W Internecie roi się od przepisów na pizzę na spodzie z kalafiora. Większość z nich wymaga gotowania i wyciskania wody z warzywa. Dziś, prosty przepis, dzięki któremu zaoszczędzimy czas i… żywotność garnków. Patrząc w sklepie na kalafior nie pomyślałabym, że może wyjść z niej taki zdrowy, niskokaloryczny posiłek. Tym bardziej gdy przypomniałam sobie jego specyficzny zapach, który wydziela podczas gotowania. Nic z tego.. a jednak! Jeden z lepszych eksperymentów, które coraz częściej pojawiają się w mojej kuchni. A żeby „narobić Wam jeszcze większej ochoty dodam, że jej smak konkuruje z wieloma innymi pizzami na spodzie drożdżowym. To którą dziś wybierzecie?
Składniki na spód do pizzy:
- kalafior,
- jajko,
- przyprawy tj. oregano, bazylia, sól, pieprz,
- mozarella/żółty ser/ parmezan (ok 10 dag).
Sos:
- przecier pomidorowy 30%
- można wymieszać z oregano
Składniki na pizze:
- 4 większe pieczarki,
- pół cebuli,
- papryka,
- szynka,
- mozzarella / żółty ser / parmezan.
Jak wykonać?
- Kalafior podziel na różyczki i rozdrobnij w Thermomixie ( lub zetrzyj kalafiora na tarce o grubych oczkach. Uwaga! Zetrzyj tylko różyczki, głąb się nie nadaje). Ma mieć postać drobnego, ziarnistego ryżu.
- Starte warzywo wrzuć na rozgrzaną patelnię i praż ok 7 minut. Niech cała woda odparuje.
- Do miski dodaj jajko, starty ser, przyprawy i kalafior. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki.
- Na blaszce (wyłożonej papierem do pieczenia) wyłóż całą zawartość i uformuj okrąg.
- Piecz w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez 20 minut.
- W momencie, kiedy spód jest w piekarniku na patelni podsmaż pokrojoną cebulę, pieczarki i paprykę.
- Po 20 minutach wyjmij spód, posmaruj ją sosem (tj. Przecierem), wyłóż składniki, posyp serem i z powrotem włóż ją do piekarnika na 5-10 minut.
Powiązane artykuły
-
Jak zrobić domowe przetwory na zimę? 3 smaczne i proste przepisy
Zimą dostęp do świeżych warzyw jest utrudniony. Z tego powodu jesienią i latem dobrze jest zrobić pyszne i zdrowe przetwory, które później można wykorzystać do obiadu bądź gdy odwiedzą nas niespodziewani goście. Wbrew pozorom robienie domowych przetworów wcale nie jest trudne – co więcej, daje sporo frajdy! Oto 3 sprawdzone przepisy.
-
Letnie przepisy: Pomysły na arbuza w kilku odsłonach. Smacznego!
Czy jest ktoś kto nie zna tego soczystego, orzeźwiającego owoca? Warto go jeść, gdyż składa się w ponad 90% z wody , a do tego zawiera mało cukru oraz przeciwutleniacze, które spowalniają proces starzenia. Niestety arbuz nie daje się do długiego przechowywania, ani na przetwory. Wykorzystajcie letnie miesiące, by sprawdzić jak smakują pyszne kompozycje arbuza z innymi owocami, z ciastem, z kurczakiem, albo z różnymi rodzajami sałat czy serów!
-
Przepis na krem z dyni z imbirem
Mamy już co prawda grudzień, ale w sklepach spokojnie można zaopatrzyć się jeszcze w dynie. Zachwycają nas one nie tylko swoim różnorodnym kształtem, ale przede wszystkim kolorem, którego tak nam teraz brakuje. Za oknem szaro, buro i deszczowo, może zatem piękne kolory na talerzu chociaż na chwilę wywołają u nas uśmiech na twarzy.
-
Jesienne dania, czyli 2 proste przepisy z dynią w roli głównej
Dynia jest bardzo zdrowa i sycąca. Sprawdza się świetnie podczas pieczenia, gotowania, smażenia i marynowania. Warto sięgać po nią zwłaszcza w sezonie, gdyż obfituje w tym czasie w cenne składniki odżywcze. Jak przyrządzić to pyszne warzywo, by smakowało całej rodzinie?
Wiola
Jesienne dania, czyli 2 proste przepisy z dynią w roli głównej 2016-10-12 07:33:26 2016-09-12 10:46:59