Czy wiesz, że na 50 kandydatów, którzy wysłali swoje CV do potencjalnego pracodawcy zaledwie 3 z nich zostaje zaproszonych na rozmowę kwalifikacyjną? To naprawdę bardzo mało. Pewnie nie raz już się zastanawiałeś dlaczego, mimo rozsyłania wielu CV – otrzymujesz tak niewiele odpowiedzi. Otóż istnieje duże prawdopodobieństwo, że powodem jest tutaj wygląd i forma stworzonego przez Ciebie dokumentu. Poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć oryginalne CV, które już na wstępie zainteresuje Twojego przyszłego pracodawcę.
1. Przykuj uwagę pracodawcy!
- pamiętaj, aby Twoje CV było w pełni czytelne,
- tuż pod imieniem i nazwiskiem dodaj nazwę stanowiska, na które w danym momencie aplikujesz – pracodawca będzie wiedział, że napisałeś CV konkretnie na daną ofertę, a więc będzie wiedział, że Ci zależy i nie wysyłasz „masowo” CV gdzie popadnie,
- swoje umiejętności oraz doświadczenie zawodowe umieść w widocznych miejscach (najważniejsze informacje powinny znaleźć się na górze z lewej strony),
- dodaj sekcję „osiągnięcia”.
2. Dodaj podsumowanie zawodowe
- napisz kim jesteś,
- wymień najważniejsze dokonania zawodowe oraz posiadane umiejętności,
- określ w jakiej branży i na jakim stanowisku chcesz się rozwijać zawodowo.
3. Jak opisać swoje doświadczenie, czyli kluczowy element CV
- najważniejsze są tutaj Twoje dwa ostatnie stanowiska,
- warto tutaj użyć pogrubienia, aby wyróżnić nazwę pracodawcy oraz stanowiska,
- pamiętaj, aby umieścić dokładne daty (miesiąc i rok),
- użyj konkretów w opisywaniu zakresu obowiązków (co udało Ci się przez ten czas osiągnąć, co wniosłeś do firmy).
4. Co z umiejętnościami?
- umiejętności powinny być umieszczone tuż po doświadczeniu, a więc na górze CV – kandydaci zwykle podają je na samy dole, co jest wielkim błędem,
- opisując umiejętności skup się na konkretach i liczbach – podaj stopień zaawansowania, dokładną nazwę i rodzaj umiejętności, bądź szczegółowy, nie pisz jak większość osób zbyt ogólnie.
5. Sekcja wykształcenie/edukacja
- podaj tylko najważniejsze informacje, zwłaszcza jeśli masz spore doświadczenie,
- wyjątkiem jest tutaj przypadek, gdy na aplikowane przez Ciebie stanowisko wymagany jest określony tytuł i dyplom (inżynier, prawnik, lekarz).
6. Nie popełniaj tego błędu, co większość kandydatów!
Zdecydowana większość osób wysyła „uniwersalne” CV do kilkudziesięciu firm. To błąd. Zdecydowanie lepiej jest wybrać np. 10/20 instytucji, którymi faktycznie jesteśmy zainteresowani i nieco bardziej się postarać podczas tworzenia CV – dokument powinien więc być tworzony pod konkretną ofertę. Tylko tak możemy się wyróżnić i zachęcić do swojej osoby potencjalnego pracodawcę. Podawaj w CV tylko te informacje, które są dla danej firmy kluczowe i niezbędne na określonym stanowisku. Udowodnij, że to właśnie Ciebie szukają!
7. Dołącz list motywacyjny
Mimo, iż na większości stanowisk obecnie list motywacyjny nie jest już wymagany, to przy poważnych stanowiskach na wyższych szczeblach, warto mimo wszystko się postarać i dołączyć równie oryginalny list motywacyjny.
Powiązane artykuły
-
Rozmowa kwalifikacyjna – co powinieneś zrobić tuż „po”?
Dla wielu osób zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już połowa sukcesu. Zwykle możemy odetchnąć, gdy jesteśmy już po tego typu spotkaniu – czy jednak na pewno? Otóż 24h po rozmowie kwalifikacyjnej to czas, aby dokładnie przeanalizować przebieg całego spotkania i zastanowić się nad innymi argumentami, które skłonią potencjalnego pracodawcę do zatrudnienia Ciebie. Dodatkowo, taka szczegółowa analiza spotkania pozwoli Ci poprawić ewentualne błędy, dzięki czemu już na kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych będziesz wypadać znacznie lepiej i pewniej. Poznaj kilka kluczowych rzeczy, które powinieneś zrobić tuż po rozmowie o pracę.
-
Tych błędów musisz unikać podczas rekrutacji do pracy
Jeśli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy, że Twoje doświadczenie oraz posiadane umiejętności zaciekawiły przyszłego pracodawcę. To już jakiś sukces dla Ciebie. Teraz wszystko więc zależy od Twojej postawy i zachowania na rozmowie rekrutacyjnej. Jeśli chcesz dobrze wypaść i nie stracić już na starcie szansy na wymarzoną pracę, powinieneś koniecznie wyeliminować poniższe błędy, które niestety bardzo często są popełniane przez kandydatów podczas rozmowy z ich przyszłym pracodawcą.
-
Najbardziej opłacalne kierunki studiów, po których na pewno znajdziesz pracę
Jeśli jesteś przed wyborem kierunku studiów, to doskonale trafiłeś, ponieważ poniżej prezentujemy kilka najważniejszych kierunków, po których w ciągu najbliższych lat na pewno znajdziesz dobrze płatną pracę. Oczywiście nie powinieneś rezygnować ze swoich pasji pod względem wyboru studiów – wybór zawsze należy do Ciebie. My jednak zwracamy się do tych osób, które niekoniecznie wiedzą jeszcze co chciałyby robić w życiu, a zależy im, aby nie wyrzucać pieniędzy „w błoto” i zainwestować w taki kierunek, który zaprocentuje pod względem zawodowym w przyszłości. Warto tutaj nadmienić, iż obecnie – z perspektywy pracodawców – nie ma już tak dużego znaczenia, czy jesteśmy absolwentami uczelni państwowej, czy też prywatnej – w końcu zdobyta wiedza i umiejętności i tak zostanie zweryfikowana podczas pracy.
-
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą
Praca wykonywana zdalnie cieszy się coraz to większą popularnością. Niestety, jak się okazuje tego typu forma wykonywania obowiązków zawodowych nie jest odpowiednia dla każdego. Spora część osób po prostu nie potrafi przestawić się na taki tryb pracy i przebywając w domu ma problemy ze zmotywowaniem się do skupienia i działania.
Kamila
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą 2016-06-24 16:28:26 2016-05-10 13:16:48