcie się, że sok spowoduje zwarzenie masy. Jeśli do tej pory nic nie spapraliście, to sok już nie zaszkodzi. Masę na chwilkę odstawić do lodówki.
- Jeden blat ciasta ułożyć na talerzu albo paterze. Można też użyć blaszki, w której karpatka byłą pieczona. Rozsmarować krem budyniowy, a na nim ułożyć drugi płat ciasta. Schłodzić w lodówce. Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.
Powiązane artykuły
-
Przepis na bezglutenową babkę kokosową z kremem stracciatella
Przepis na bezglutenową babkę kokosową z kremem stracciatella.
-
Pyszny deser: Przepis na mazurek amaretto
Przepis na mazurek amaretto
-
Wielkanocny leśny mech – ciasto ze szpinakiem
Szpinak na słodko? Naprawdę? A właśnie tak! Kto oglądał Popeye’a ten wie, że szpinak jest zdrowy i daje „pałera” W rzeczywistości szpinak jest bardzo niskokaloryczny tzn. że jak go zjecie nie będzie „krzepy” jak w przygodach mojego ulubionego marynarza. Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne to tutaj bez zmian. Szpinak zawiera kwas foliowy, witaminy C, A i E oraz wiele innych korzystnych dla nas czynników. Można go jeść na wiele sposobów: gotowany, duszony, smażony czy też jak Popeye – surowy. Moja propozycja podania z racji bycia łasuchem to oczywiście na słodko No to lecimy!
-
Przepis na bezglutenowy mazurek na lekko
W moim domu nigdy mazurek nie gościł na wielkanocnym stole. Zachęcona pięknymi zdjęciami i pozytywnymi komentarzami na temat tych słodkości postanowiłam spróbować. I powiem Wam, że efekt przerósł moje oczekiwania. Obawy, iż ciasto kruche się rozsypie ( bez miksów! ) nagle prysły, a przedstawiany mazurek znikał w oczach :)
sweetcherimoya
Przepis na bezglutenowy mazurek na lekko 2017-03-13 08:20:02 2017-03-11 14:56:19