Pierwsze objawy ciąży, takie jak poranne mdłości czy powiększonie piersi, pojawiają się u kobiet zwykle dopiero po kilku tygodniach od zapłodnienia. Co więcej, nie każda kobieta odczuwa zmiany w swoim ciele w taki sam sposób, ponieważ u niektórych ciężarnych mogą być one bardziej nasilone, a u innych wręcz niezauważalne. Jakie mogą być główne objawy zajścia w ciąże?
Pierwsze objawy ciąży
-
Brak miesiączki to zazwyczaj pierwszy symptom, na który kobiety zwracają uwagę. Należy jednak mieć świadomość tego, iż brak krwawienia może być spowodowany również przez inne czynniki takie jak m.in. przeziębienie, niezdrowy tryb życia, alkohol, leki, stres, brak snu, ogólne przemęczenie, zaburzenia hormonalne, nagła utrata wagi.
-
Przez 2-3 tygodnie od zapłodnienia u kobiety utrzymuje się podwyższona temperatura (o 6-10 kresek), co wynika z wyższego poziomu progesteronu.
- W pierwszych tygodniach ciąży, głównym jej objawem są także poranne lub wieczorne wymioty i nudności, które zwykle pojawiają się dopiero po około 6-8 tygodniach od zapłodnienia i trwają do około 14 tygodnia ciąży. Przy czym znacznie częściej na nudności i wymioty skarżą się kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy oraz kobiety z ciążą mnogą.
- W pierwszych tygodniach ciąży kobieta może również zauważyć nagłe zwiększenie apetytu lub też jego brak.
- Przyszłe mamy często skarżą się również na zgagę, nadmierne wydzielanie śliny i wstręt do określonych zapachów.
- Między 6 a 8 tygodniem od zapłodnienia kobieta znacznie częściej oddaje mocz.
Objawy ciąży w pierwszym trymestrze (1-3 miesiąc)
Kobiety w ciąży w pierwszym trymestrze często odczuwają zawroty i bóle głowy, które wynikają ze zmieniającego się ciśnienia krwi oraz zmian hormonalnych. Przyszłym mamo towarzyszą także wahania nastroju, za co z kolei odpowiada wzrost poziomu hormonów, w tym adrenaliny, noradrenaliny i endorfin. Bardzo często w pierwszym trymestrze kobiety odczuwają również zmęczenie i senność.
Inne objawy ciąży, to:
- powiększone i wrażliwe na dotyk piersi,
- przebarwione brodawki i obwódki piersiowe,
- częste wymioty lub mdłości,
- zmiany skórne na wargach sromowych i linii biegnącej od pępka do spojenia łonowego,
- powiększający się brzuch.
Należy pamiętać, że żaden z wyżej wymienionych objawów nie jest dowodem na to, że kobieta jest w ciąży. Dlatego też, aby mieć pewność należy zrobić test ciążowy (najlepiej w dniu spodziewanej miesiączki) lub zgłosić się do ginekologa. W przypadku lekarza – pewne objawy, które upoważniają go do rozpoznania ciąży to wykrycie czynności serca płodu za pomocą badania USG. Serce zarodka zaczyna bić już w 5 tygodniu ciąży, jednak USG wykrywa je najwcześniej w 6 tygodniu ciąży.
Powiązane artykuły
-
7 rzeczy, które musisz poznać, zanim zostaniesz mamą
Zupełnie się tego nie spodziewałaś, a Twój ginekolog uświadamia Cię, że musisz przygotować się na narodziny dziecka? Jeśli spotkała Cię taka sytuacja, musisz być przygotowana na wiele zmian w swoim życiu. O czym musisz wiedzieć, zanim sama doskonale zrozumiesz sens macierzyństwa?
-
Życie przed i po ciąży. 5 rzeczy, które zmienią się raz na zawsze!
Urodzenie dziecka to wspaniałe przeżycie, o którym marzy wiele dziewczynek już w czasie dzieciństwa. Miłość rodzicielska to niesamowite uczucie, dające mnóstwo satysfakcji i szczęścia. Po ciąży wiele rzeczy zmienia się bezpowrotnie.
-
6 rzeczy, z których musisz zrezygnować decydując się na dziecko
Czy wiesz, że decyzja o dziecku niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji i mocno wpłynie na zmianę oraz na jakość Twojego życia? Dowiedz się, jakie są rzeczy, z których musisz zrezygnować, jeżeli decydujesz się na zostanie mamą.
-
Strach przed kolejną ciążą - jak się go pozbyć?
Masz już dziecko lub dzieci i nie masz w najbliższym czasie planów powiększania rodziny? Część kobiet będących w takiej sytuacji odczuwa głęboki lęk przed kolejną ciążą. Jak się go pozbyć i móc cieszyć się życiem?
Kamila
Strach przed kolejną ciążą - jak się go pozbyć? 2017-06-20 07:30:50 2017-05-24 10:21:04