Owoce szybko tracą świeżość, przez co ich przechowywanie przez dłuższy czas jest kłopotliwe. Nie zawsze mamy czas i ochotę, by zrobić przetwory z nadmiaru owoców zebranych w ogrodzie czy kupionych na targu, dlatego powinniśmy znać sposoby na przedłużenie ich świeżości. Co robić, by spowolnić psucie się owoców?
Usuwanie zepsutych owoców
Aby owoce były świeże przez dłuższy czas, powinno się je regularnie przeglądać i usuwać nadgnite czy rozmiękczone sztuki. Jeśli na skórce pojawiają się plamy lub przebarwienia, to sygnał, że dany owoc powinno się zjeść w pierwszej kolejności.
Mycie owoców
Owoce myje się tuż przed jedzeniem. Sztuki, które mają jeszcze poleżeć, powinny pozostać nieumyte. Woda usuwa z owoców ochronną warstwę skórki, przez co procesy gnilne postępują szybciej.
Dostęp powietrza
Świeżych owoców nie powinno się przechowywać w folii lub w zamkniętym pojemniku. Najlepiej, by owoce miały dostęp do świeżego powietrza.
Chłodne pomieszczenie
Optymalną temperaturą do przechowywania świeżych owoców jest 16C. W chłodnym pomieszczeniu można ułożyć jabłka, śliwki i gruszki, które bez przeszkód utrzymają świeżość przez 2-3 dni. Pomarańcze, cytryny czy mandarynki mogą w takiej temperaturze leżeć przez około tydzień. Jeśli owoce będą przechowywane w nieco chłodniejszej spiżarni (12-13C), zachowają świeżość prawie dwa razy dłużej.
Ułożenie owoców
Owoce, które mają być przechowywane przez dłuższy czas, powinny być ułożone w taki sposób, by się nie dotykały – najlepiej w koszyku lub w skrzynce. Pojemnik może być wyłożony dodatkowo papierowymi ręcznikami, trocinami lub innym naturalnym materiałem, który wchłonie wilgoć.
Lodówka
W lodówce można przechowywać niemalże każdy owoc. Jest ona najlepszym miejscem do przechowywania arbuza, liczi, niektórych gatunków mango, czy melonów. Dodatkowo można dzięki niej przedłużyć świeżość poziomek, malin, jeżyn oraz jagód. W lodówce nigdy nie powinno się przechowywać bananów, papai i wielu innych egzotycznych gatunków, gdyż źle znoszą temperatury poniżej 10C – tracą smak i zaczynają się psuć.
Owoce w lodówce powinno się wkładać do specjalnie przeznaczonej do tego celu szuflady. W jej wnętrzu utrzymuje się odpowiednia temperatura. Dobrze jest wyłożyć wnętrze szuflady papierem, który w razie potrzeby wchłonie wodę z owoców. Choć lodówka opóźnia procesy gnilne, powinno się raz na dwa dni przejrzeć przechowywane w niej owoce, by usunąć ewentualne nadpsute sztuki.
Powiązane artykuły
-
Skuteczne sposoby na rozwiązanie problemów z ręcznikami
Ręczniki są bardzo ważnym akcesorium łazienkowym, wykorzystywanym każdego dnia po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy. Co zrobić, aby korzystanie z ręcznika zawsze było wygodne i komfortowe? Oto nasze porady, które pomogą Ci w zachowaniu ładu i porządku.
-
Sprawdzone sposoby, które pomogą Ci wygrać z komarami
Każdego lata napotykamy na ten sam problem: komary. Jak tylko zrobi się troszkę cieplej, z każdego zbiornika wodnego wykluwają się larwy, które uprzykrzają nam życie. Nie da się ich całkowicie wyeliminować, ale można znacznie ograniczyć ich ilość w naszej okolicy. Przedstawiamy kilka sprawdzonych i bardzo prostych sposobów na walkę z tymi małymi potworkami.
-
Pomysły na preparaty domowej roboty, które uchronią Cię przed komarami I insektami
W sklepach są różnego rodzaju preparaty na komary, kleszcze i inne insekty, których wolelibyśmy unikać. Preparaty te nie zawsze są skuteczne, a często sporo kosztują. Przedstawiamy kilka ciekawych porad, które mogą się przydać w walce z tymi krwiożerczymi potworami.
-
Sprytne zastosowanie szczoteczki do zębów. Znakomite!
Mogłoby się wydawać, że ma ona tylko jedno, standardowe zastosowanie. Nic bardziej mylnego! Szczoteczkę do zębów wykorzystasz na szereg różnych sposobów. Sprawdź je koniecznie!
Kamila
Sprytne zastosowanie szczoteczki do zębów. Znakomite! 2016-12-19 08:07:17 2016-10-27 11:28:14