Ostatnio przeglądając książkę kucharską mojej mamy napotkałam na przepis na surówkę z brukwi. No cóż pomyślałam, może warto spróbować coś nowego w naszej kuchni dla odmiany, tym bardziej że brukiew jest bogata w witaminy takie jak A, B1, B2, B5, B6, B9, B12, C, D, K i reguluje poziom jodu w organizmie. Ceniona w Norwegii, zapomniana w Polsce jest smaczna, bardzo zdrowa, zawiera wapń, cynk, miedź, magnez, żelazo, siarkę, fosfor, sód, błonnik pokarmowy, karoten, rutynę, cukry i białka, długo by wymieniać. Warto przy tym dodać, że świeża brukiew dostarcza aminokwasy i kwasy tłuszczowe, co w dobie większości wyjałowionych warzyw ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia. Mi surówka z brukwi zasmakowała, choć mój mąż stwierdził, że nie przypadła mu do gustu, no cóż trzeba samemu spróbować i ocenić.
Składniki:
- 1 brukiew
- 2 łyżki posikanej zielonej pietruszki
- 1 duża łyżka startego chrzanu
- pół szklanki kwaśnej śmietany
- 1 łyżeczka cukru trzcinowego
- sok z połowy cytryny
- sól
Sposób przygotowania:
- Brukiew obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach.
- Śmietanę mieszamy z chrzanem, cukrem, dodajemy wyciśnięty sok z cytryny i dokładnie mieszamy z brukwią.
- Gotową surówkę doprawiamy solą i dodajemy posiekaną natkę pietruszki.
Powiązane artykuły
-
Jak zrobić domowe przetwory na zimę? 3 smaczne i proste przepisy
Zimą dostęp do świeżych warzyw jest utrudniony. Z tego powodu jesienią i latem dobrze jest zrobić pyszne i zdrowe przetwory, które później można wykorzystać do obiadu bądź gdy odwiedzą nas niespodziewani goście. Wbrew pozorom robienie domowych przetworów wcale nie jest trudne – co więcej, daje sporo frajdy! Oto 3 sprawdzone przepisy.
-
Jak zrobić dressing i co zrobić, żeby sałata zawsze smakowała wyśmienicie?
Osoby, które jedzą dużo zielonych warzyw liściastych, rzadziej chorują, są szczupłe i mają ładną cerę. Nie żałujmy sobie sałaty, bo sałata jest zdrowa i bardzo smaczna. Można ją jeść samą i z dodatkami. Jest w czym wybrać, bo rodzajów sałaty jest naprawdę wiele: rukola, lodowa, masłowa, roszponka, rzymska. Wystarczy zrobić sos, dressing, dodać ulubione warzywa, ser lub grzanki i już mamy pyszną przekąskę. Jeśli dodamy grillowanego lub pieczonego kurczaka będziemy mieli pyszny sycący obiad lub kolację.
-
Proste przepisy: 6 pysznych sałatek z pomidorami w roli głównej
W rzeczywistości pomidor jest owocem, a nie warzywem. Należy on do rodziny owoców jagodowych podobnie jak cytryna, pomarańcza, banan i dynia. Jednak jako produkt żywnościowy zaliczamy go do warzyw. Najsmaczniejsze i najbogatsze w witaminy są pomidory prosto z krzaka. Wbrew powszechnym opiniom, nie ma większego znaczenia, czy pomidor wyrósł w szklarni, czy na polu. Najważniejsze, by był świeży i dojrzały. Z pomidorami powinny się zaprzyjaźnić przede wszystkim panie, które chcą się odchudzić. Pomidory aż w 93 proc. składają się z wody, nie są więc bardzo kaloryczne. Dodatkowo zawierają błonnik, który na długi czas zapewnia uczucie sytości. Pomidory warto jeść codziennie zwłaszcza teraz, gdy mamy ich pod dostatkiem w sklepach i na straganach.
-
Mizeria na 4 sposoby - letnie przepisy, które pokochasz
Mizeria to najczęściej podawana surówka w okresie wiosenno-letnim. Mogłoby się wydawać, że nawet ona może się znudzić, ale jest wiele odmian mizerii i w wielu domach jest przygotowywana zupełnie inaczej. Ty także możesz wypróbować jej inne wersje. A może zainspirujesz się do stworzenia własnej?
znotatnika
Mizeria na 4 sposoby - letnie przepisy, które pokochasz 2017-07-06 08:29:40 2017-04-21 11:25:02