Rodzina & Dziecko

Mity o macierzyństwie vs. prawda o nim

Pamiętam, że kiedy w szóstym chyba czy siódmym miesiącu ciąży odważnie już wyobrażałam sobie jak to będzie być mamą, miałam przed oczami różowe policzki mojej córki, malutkie, lekko pomarszczone stópki i puchate wieszaczki w szafie, na których wisiały cudnej urody sukieneczki, bluzeczki i inne podobne ciuszki dla dziewczynki i siebie rozprozmienioną dwadzieścia cztery godziny na dobę. Tak właśnie wyobrażały sobie mnie wszystkie gazety typu "Cium-cium bobas", jakie skupowałam tonami, a które miały posłużyć mi jako przewodnik po pierwszych miesiącach macierzyństwa.

Codzienna czynność, która sprawiła, że moje dziecko odrzuciło pierś z dnia na dzień

Od chwili gdy moje dziecko przyszło na świat, karmiłam je wyłącznie piersią.  I muszę powiedzieć, że od początku wyglądało to dobrze, bo właściwie nie miałam żadnych problemów z pokarmem, ani przystawianiem, a Mała szybko nauczyła się ssać i połykać. I tak sobie żyłyśmy 5 miesięcy, można powiedzieć, że przywiązane do siebie, bo Martusia odrzuciła wszelkiego rodzaju butelki. I nawet żadne tam AVENTy natural tutaj nie pomogły, ani chytre i przebiegłe sposoby „oszukiwania” dziecka, jak np podawanie butelki przez sen. Jak tylko się zorientuje, że w buzi ma kawałek plastiku, a nie mięciutką pierś, to rozległa się głośny płacz i o śnie nie ma już w ogóle mowy. Dietę zaczęłam rozszerzać trochę później, więc jedyne co Marta jadła to mój pokarm i to tylko w tej jednej postaci- podany prosto z piersi.

Jak dbać o pierwsze ząbki dziecka?

Wielu osobom wydaje się, że o pierwsze zęby dziecka nie trzeba dbać, bo i tak wypadną. Jednak jeśli nie nauczymy ich higieny już na początku, później z wiekiem będzie ciężko o to zadbać. Faktem jest, że jeśli na pierwszych zębach dziecka pojawi się próchnica to przejdzie ona na kolejne zęby, które wyrosną w przyszłości. Poza tym dzieci trzeba uczyć wszystkiego, bo przyswajają one wiedzę przez naśladowanie. Jeśli więc nie będzie wiedziało o myciu zębów od początku, skąd weźmie tą wiedzę gdy dorośnie?

Jak sobie poradzić z uporczywym katarem u maluszka?

Nie ma nic gorszego niż choroba u maluszka. Niestety aura za oknem sprzyja infekcjom i wiele naszych pociech męczy się z katarem i zalegającą wydzieliną. Nie należy tego lekceważyć, niewinny katar może skończyć się całkiem poważną chorobą. Jak sobie z nim radzić, nawet u 3 miesięcznego maluszka Poczytajcie:

Zdrowe i zadbane zęby. Praktyczny poradnik na to, jak je myć

Podobno najlepsze efekty w myciu zębów dają szczoteczki elektryczne. Polacy jednak o tym nie wiedzą, a poza tym myją swoje zęby w nieodpowiedni sposób.

Jesteś w ciąży? Uważaj, te 5 rzeczy zrobisz niedługo po raz ostatni

Jeśli właśnie spodziewasz się dziecka nie jest tajemnicą, że gdy ono wreszcie się pojawi, Twoje życie przewróci się do góry nogami. Ale przed narodzinami po prostu nie da się tego wyobrazić. I nie ma po co. Lepiej skupić się na tym, czym jeszcze można się nacieszyć w ostatnich chwilach poprzedzających bycie mamą na sto procent. Oto kilka rad, co powinnaś zrobić teraz, żeby potem przez długi czas nie tęsknić i nie żałować.

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego warto do nas dołączyć?

  • korzystanie z serwisu jest całkowicie darmowe
  • jesteśmy ogromną społecznością kobiet z pasją
  • pokaż swoje porady i inspiracje milionowej społeczności
  • wypromuj swój blog

Rejestracja

Aplikacja KobiecePorady.pl