Czy wiesz, że przez skórę jesteśmy wydzielić nawet 4 litry potu? Dzięki temu organizm chroni się przed przegrzaniem. Nasze gruczoły potowe, a mamy ich dwa rodzaje, pracują bez ustanku, gdy śpimy również. O wiele więcej potu wydzielamy podczas aktywności fizycznej, dlatego musimy uzupełniać ten niedobór płynami. Obficiej pocimy się podczas stresu i oczywiście podczas wysokich temperatur.
Comaniciu Dan @ 123rf.com
Najważniejsze to fakt, że nieprzyjemną woń można zlikwidować
Oczywiście, że tak. Do tego celu służą dezodoranty zawierające związki bakteriostatyczne hamujące rozwój bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach. Niestety nie są one w stanie zahamować pocenia się.
Nawet do 24 godzin powstrzymywaniem wydzielania potu zajmują się antyperspiranty.
Nie obawiaj się ich stosować. To mit, że wywołują raka. Niemniej jednak powinnaś stosować je zamiennie z dezodorantem, by skóra mogła oddychać. Antyperspiranty zamykają bowiem ujścia gruczołów potowych.
Blokery to kolejny produkt na rynku. Działają jeszcze silniej niż antyperspiranty. Mogą jednak powodować powstawanie stanów zapalnych. Dlatego blokery zostaw sobie na szczególne okazje.
To prawda, że pod wpływem stresu pot nieprzyjemnie pachnie
Pocąc się, aktywne są przede wszystkim gruczoły akrynowe. Za inną, specyficzną woń potu podczas stresu odpowiedzialne są natomiast gruczoły apokrynowe, które zawierają oprócz wody białko i tłuszcze. To właśnie dlatego zapach potu jest całkiem inny.
Nadmierne pocenie się
Nadmiernego pocenia nie powinnaś lekceważyć. To znak, że w Twoim organizmie może dziać się coś niepokojącego. Im wcześniej zasięgniesz porady lekarskiej, tym lepiej. Przyczyną nadpotliwości może być: ciąża, menopauza, niepokój, niewydolność oddechowa, cukrzyca, choroby serca, nadczynność tarczycy, otyłość, nadużywanie alkoholu.
Aż u 30-50% osób obserwuje się skłonność rodzinną, a u 1% nadmierne pocenie bez wyraźnego powodu.
Usuwanie toksyn przez pot to bzdura
Toksyny nie wchodzą w skład potu, dlatego mitem jest, że dzięki poceniu się można oczyścić swój organizm. Pot to w 99% woda. Resztą są: peptydy, sól, węglowodany i mocznik.
Ziołowa pomoc
Na stopy, pachy, plecy i dłonie świetnie działają kąpiele ziołowe. Jeśli nadmierne pocenie się nie jest wynikiem choroby, korzystaj z ich cennych właściwości.
Postaw na: szałwię, korę dębu, rumianek oraz miętę. Skuteczność wykazują 2-3 kąpiele w tygodniu po około 20 minut. Kąpiel nie powinna być gorąca. Na co dzień korzystaj z letniego prysznica.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26