Sałatki

Potrawa, która w głównej mierze składa się z warzyw (surowych bądź gotowanych) z przeróżnymi dodatkami. Zwykle z przyprawami i sosem, podawana samodzielnie lub z pieczywem.


Przepisy kulinarne: 3 sposoby na wykorzystanie makaronu z zupki chińskiej

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że zupki chińskie nie powinny być podstawą zbilansowanej diety, gdyż nie zawierają potrzebnych nam składników odżywczych. Po zupki chińskie sięgamy, gdy chcemy szybko i bez wysiłku zaspokoić głód. Na szczęście dzięki dodaniu do nich odpowiednich dodatków w postaci prawdziwych warzyw i mięsa możemy stworzyć atrakcyjne dania, po które od czasu do czasu będziemy mogli sięgnąć bez wyrzutów sumienia.

Jak zrobić dressing i co zrobić, żeby sałata zawsze smakowała wyśmienicie?

Osoby, które jedzą dużo zielonych warzyw liściastych, rzadziej chorują, są szczupłe i mają ładną cerę. Nie żałujmy sobie sałaty, bo sałata jest zdrowa i bardzo smaczna. Można ją jeść samą i z dodatkami. Jest w czym wybrać, bo rodzajów sałaty jest naprawdę wiele: rukola, lodowa, masłowa, roszponka, rzymska. Wystarczy zrobić sos, dressing, dodać ulubione warzywa, ser lub grzanki i już mamy pyszną przekąskę. Jeśli dodamy grillowanego lub pieczonego kurczaka będziemy mieli pyszny sycący obiad lub kolację.

Jak zrobić domowe przetwory na zimę? 3 smaczne i proste przepisy

Zimą dostęp do świeżych warzyw jest utrudniony. Z tego powodu jesienią i latem dobrze jest zrobić pyszne i zdrowe przetwory, które później można wykorzystać do obiadu bądź gdy odwiedzą nas niespodziewani goście. Wbrew pozorom robienie domowych przetworów wcale nie jest trudne – co więcej, daje sporo frajdy! Oto 3 sprawdzone przepisy.

Obiad w 10 minut: Prażona cebula ze szpinakiem, kozim serem i orzechami

Przepis na pyszny obiad, którego wykonanie nie zajmie Ci więcej niż 10 minut.

Surówka z brukwi smaczna i bardzo zdrowa

Ostatnio przeglądając książkę kucharską mojej mamy napotkałam na przepis na surówkę z brukwi. No cóż pomyślałam, może warto spróbować coś nowego w naszej kuchni dla odmiany, tym bardziej że brukiew jest bogata w witaminy takie jak A, B1, B2, B5, B6, B9, B12, C, D, K i reguluje poziom jodu w organizmie. Ceniona w Norwegii, zapomniana w Polsce jest smaczna, bardzo zdrowa, zawiera wapń, cynk, miedź, magnez, żelazo, siarkę, fosfor, sód, błonnik pokarmowy, karoten, rutynę, cukry i białka, długo by wymieniać. Warto przy tym dodać, że świeża brukiew dostarcza aminokwasy i kwasy tłuszczowe, co w dobie większości wyjałowionych warzyw ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia. Mi surówka z brukwi zasmakowała, choć mój mąż stwierdził, że nie przypadła mu do gustu, no cóż trzeba samemu spróbować i ocenić.

Proste przepisy: 6 pysznych sałatek z pomidorami w roli głównej

W rzeczywistości pomidor jest owocem, a nie warzywem. Należy on do rodziny owoców jagodowych podobnie jak cytryna, pomarańcza, banan i dynia. Jednak jako produkt żywnościowy zaliczamy go do warzyw. Najsmaczniejsze i najbogatsze w witaminy są pomidory prosto z krzaka. Wbrew powszechnym opiniom, nie ma większego znaczenia, czy pomidor wyrósł w szklarni, czy na polu. Najważniejsze, by był świeży i dojrzały. Z pomidorami powinny się zaprzyjaźnić przede wszystkim panie, które chcą się odchudzić. Pomidory aż w 93 proc. składają się z wody, nie są więc bardzo kaloryczne. Dodatkowo zawierają błonnik, który na długi czas zapewnia uczucie sytości. Pomidory warto jeść codziennie zwłaszcza teraz, gdy mamy ich pod dostatkiem w sklepach i na straganach.