Wiek, niewłaściwe odżywianie i brak aktywności fizycznej, to częste przyczyny poważnych chorób. Niektóre z nich jednak najczęściej występują w późniejszym wieku, a część z nich dotyka jedynie jednej z płci. Dlatego też wiek 50 lat uważa się za wiek graniczny, w którym trzeba wykonać rutynowo wiele badań klinicznych, a niektóre z nich częściej ponawiać niż przed osiągnięciem 50 roku życia.
NAJWAŻNIEJSZE BADANIA DLA KOBIETY PO 50 ROKU ŻYCIA
Najważniejszymi badaniami jakie powinny wykonywać przede wszystkim panie są:
- USG brzucha co 3 do 5 lat;
- samodzielne badanie piersi + mammografia 1x rocznie;
- RTG klatki piersiowej co 2 lata (palacze co rok);
- EKG raz na 2 lata;
- badania laryngologiczne raz na 2 lata;
- badania pod kątem osteoporozy.
ISTOTNE BADANIA DLA MĘŻCZYZN
Mężczyzna po 50 powinien przede wszystkim udać się na badania takie jak:
- kolonoskopia – co 5 lat należy badać jelito grube;
- badanie jąder – kontrola urologiczna raz na 3 lata;
- stężenie androgenów – badanie z krwi raz na 3 lata;
- badanie gęstości kości – 1 raz po przekroczeniu 65 roku życia;
- badanie prostaty – 1x w roku;
- wskaźnik hormonów tarczycy – co 1-2 lata.
WARTO BADAĆ REGULARNIE
Jest również lista takich badań które powinny być wykonywane niezależnie od płci regularnie po osiągnięciu 50 roku życia. Poniżej lista badań, które nie wymagają od nas wielkiego wysiłku, nie wiążą się z bólem, a regularne sprawdzanie (co pół roku do roku) może przynieść nam wiele korzyści w postaci wczesnego wykrycia niektórych chorób atakujących głównie osoby, które przekroczyły 50 rok życia. Zaliczamy do nich:
- pomiar ciśnienia krwi;
- pomiar stężenia cukru we krwi;
- badania okulistyczne;
- badania słuchu;
- badania krwi i moczu;
- regularna kontrola wagi.
Reaguj również na wszelkie symptomy takie jak ból, zadyszka, duszności i ataki zimna. Wszystkie one powinny po przekroczeniu 50 roku życia być dla Ciebie niepokojącym sygnałem, dzięki któremu powinieneś się udać na wizytę kontrolną do lekarza. Nie lekceważ sygnałów wysyłanych Ci przez organizm w tym wieku, gdyż mogą okazać się istotne.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26