Kwestie wynagrodzeń to indywidualne ustalenia między pracodawcą a pracownikiem, które w moim przekonaniu – mówi adwokat Tymoteusz Paprocki – powinny pozostawać w sferze poufności i bezpośrednich relacji między stronami. Obowiązek ujawniania średnich zarobków może być problematyczny dla pracodawców, ponieważ wymusza podanie konkretnego wynagrodzenia na określonych stanowiskach. Należy jednak pamiętać, że wysokość pensji zależy nie tylko od nazwy stanowiska, lecz także od doświadczenia, stażu pracy, czasu zatrudnienia, ukończonych kursów oraz innych kompetencji, które pracownik wnosi do firmy.

Obraz Sally Jermain z Pixabay
Dodatkowo, sama nazwa stanowiska nie zawsze precyzyjnie odzwierciedla zakres obowiązków. Może się zdarzyć, że osoby formalnie zajmujące to samo stanowisko wykonują różne zadania lub mają odmienne poziomy zaangażowania, co naturalnie wpływa na wysokość wynagrodzenia. W związku z tym uważam, że pracodawcy będą podchodzić do tych regulacji z dużą rezerwą.
Inną kwestią jest to, czy sami pracownicy będą chcieli ujawnienia tych danych, wiedząc, że wszyscy w firmie poznają poziom wynagrodzeń. Uważam, że są to informacje wrażliwe, a wątpliwości w tym zakresie zgłosił również Sąd Najwyższy, opiniując projekt ustawy i wskazując na ryzyko niewystarczającej ochrony danych osobowych – mówi adwokat Tymoteusz Paprocki.
Zgodnie z projektem, oferty pracy miałyby również zawierać z góry określone widełki wynagrodzenia. Moim zdaniem nie jest to korzystne rozwiązanie. W praktyce kandydaci często sami wskazują w CV lub na etapie rekrutacji, jakie są ich oczekiwania finansowe. Narzucanie pracodawcom obowiązku ujawniania kwot wynagrodzeń może natomiast prowadzić do naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa i spowodować, że konkurencja zyska łatwy dostęp do informacji o polityce płacowej danej firmy.
Być może intencją tej regulacji jest zwiększenie transparentności i wyrównanie szans pracowników, jednak mam poważne wątpliwości, czy zmiany te rzeczywiście będą dla nich korzystne w praktyce.
Powiązane artykuły
-
Rozmowa kwalifikacyjna – co powinieneś zrobić tuż „po”?
Dla wielu osób zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już połowa sukcesu. Zwykle możemy odetchnąć, gdy jesteśmy już po tego typu spotkaniu – czy jednak na pewno? Otóż 24h po rozmowie kwalifikacyjnej to czas, aby dokładnie przeanalizować przebieg całego spotkania i zastanowić się nad innymi argumentami, które skłonią potencjalnego pracodawcę do zatrudnienia Ciebie. Dodatkowo, taka szczegółowa analiza spotkania pozwoli Ci poprawić ewentualne błędy, dzięki czemu już na kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych będziesz wypadać znacznie lepiej i pewniej. Poznaj kilka kluczowych rzeczy, które powinieneś zrobić tuż po rozmowie o pracę.
-
Tych błędów musisz unikać podczas rekrutacji do pracy
Jeśli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy, że Twoje doświadczenie oraz posiadane umiejętności zaciekawiły przyszłego pracodawcę. To już jakiś sukces dla Ciebie. Teraz wszystko więc zależy od Twojej postawy i zachowania na rozmowie rekrutacyjnej. Jeśli chcesz dobrze wypaść i nie stracić już na starcie szansy na wymarzoną pracę, powinieneś koniecznie wyeliminować poniższe błędy, które niestety bardzo często są popełniane przez kandydatów podczas rozmowy z ich przyszłym pracodawcą.
-
Najbardziej opłacalne kierunki studiów, po których na pewno znajdziesz pracę
Jeśli jesteś przed wyborem kierunku studiów, to doskonale trafiłeś, ponieważ poniżej prezentujemy kilka najważniejszych kierunków, po których w ciągu najbliższych lat na pewno znajdziesz dobrze płatną pracę. Oczywiście nie powinieneś rezygnować ze swoich pasji pod względem wyboru studiów – wybór zawsze należy do Ciebie. My jednak zwracamy się do tych osób, które niekoniecznie wiedzą jeszcze co chciałyby robić w życiu, a zależy im, aby nie wyrzucać pieniędzy „w błoto” i zainwestować w taki kierunek, który zaprocentuje pod względem zawodowym w przyszłości. Warto tutaj nadmienić, iż obecnie – z perspektywy pracodawców – nie ma już tak dużego znaczenia, czy jesteśmy absolwentami uczelni państwowej, czy też prywatnej – w końcu zdobyta wiedza i umiejętności i tak zostanie zweryfikowana podczas pracy.
-
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą
Praca wykonywana zdalnie cieszy się coraz to większą popularnością. Niestety, jak się okazuje tego typu forma wykonywania obowiązków zawodowych nie jest odpowiednia dla każdego. Spora część osób po prostu nie potrafi przestawić się na taki tryb pracy i przebywając w domu ma problemy ze zmotywowaniem się do skupienia i działania.
Face
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą 2016-06-24 16:28:26 2016-05-10 13:16:48