Chociaż Boże Narodzenie to święto typowo chrześcijańskie, to ze względu na liczne pogańskie korzenie, przez władze kościelne zostało ono uznane oficjalnie dopiero w IV wieku. Nawet tradycyjne potrawy świąteczne są symbolem uczty, jaka była wydawana podczas licznych obrzędów pogańskich.
TERESA KASPRZYCKA @ 123rf.com
Bożonarodzeniowa polska kuchnia
Być może będzie to zaskakujące, ale jest to przede wszystkim kuchnia postna. Staropolskie potrawy w świątecznym wydaniu kuszą przepychem, ale jednocześnie pozbawione są mięsa. Na polskich stołach królują w tym czasie w szczególności ryby: smażone, w galarecie, w sałatkach, z dodatkiem śmietany i innych sosów, jak również na surowo. Tak było również ponad 100 lat temu, zmieniły się jedynie gatunki podawanych ryb. Nasi przodkowie spożywali głównie szczupaka, okonia oraz jesiotra, natomiast obecnie prym wiedzie karp oraz śledź. Tradycyjnie jedzono także barszcz czerwony z uszkami oraz ciasta.
Dawniej do tradycyjnych potraw świątecznych zaliczano także zupę migdałową lub z głogu, czerwoną kapustę z kotletami rybnymi, leguminę z sokiem malinowym, kisielek kartoflany i migdałowy, ryż z miodem, grzyby z chrzanem oraz półmiski ze śliwkami, miodem i grochem. Do tradycyjnego pieczywa należał piernik i miodownik. Potrawy różniły się wprawdzie w zależności od regionu kraju, ale większość Polaków przestrzegała rygorystycznych przepisów.
Potrawy spożywane były oczywiście w wigilijny wieczór, kiedy przy stole zasiadali wszyscy domownicy oraz służba i czeladnicy. Ważne było zachowanie parzystej liczby osób, chociaż zawsze zostawiano puste nakrycie, przeznaczone dla osób nieobecnych lub zmarłych. Przed kolacją dzielono się kolorowym i zdobionym opłatkiem. Jedną z najważniejszych tradycji było zapraszanie na wieczerzę wigilijną osoby samotnej.
Tradycyjny barszcz czerwony
Niby czerwony, ale jednak nie do końca. Początkowo w Boże Narodzenie spożywano zupę, która kolorem i składem zbliżona była raczej do naszego barszczu białego. Podawano ją z jajkiem. Tradycja barszczu czerwonego sięga czasów Władysława Jagiełły. Barszcz jako zupa, przygotowywany był na wywarze z warzyw i mięty. Początkowo doprawiano go zagranicznymi przyprawami korzennymi, które później zostały wyparte przez wywar z grzybów. Podawany był z uszkami lub kołdunami. W takiej formie pozostał do dzisiaj.
Powiązane artykuły
-
Świąteczne tradycje, czyli skąd się wzięła praktyka wieszania jemioły w domu?
Jest wiele świątecznych tradycji, które staramy się kultywować. Jedne lubimy bardziej, inne mniej, ale wszystkie szanujemy. Do tych bardziej lubianych zaliczyć można namiętny pocałunek pod jemiołą. Chociaż jemioła to pasożyt żyjący na drzewach, my mamy z nią zdecydowanie pozytywne skojarzenia. Świąteczny pocałunek pod jemiołą symbolizuje szczęście na najbliższe lata.
-
Genialne triki, które wprowadzą do Twojego domu świąteczny klimat
Pół wigilii spędzasz w pracy, drugie pół na świątecznych przygotowaniach. Kiedy już ten jeden raz masz wolny dzień okazuje się, że brak Ci bożonarodzeniowej atmosfery. Pogoda za oknem nie sprzyja jej powstaniu, a Ty na samą myśl o uśmiechaniu się na kolacji, chcesz się gdzieś schować. Co zrobić, aby szybko i tanim kosztem przywrócić w domu świąteczny nastrój?
-
Jakie zioła używać w okresie bożonarodzeniowym?
Boże Narodzenie to czas nie tylko gruntownych porządków, ale przede wszystkim przygotowywania świątecznych potraw. W tym czasie cenimy tradycyjne smaki, które osiągamy przez stosowanie ziół. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, że tym samym gotujemy zarówno smacznie, zdrowo i leczniczo.
-
Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Wyniki badania
Ciągłe życie w biegu pod telefonem, stres w pracy, brak czasu dla bliskich – w nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia Polacy chcą odnaleźć chwilę spokoju, nacieszyć się rodziną, wyjątkową atmosferą i prezentami – takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.
Kamila
Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Wyniki badania 2017-12-21 07:15:16 2017-12-14 10:52:29