Dziecięcy kaszel to dość powszechny problem zdrowotny. Spędza on sen z powiek i małym pacjentom, i ich rodzicom. Kiedy kaszel powinien budzić nasze obawy, a kiedy wystarczy leczyć go domowymi sposobami?
Rodzaje dziecięcego kaszlu
W zależności od przyczyny, wyróżniamy różne typy kaszlu. Typ warunkuje też, jaką metodę powinniśmy zastosować na kaszel dla dzieci. Dosyć często rodzice mają problem z określeniem rodzaju kaszlu u ich dziecka. Czym charakteryzują się poszczególne odmiany?
- kaszel suchy; to pierwsza faza infekcji bakteryjnej lub wirusowej, ale i poważniejszych chorób, na przykład zapalenia płuc. Zazwyczaj jest on niezwykle męczący i uporczywy- dziecko wręcz opada z sił. Problemem jest także odczuwany ból w gardle: śluzówka dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa na podrażnienia. W efekcie, przy uciążliwym odkasływaniu bez możliwości odkrztuszenia wydzieliny (kaszel suchy jest także nazywamy kaszlem nieproduktywnym), pojawia się ostry, piekący ból gardła. Pojawienie się takiego objawu sugeruje wizytę u specjalisty i szybkie podanie leku na kaszel dla dzieci, aby nie dopuścić do rozwinięcia się infekcji.
- kaszel mokry; to kolejna faza stanu zapalnego. W przeciwieństwie do kaszlu suchego, kaszel mokry jest kaszlem produktywnym: towarzyszy mu odkrztuszanie flegmy, która nagromadziła się w drogach oddechowych. Organizm próbuje się jej w ten sposób pozbyć i oczyścić układ oddechowy naszej pociechy. Lekarz pediatra zazwyczaj dobiera różne środki na kaszel dla dzieci w zależności od tego, którą fazę infekcji przechodzi aktualnie nasz syn, czy córka.
- kaszel szczekający; bardzo niebezpieczny objaw zapalenia krtani. Zazwyczaj pojawia się w nocy lub wczesnym rankiem, podczas snu dziecka. Towarzyszy mu silny obrzęk dróg oddechowych i związane z tym problemy z zaczerpnięciem powietrza. Dziecko wpada w panikę, staje się sine i nie może mówić. Kaszel szczekający to podstawa do natychmiastowego wezwania lekarza. Co poradzić na kaszel u dziecka, charakteryzujący się tymi objawami? Przede wszystkim, uspokoić naszą pociechę. Spanikowany syn lub córka ma dodatkowe problemy z oddychaniem. Oprócz tego, warto umożliwić dziecku lepszy dostęp do powietrza, na przykład otwierając okno lub drzwi balkonowe. Zakazane jest podawanie mu czegokolwiek do picia: w tym stanie, przy obrzęku wąskich dróg oddechowych, bardzo łatwo o zakrztuszenie. Przybyły lekarz zastosuje doraźny środek na obrzęk dróg oddechowych i na kaszel dla dzieci. W razie konieczności, poda także tlen, jeżeli nasze dziecko jest bardzo osłabione.
Skąd się bierze dziecięcy kaszel?
Najpopularniejszym powodem kaszlu u dziecka są infekcje wirusowe lub bakteryjne. Wymagają wizyty u lekarza, jednak przeważnie są niegroźne. Są jednak także poważniejsze przyczyny. Oprócz wspomnianego zapalenia krtani, któremu może towarzyszyć niebezpieczny obrzęk dróg oddechowych, powinniśmy zwrócić uwagę na kaszel u dziecka, podejrzewając zapalenie oskrzeli czy płuc. Jest to także popularny symptom astmy. Dziecięcy kaszel często pojawia się również przy alergiach. Jeśli przypuszczamy, że dziecko jest na coś uczulone, należy zlokalizować alergen. Warto zwrócić uwagę, czy kaszel nie pojawia się przy zabawach z domowym kotem lub psem (przyczyną może być sierść zwierzęcia; konieczna będzie terapia odczulająca pod kontrolą alergologa, który doradzi także odpowiednie środki na kaszel dla dzieci) lub spaniu w określonej pościeli (wypełniacze typu pierze). Przy podejrzeniu alergii, niezbędne będzie wykonanie testów oraz zminimalizowanie kontaktu z alergenami. To najskuteczniejsza metoda na kaszel u dziecka wywołany uczuleniem. Niekiedy jednak, przyczyna kaszlu jest błaha; dzieci mają bardzo delikatne śluzówki, więc może podrażnić je nawet ostrzejsze pieczywo czy ulubione kwaśne owoce. Pojedyncze zakasłanie nie powinno więc nas niepokoić; niepokojący jest dopiero bardzo męczący i regularny kaszel.
Skuteczne domowe sposoby na kaszel u dziecka
Nawet odpowiednio leczony pod opieką pediatry stan zapalny, może się przeciągać. Skuteczne sposoby na kaszel dla dzieci nie zawsze działają błyskawicznie. Stąd wiele poradników czy stron internetowych (jak chociażby http://www.kaszeludzieci.pl/) oferuje ściągawkę z metod, które są dobre na kaszel dla dzieci i wspomagają tradycyjne leczenie. Najbardziej znane są:
- inhalacje; to prosty sposób na nawilżenie czerwonego i obrzmiałego dziecięcego noska podczas kataru, ale również sposób łagodzący kaszel. Niektóre leki podaje się właśnie drogą inhalacji, rozpuszczone w wodzie; również wrzątek z zawartością zwykłej soli fizjologicznej, dobrze działa na drogi oddechowe dziecka. Przy inhalacji, nie wolno zostawiać dziecka samego, aby nie uległo poparzeniu.
- oklepywanie; ten zabieg, polegający na delikatnym klepaniu dziecka po plecach, pomaga przyśpieszyć proces pozbywania się zalegającej wydzieliny. Ułatwia on również prawidłowe przyswojenie się leków na infekcję, poprzez poprawienie krążenia krwi w płucach. Stąd jest niemal obowiązkową metodą pomocniczą stosowaną na kaszel dla dzieci.
- domowe syropy; wykonane według tradycyjnych przepisów, z zawartością miodu, malin lub cytryny, mogą wspomóc działanie farmakoterapii. Jednak przed ich zastosowaniem u dziecka, należy obowiązkowo zasięgnąć rady lekarza pediatry, aby być pewnym, że zawarte w nich substancje nie wejdą w interakcje z podstawowymi lekami zaleconymi na infekcję i na kaszel dla dzieci.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26