Jesteś studentem lub absolwentem bez jakiegokolwiek doświadczenia i starasz się dostać na staż, praktyki lub na swoje pierwsze stanowisko pracy? Zapewne stworzenie takiego CV nie należy do najprostszych i dlatego postanowiliśmy stworzyć kilka ważnych porad, dzięki którym Twoje curriculum vitae wcale nie będzie gorsze od innych i z pewnością zainteresuje przyszłego pracodawcę.
Jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia zawodowego?
1. Układ CV
- na samej górze powinieneś umieścić Twoje podsumowanie zawodowe, które zajmuje maksymalnie 3 linijki w dokumencie,
- następnie należy umieścić „doświadczenie”, w Twoim przypadku będzie to działalność dodatkowa, staże i praktyki oraz wolontariat itp.,
- kolejna część to uzyskane referencje,
- poniżej jest miejsce na wykształcenie – w przypadku posiadania studiów wyższych, możesz pominąć opisywanie szkoły licealnej, natomiast technikum warto opisać tylko wtedy, gdy aplikujesz na stanowisko zbliżone do profilu szkoły średniej,
- w przypadku braku doświadczenia, to właśnie wszelkie posiadane przez Ciebie umiejętności i znajomość języków obcych oraz programów są Twoim głównym atutem – te informacje powinny więc znaleźć się w widocznym miejscu,
- w sekcji szkolenia i certyfikaty powinieneś umieścić tylko te informacje, które są istotne dla pracodawcy,
- na samym końcu CV umieść swoje zainteresowania.
2. Podsumowanie zawodowe
Koniecznie swoje CV zacznij właśnie od tej sekcji. Podsumowanie zawodowe powinno być krótkie (3-4 zdania), wskaż w nim swój cel zawodowy, opisz pasję i posiadane umiejętności. Co powinno zawierać?
- określ kim jesteś,
- co do tej pory osiągnąłeś,
- gdzie chcesz pracować oraz jaki jest Twój cel zawodowy.
3. Co z tym doświadczeniem?
Postaraj się zdobyć doświadczenie np. zapisując się do organizacji studenckich, zgłaszając się na wolontariat, czy darmowe praktyki. W ten sposób zyskujesz możliwość uczestniczenia w bezpłatnych szkoleniach i kursach, nawiązujesz znajomości oraz zdobywasz niezbędne doświadczenie. Nie można od razu nastawiać się na zarobek, niestety takie są realia i najpierw trzeba się trochę poświęcić i wykazać, aby ktoś nas zatrudnił na konkretne stanowisko. Dobrym pomysłem jest znalezienie na początek jakiejkolwiek pracy – jeśli musimy się utrzymywać sami – a dodatkowo po godzinach zbierać doświadczenie w naszej „pracy marzeń” właśnie w formie darmowego stażu.
Wiele osób tuż po studiach marnuje sporo czasu siedząc bezczynnie i szukając płatnej pracy na określonych stanowiskach. Zdecydowanie lepiej jest zgłosić się na staż i praktyki, które nie tylko pozwalają nam zdobyć doświadczenie, ale również dają szansę na zatrudnienie w danej firmie – jeśli tylko pokażemy się z dobrej strony.
4. Prace dorywcze – jak je opisać?
Podczas studiów wiele osób dorabia sobie np. w gastronomii czy też wyjeżdża na sezonowe prace zagranicę. Pytanie więc, czy takie informacje warto podawać starając się powiedzmy o poważne stanowisko w renomowanej firmie, czy lepiej pominąć tę kwestię? Jak najbardziej powinieneś opisać swoje dorywcze prace – podjęcie jakiejkolwiek pracy i łączenie obowiązków zawodowych z nauką dobrze o Tobie świadczy. Ważne jednak, aby określone obowiązki umiejętnie dopasować do konkretnej oferty pracy. Nawet jeśli w Twoim odczuciu stanowiska te diametralnie się różnią, to z pewnością znajdziesz wspólne cechy, które warto podkreślić.
Powiązane artykuły
-
Rozmowa kwalifikacyjna – co powinieneś zrobić tuż „po”?
Dla wielu osób zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już połowa sukcesu. Zwykle możemy odetchnąć, gdy jesteśmy już po tego typu spotkaniu – czy jednak na pewno? Otóż 24h po rozmowie kwalifikacyjnej to czas, aby dokładnie przeanalizować przebieg całego spotkania i zastanowić się nad innymi argumentami, które skłonią potencjalnego pracodawcę do zatrudnienia Ciebie. Dodatkowo, taka szczegółowa analiza spotkania pozwoli Ci poprawić ewentualne błędy, dzięki czemu już na kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych będziesz wypadać znacznie lepiej i pewniej. Poznaj kilka kluczowych rzeczy, które powinieneś zrobić tuż po rozmowie o pracę.
-
Tych błędów musisz unikać podczas rekrutacji do pracy
Jeśli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy, że Twoje doświadczenie oraz posiadane umiejętności zaciekawiły przyszłego pracodawcę. To już jakiś sukces dla Ciebie. Teraz wszystko więc zależy od Twojej postawy i zachowania na rozmowie rekrutacyjnej. Jeśli chcesz dobrze wypaść i nie stracić już na starcie szansy na wymarzoną pracę, powinieneś koniecznie wyeliminować poniższe błędy, które niestety bardzo często są popełniane przez kandydatów podczas rozmowy z ich przyszłym pracodawcą.
-
Najbardziej opłacalne kierunki studiów, po których na pewno znajdziesz pracę
Jeśli jesteś przed wyborem kierunku studiów, to doskonale trafiłeś, ponieważ poniżej prezentujemy kilka najważniejszych kierunków, po których w ciągu najbliższych lat na pewno znajdziesz dobrze płatną pracę. Oczywiście nie powinieneś rezygnować ze swoich pasji pod względem wyboru studiów – wybór zawsze należy do Ciebie. My jednak zwracamy się do tych osób, które niekoniecznie wiedzą jeszcze co chciałyby robić w życiu, a zależy im, aby nie wyrzucać pieniędzy „w błoto” i zainwestować w taki kierunek, który zaprocentuje pod względem zawodowym w przyszłości. Warto tutaj nadmienić, iż obecnie – z perspektywy pracodawców – nie ma już tak dużego znaczenia, czy jesteśmy absolwentami uczelni państwowej, czy też prywatnej – w końcu zdobyta wiedza i umiejętności i tak zostanie zweryfikowana podczas pracy.
-
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą
Praca wykonywana zdalnie cieszy się coraz to większą popularnością. Niestety, jak się okazuje tego typu forma wykonywania obowiązków zawodowych nie jest odpowiednia dla każdego. Spora część osób po prostu nie potrafi przestawić się na taki tryb pracy i przebywając w domu ma problemy ze zmotywowaniem się do skupienia i działania.
Kamila
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą 2016-06-24 16:28:26 2016-05-10 13:16:48