Prosta acz wykwintna zupa sezonowa z dynią, którą dla odmiany możecie podać na święta, nawet jeśli w Polsce tradycyjnie serwuje się czerwony barszcz lub zupę grzybową.
Udanych przygotowań świątecznych oraz spokojnych, refleksyjnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia!
smakifrancji.blogspot.com
Przygotowanie: 20 min.
Gotowanie: 30 min.
Porcja dla 4 osób:
● 1 dynia butternut (ok 1,3 kg)
●1 żółta cebula
● 300 g ziemniaków (najlepiej Bintje)
● 1 litr bulionu warzywnego bio
● 6 łyżek oleju z orzechów włoskich
● 15 g orzechów włoskich
● kilka listków natki pietruszki
● sól, pieprz
Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzej do temperatury 200°C. Orzechy ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i upraż przez około 3-4 minuty, pilnując, by się nie przypaliły.
Cebulę obierz i drobno poszatkuj. W rondlu o grubym dnie rozgrzej 2-3 łyżki oleju z orzechów włoskich i podsmaż na nim cebulę przez 5 minut.
W międzyczasie obierz ziemniaki, obierz dynię i usuń pestki, po czym pokrój ją w dużą kostkę, wrzuć do rondla. Wlej bulion, przykryj i gotuj na średnim ogniu przez około 25 minut. Warzywa muszą być miękkie.
Odcedź warzywa, zachowując bulion, blenduj dodając stopniowo bulion, w zależności od oczekiwanej konsystencji. Posól, popieprz.
Przed podaniem dodaj pozostały olej i posyp drobno posiekaną natką pietruszki i grubo posiekanymi orzechami włoskimi.
Powiązane artykuły
-
Przepis na krem z dyni z imbirem
Mamy już co prawda grudzień, ale w sklepach spokojnie można zaopatrzyć się jeszcze w dynie. Zachwycają nas one nie tylko swoim różnorodnym kształtem, ale przede wszystkim kolorem, którego tak nam teraz brakuje. Za oknem szaro, buro i deszczowo, może zatem piękne kolory na talerzu chociaż na chwilę wywołają u nas uśmiech na twarzy.
-
Prowansalska zupa z pesto czyli "la soupe au pistou"
Tym razem zapraszam Was do spróbowania słonecznej, przepysznej soupe au pistou czyli zupy z pesto, z której słynie Prowansja, choć wywodzi się ona z Genui. Przyznam, że nie jadam zbyt często zup, ale tę pokochałam od razu. Można ją jeść o każdej porze roku, choć najlepiej smakuje latem i wczesną jesienią, ponieważ przyrządza się ją ze świeżych warzyw: białej i zielonej fasolki, cukinii, pomidorów i ziemniaków, i podaje z pesto przygotowanego ze świeżej bazylii, czosnku, parmezanu i oliwy z oliwek. Pistou oznacza w prowansalskim dialekcie tłuczek od moździerza, w którym przygotowuje się pesto.
-
Przepis na zimową zupę z soczewicy i ciecierzycy
Przepis na zimową zupę z soczewicy i ciecierzycy.
-
Krem dyniowo-kasztanowy z grzankami i bitą śmietaną
Dynia to zdecydowanie „królowa jesiennych stołów”, piękna, smaczna, niskokaloryczna, a przede wszystkim zdrowa. Dynia jest ogromną skarbnicą witamin i minerałów, dzięki zawartości betakarotenu i karotenoidom, zapobiega chorobom nowotworowym, zapobiega chorobom serca i miażdżycy, a także obniża poziom złego cholesterolu. Wszystkie jej odmiany mają ciekawy smak i można je wykorzystać w przeróżny sposób, na słodko i na słono. Kasztany to również jeden z symboli jesieni, nieco mniej popularne w kuchni polskiej niż francuskiej, kasztany jadalne zawierają również wiele minerałów (żelaza, magnezu, fosforu, potasu ) i witamin (wit. A, B6, C, kwasu foliowego). Można je jeść pieczone, jak również wykorzystać do sporządzenia deserów, konfitur oraz pysznych zup. Wytworzona z nich mąka nie zawiera glutenu, jest zatem idealnym zamiennikiem mąki pszennej w diecie osób chorych na celiakię i mających alergię na gluten, z mąki kasztanowej można wypiekać chleb i różne słodkości. Zupa krem z dyni z udziałem kasztanów to moja propozycja na chłodne, jesienne wieczory, jest rozgrzewająca, sycąca i bardzo smaczna, prosta a zarazem wykwintna. A z grzankami z cebulą i gruyèrem smakuje rewelacyjnie! Gorąco zachęcam do jej spróbowania!
Smaki Francji
Krem dyniowo-kasztanowy z grzankami i bitą śmietaną 2017-12-21 07:11:35 2017-12-17 15:07:27